Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

dům z 3D tiskárny

Revoluce ve stavebním průmyslu

Mladá konstrukční společnost ICON už od svého vzniku v roce 2017 intenzivně pracuje na vývoji vlastní 3D tiskárny, která zvládne tisknout hotové domy. Podle jednoho ze zakladatelů firmy to bude znamenat úplnou revoluci ve stavebnictví: Ačkoliv poslední desetiletí přinesla velký pokrok v technologiích, stavební praxe zůstala od padesátých let relativně nezměněná. ICON se to snaží změnit a zahájit novou éru ve stavebnictví tím, že vyjde vstříc potřebám budoucnosti.

dům z 3D tiskárny

Na mysli má především nesrovnatelně rychlejší výrobu za mnohem nižší cenu. Užívání 3D tiskárny je navíc ekologičtější, neboť eliminuje produkci odpadu, kterého při tisku vzniká naprosté minimum. Individuální přání zákazníka ohledně architektury domu také hrají důležitou roli, právě jim totiž lze tisk velice snadno přizpůsobit.

Do devadesáti tisíc za dům se asi nevejdete, ale spočtěte si na naší kalkulačce, na kolik tisíc měsíčně vás přijde váš dům.

3D tiskárna o velikosti myčky aut

První verze tiskárny od ICON se jmenuje Vulcan I. Velikostí i vzhledem se podobá myčce aut a váží téměř tunu. Přitom zůstává mobilní, aby ji bylo možné naložit na nákladní vůz a snadno přepravovat. Vulcan totiž tiskne přímo na místě stavby, kde se pohybuje po kolejnicích a při tom v malých vrstvách nanáší beton do požadovaného tvaru. Pracuje tedy na podobném principu jako stolní 3D tiskárny, které při tisku natavují tenké vrstvy plastu.

dům z 3D tiskárny

Levný, úsporný a odolný dům

Dům postavený pomocí 3D tisku se majiteli předává připravený k bydlení. Nicméně okna, dveře ani elektrické a vodovodní rozvody domu se netisknou. O ně se postarají klasičtí dodavatelé. Stavba by měla být vysoce odolná, téměř bezúdržbová, energeticky úsporná a cenově dostupná.

dům z 3D tiskárny

První vytisknutý dům se už testuje

Letos v březnu se v texaském Austinu podařilo s pomocí Vulcan I „postavit“ první obyvatelný dům. Jeho tisk trval 48 hodin a vyšel na 10 000 dolarů (asi 220 000 korun). Výsledkem je jednopatrová stavba s rozlohou 32,5 m², která zahrnuje ložnici, obývací pokoj, koupelnu a kuchyni. Pořád jde ale o prototyp ve zkušebním režimu. A zátěžové testování odolnosti domu si vzali na starosti přímo zakladatelé firmy, kteří do něj přesídlili vlastní kancelář.

dům z 3D tiskárny

Kromě testování a vylepšování vytisknutého domu se ICON věnuje i zlepšování samotné 3D tiskárny. Už nyní se chystá nová verze Vulcan II, která by měla tisknout ještě rychleji a levněji. Konkrétně by mělo být možné pomocí tisku zbudovat stavbu o velikosti 55 až 75 m² dokonce za méně než 24 hodin a za cenu 4000 dolarů (asi 87 000 korun).

Skládací minidům máte postavený za 6 hodin!

dům z 3D tiskárny

K prodeji už v roce 2019

První vytisknuté domky od ICON by měly být pro zájemce dostupné od začátku příštího roku. Ještě před zahájením komerční výroby a prodeje se ale firma svým domkem rozhodla pomoci dobré věci. Ve spolupráci s neziskovkou New Story, která staví přístřešky pro lidi ve slumech nebo po přírodních katastrofách, natiskne úplně první obydlí právě pro chudé lidi v rozvojovém světě.

Foto: ICON

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.

Vzdušné ministudio se vyrovná modernímu loftu

27. 6. 2018
Malý studiový byt v centru ukrajinského Kyjeva si před několika lety pořídila dvojice mladých lidí, jež architekt Stanislav Kaminskyi označuje za perfekcionisty. Určitě ví, o čem mluví, protože od nich dostal na starosti návrh, jenž měl v jednopokojové garsonce o velikosti 32,6 m² vytvořit moderní interiér připomínající loft.