V šestašedesáti se pustil do stavby domů z lahví a stal se legendou

7. 4. 2016
Kanada nepatří mezi země, kde by se nějak zvlášť pilo. Přesto právě tady vznikly ty nejkrásnější stavby z prázdných lahví. Může za to Édouard T. Arsenault, který je tady začal budovat v roce 1980, kdy mu bylo už 66 let! Pojďme se podívat na jeho nejlepší kousky.

_Lahve_1

Zahradní domek na vlastním pozemku

Všechno to začalo jedním pohledem, který Édouardovi poslala jeho dcera. Byl na něm hrádek ze skleněných lahví v Britské Kolumbii postavený Davidem H. Brownem a svého adresáta inspiroval do té míry, že si z lahví postavil vlastní zahradní domek. Trvalo mu to 6 měsíců a stavba spotřebovala 12 000 lahví a 85 pytlů cementu.

Svatostánek páně z vypitých flašek

Édouard T. Arsenault si později troufá i na veřejné prostory a výsledkem je i tato originální kaple! Díky pečlivému výběru druhu a tvaru lahví má její interiér velice zvláštní světlo a osobitou atmosféru, i když jako typická sakrální stavba opravdu nevypadá. Pokud se ptáte, kolik lahví padlo na tuhle stavbu, tak to bylo rovných 10 tisíc, včetně oltáře a lavic. Kaple je zcela funkční, několik párů zde dokonce uzavřelo manželský svazek.

_Lahve_2

Stylová restaurace

Jestli na kapli byly vypité lahve poněkud kontroverzní stavební materiál, tak na stavbu menší hospůdky či baru se naopak hodí dokonale. Pro současné majitele restaurací, hospod, barů a jiných pohostinských zařízení může být tenhle kanadský příklad dobrou inspirací, pokud uvažují o tom, že by si zřídili ještě jeden podnik. Prázdné lahve nevyhazujte, ale schraňujte, časem si z nich postavíte skoro zadarmo novou hospodu.¨

_Lahve_3

Foto: contraventionnalisation.tumblr.co, adventuresinmountaintime.wordpress.com, momvstheboys.com, matteroftrust.org

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.