V šestašedesáti se pustil do stavby domů z lahví a stal se legendou

Kanada nepatří mezi země, kde by se nějak zvlášť pilo. Přesto právě tady vznikly ty nejkrásnější stavby z prázdných lahví. Může za to Édouard T. Arsenault, který je tady začal budovat v roce 1980, kdy mu bylo už 66 let! Pojďme se podívat na jeho nejlepší kousky.

_Lahve_1

Zahradní domek na vlastním pozemku

Všechno to začalo jedním pohledem, který Édouardovi poslala jeho dcera. Byl na něm hrádek ze skleněných lahví v Britské Kolumbii postavený Davidem H. Brownem a svého adresáta inspiroval do té míry, že si z lahví postavil vlastní zahradní domek. Trvalo mu to 6 měsíců a stavba spotřebovala 12 000 lahví a 85 pytlů cementu.

Svatostánek páně z vypitých flašek

Édouard T. Arsenault si později troufá i na veřejné prostory a výsledkem je i tato originální kaple! Díky pečlivému výběru druhu a tvaru lahví má její interiér velice zvláštní světlo a osobitou atmosféru, i když jako typická sakrální stavba opravdu nevypadá. Pokud se ptáte, kolik lahví padlo na tuhle stavbu, tak to bylo rovných 10 tisíc, včetně oltáře a lavic. Kaple je zcela funkční, několik párů zde dokonce uzavřelo manželský svazek.

_Lahve_2

Stylová restaurace

Jestli na kapli byly vypité lahve poněkud kontroverzní stavební materiál, tak na stavbu menší hospůdky či baru se naopak hodí dokonale. Pro současné majitele restaurací, hospod, barů a jiných pohostinských zařízení může být tenhle kanadský příklad dobrou inspirací, pokud uvažují o tom, že by si zřídili ještě jeden podnik. Prázdné lahve nevyhazujte, ale schraňujte, časem si z nich postavíte skoro zadarmo novou hospodu.¨

_Lahve_3

Foto: contraventionnalisation.tumblr.co, adventuresinmountaintime.wordpress.com, momvstheboys.com, matteroftrust.org

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.