Diagnóza: romantik? Zakotvěte na hausbótu!

27. 11. 2014
Dříme ve vás námořník a sníte o životě na vlnách, ale zároveň nechcete zpřetrhat rodinné a společenské vazby, přestat pracovat ani se vzdát civilizačních výdobytků, jako jsou supermarkety, dostupná lékařská péče nebo profesionální kariéra? Jedno řešení by tu bylo: přestěhujte se na hausbót!

1

Jste-li nevyléčitelný, celoživotní romantik bez možnosti trvalého napravení, samotářský typ nebo tělem i duší dobrodruh, na hausbótu se najdete. Co musíte vědět, než definitivním rozhodnutím opustit souš rozpláčete partnerku nebo rodiče? Začneme tedy pro jistotu méně populárními fakty.

Povodně

V důsledku klimatických změn s nimi můžete víceméně najisto počítat každý rok. Varování pro dobrodruhy a adrenalinové nadšence: představa, že se ve svém plujícím domě během povodní zabavíte divokou projížďkou po rozbouřené řece, je naivní. Blížící se povodeň vám přinese i povinnost zakotvit se svým domkem v určeném přístavu. A pokud vyhlásí krizový stav, musíte hausbót opustit.

2

Děti

Budete je muset hlídat. Možná budou vyrůstat s nafukovacími křidélky na rukou (uvázat jim lano nebo řetěz kolem kotníků a takto jim zabránit spadnout do vody z paluby obýváku nedoporučujeme, nechcete-li mít na krku sociálku). Neargumentujte, prosím, známým faktem, že novorozeňata jsou ve vodě i pod vodou jako doma a umí plavat od přírody. To je sice pravda, ale děje se tak v mělkých bazénech za asistencí maminek a instruktorek.

3

Rybaření

je dalším motivem, proč žít na hausbótu. Že už se těšíte na zdravou a nízkonákladovou rybí dietku plnou omega nasycených kyselin a důležitých stopových prvků? Pokud se jedná o ryby z řek protékajících průmyslovými městy, rybařte jen ze sportu a ulovené ryby raději nejezte.

4

Loď

sice nepotřebujete, ale může se vám hodit. Většina hausbótů totiž nemá vlastní motor, a proto chcete-li změnit adresu, musíte se nechat odvléct tažnou lodí.

Není to levné

Většina nadšenců do bydlení na řece, kteří si už malují super život za nízké náklady, rychle ochladne, když dojde na holá fakta. Na rozdíl od populární představy nejde o způsob, jak ušetřit za nájem, elektřinu a provoz domácnosti: elektřina se využívá k vytápění prostorů, vlastní přívod pitné vody je podmínkou. Pak se může stát, že sice bydlíte ve vlastním, ale i tak platíte tolik, jako byste bydleli v podnájmu. Pokud ale přesto chcete bydlet v hausbótu levně, nevzdávejte se – jen bude třeba usadit se například v Paříži, kde je bydlení na Seině vcelku běžné a tomu odpovídají i náklady.

5

Tak a teď je čas na pár pozitivních informací:

Spánek

na lodi je skoro až regresním zážitkem. Díky houpání lodi budete usínat jako miminko v děloze matky, ušetříte za prášky na usnutí a možná se vám budou zdát i sny o delfínech. Je dokázáno, že houpání navozuje a prodlužuje fáze tzv. hlubokého spánku, kdy naplno regeneruje tělo a vylučuje se růstový hormon. Tyto fáze se navíc dostaví rychleji než na lůžku, které se s člověkem nehoupe. A o tom, proč je důležité se skvěle vyspat, jsme psali např. zde.

6

Blízko do práce

Řeky tečou většinou centry měst a někde tam pravděpodobně také pracujete. Když se stane, že změníte práci nebo se vaše firma přestěhuje na novou adresu, vy jednoduše zakotvíte v novém přístavišti, abyste to měli do práce kousek.
A když se stane, že ve vaší blízkosti začnou stavět některou z mamutích staveb nových kancelářských komplexů nebo třeba zbrusu nový 10patrový supermarket, nemusíte se otravovat rámusem a prachem ze stavby. Prostě zvednete kotvy a všichni vám můžou… jen závidět, jak jste na situaci vyzráli.

Půjdeme k tobě nebo ke mně?

Představte si, že jste a) nezadaní, b) na večírku a c) padnete si tam s někým do oka. Po nějakém čase (v řádu minut až týdnů, v závislosti na vašich povahách a výchově) spolu strávíte noc. Představte si, jak partnerku (nebo partnera) ohromíte, když ji zavedete do svého příbytku malebně se kolébajícího na vlnách! Buď z toho bude láska jak vodou pořádně nasáklý (a o to pevnější) dubový trám, nebo rychlý rozchod. Takže ano, hrajete vabank, ale upřímně: chtěli byste něco zkoušet s někým, kdo nesdílí vaše životní hodnoty – třeba právě i ohledně extravagantního způsobu bydlení?

7

Noční život na náplavkách

Z každé akce pořádané na břehu řeky to máte domů pár kroků, takže můžete přijít jako první a odcházet jako poslední. Nevýhodou, že když chcete spát, tak vás noční mumraj ruší, ale na to si beztak rychle zvyknete. A když ne, sáhnete do nočního stolku pro špunty do uší – a je to!

8

Jestli si nejste 100% jisti, jaké by to bylo žít v hausbótu, vyzkoušejte si to nanečisto na dovolené. Hausbót si lze pronajmout třeba na Orlíku nebo na Slapech. Jen doporučujeme netrvat na tom, že na hausbótu oslavíte už letošní Vánoce, a počkat si alespoň do dubna. 🙂

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.

Jaké spotřebiče zvolit do malé kuchyně

8. 11. 2017
Jestli máte malý byt, dejte si záležet na výběru spotřebičů. Vhodnou volbou totiž můžete ušetřit docela dost místa.

Nepoužívaný sklep se proměnil v příjemný byteček

7. 11. 2017
Když se řekne suterén, málokdo si asi představí místo, kde by se dalo dobře bydlet. Sklepní prostory spíše vyvolávají představu neútulných, temných a vlhkých interiérů. V mnoha případech tomu tak skutečně je, ale když se takový suterén dostane do rukou šikovným architektům, může se z něj stát sympatický domov plný barev.