Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

dům z 3D tiskárny

Revoluce ve stavebním průmyslu

Mladá konstrukční společnost ICON už od svého vzniku v roce 2017 intenzivně pracuje na vývoji vlastní 3D tiskárny, která zvládne tisknout hotové domy. Podle jednoho ze zakladatelů firmy to bude znamenat úplnou revoluci ve stavebnictví: Ačkoliv poslední desetiletí přinesla velký pokrok v technologiích, stavební praxe zůstala od padesátých let relativně nezměněná. ICON se to snaží změnit a zahájit novou éru ve stavebnictví tím, že vyjde vstříc potřebám budoucnosti.

dům z 3D tiskárny

Na mysli má především nesrovnatelně rychlejší výrobu za mnohem nižší cenu. Užívání 3D tiskárny je navíc ekologičtější, neboť eliminuje produkci odpadu, kterého při tisku vzniká naprosté minimum. Individuální přání zákazníka ohledně architektury domu také hrají důležitou roli, právě jim totiž lze tisk velice snadno přizpůsobit.

Do devadesáti tisíc za dům se asi nevejdete, ale spočtěte si na naší kalkulačce, na kolik tisíc měsíčně vás přijde váš dům. Počítejte přitom s tím, že stoprocentním hypotékám už odzvonilo, tedy že to stále více bude na vás.

3D tiskárna o velikosti myčky aut

První verze tiskárny od ICON se jmenuje Vulcan I. Velikostí i vzhledem se podobá myčce aut a váží téměř tunu. Přitom zůstává mobilní, aby ji bylo možné naložit na nákladní vůz a snadno přepravovat. Vulcan totiž tiskne přímo na místě stavby, kde se pohybuje po kolejnicích a při tom v malých vrstvách nanáší beton do požadovaného tvaru. Pracuje tedy na podobném principu jako stolní 3D tiskárny, které při tisku natavují tenké vrstvy plastu.

dům z 3D tiskárny

Levný, úsporný a odolný dům

Dům postavený pomocí 3D tisku se majiteli předává připravený k bydlení. Nicméně okna, dveře ani elektrické a vodovodní rozvody domu se netisknou. O ně se postarají klasičtí dodavatelé. Stavba by měla být vysoce odolná, téměř bezúdržbová, energeticky úsporná a cenově dostupná.

dům z 3D tiskárny

První vytisknutý dům se už testuje

Letos v březnu se v texaském Austinu podařilo s pomocí Vulcan I „postavit“ první obyvatelný dům. Jeho tisk trval 48 hodin a vyšel na 10 000 dolarů (asi 220 000 korun). Výsledkem je jednopatrová stavba s rozlohou 32,5 m², která zahrnuje ložnici, obývací pokoj, koupelnu a kuchyni. Pořád jde ale o prototyp ve zkušebním režimu. A zátěžové testování odolnosti domu si vzali na starosti přímo zakladatelé firmy, kteří do něj přesídlili vlastní kancelář.

dům z 3D tiskárny

Kromě testování a vylepšování vytisknutého domu se ICON věnuje i zlepšování samotné 3D tiskárny. Už nyní se chystá nová verze Vulcan II, která by měla tisknout ještě rychleji a levněji. Konkrétně by mělo být možné pomocí tisku zbudovat stavbu o velikosti 55 až 75 m² dokonce za méně než 24 hodin a za cenu 4000 dolarů (asi 87 000 korun).

Skládací minidům máte postavený za 6 hodin!

dům z 3D tiskárny

K prodeji už v roce 2019

První vytisknuté domky od ICON by měly být pro zájemce dostupné od začátku příštího roku. Ještě před zahájením komerční výroby a prodeje se ale firma svým domkem rozhodla pomoci dobré věci. Ve spolupráci s neziskovkou New Story, která staví přístřešky pro lidi ve slumech nebo po přírodních katastrofách, natiskne úplně první obydlí právě pro chudé lidi v rozvojovém světě.

Foto: ICON

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.