Domov stěhují za zvířaty do kopců

17. 2. 2015
Paní Urbánková s přítelem Josefem a dcerou Ájou (9) bydlí v činžovním domě v Děčíně. Do Růžové po práci dojíždějí. Proč? Farma s koňmi a další zvířenou daleko za městem.

08 TadyJeMoje_Domov přestěhovali za zvířaty do kopců

V zimě, v létě, za každého počasí

Je to sice autem jen 15 minut cesty, ale jezdí tak denně po celý rok. Žádná legrace. A po práci na farmě zase do města.

V obci na kopci za Děčínem roste nový dům

Důvodem jsou koně, jejich koníček a láska. Ve stáji jich napočítáte sedm, dva z nich patří rodinným přátelům. Není divu, že se dcera Ája věnuje westernovému ježdění.

V Růžové si nejdříve pronajali stáj

Pak koupili objekt naproti pro padesátku ovcí a nakonec i pozemek na budoucí dům.

Co uvidíte dnes

Vlevo se popásají ovce, lamy a krávy. Vedle jsou stáje s koňmi. Teprve až nakonec si všimnete rozestavěného rodinného domu.

Stavba pod svahem roste v chráněné krajinné oblasti

Řešit museli proto i problémy, které jinde nenastávají. A nejde jen o typ rodinného domu, ale i o dřeviny a stromy na zahradě.

Původně chtěli postavit bungalov

Ten se ale typově do krajiny nehodí. Tak nějak to řekly úřady. Proto se projekt změnil na přízemní dům s podkrovím. A obloží jej celý dřevem.

V Růžové je dobře

Růžová byla v roce 2013 vyhlášena Obcí roku Ústeckého kraje. Prima. Jenže získat tam pozemek bylo a je velice obtížné, trvalo to přes dva roky.

Topit budou uhlím

Vytápět se bude uhlím, ovšem kotel má zásobník na 5 dní.

V podkroví dva velké pokoje.

Dole obývací pokoj propojený s kuchyní a technické zázemí.

Kdo a co pomohlo

Pan Josef má vlastní stavební firmu, ale ani tak není stavba procházkou růžovou zahradou. Peníze, s těmi jim zase pomohl zkušený zástupce stavební spořitelny s liškou ve znaku.

A co je na tom nejlepší?

Nejsilnějším motivem všech tří je láska k přírodě a zvířatům.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.