Diagnóza: romantik? Zakotvěte na hausbótu!

27. 11. 2014
Dříme ve vás námořník a sníte o životě na vlnách, ale zároveň nechcete zpřetrhat rodinné a společenské vazby, přestat pracovat ani se vzdát civilizačních výdobytků, jako jsou supermarkety, dostupná lékařská péče nebo profesionální kariéra? Jedno řešení by tu bylo: přestěhujte se na hausbót!

1

Jste-li nevyléčitelný, celoživotní romantik bez možnosti trvalého napravení, samotářský typ nebo tělem i duší dobrodruh, na hausbótu se najdete. Co musíte vědět, než definitivním rozhodnutím opustit souš rozpláčete partnerku nebo rodiče? Začneme tedy pro jistotu méně populárními fakty.

Povodně

V důsledku klimatických změn s nimi můžete víceméně najisto počítat každý rok. Varování pro dobrodruhy a adrenalinové nadšence: představa, že se ve svém plujícím domě během povodní zabavíte divokou projížďkou po rozbouřené řece, je naivní. Blížící se povodeň vám přinese i povinnost zakotvit se svým domkem v určeném přístavu. A pokud vyhlásí krizový stav, musíte hausbót opustit.

2

Děti

Budete je muset hlídat. Možná budou vyrůstat s nafukovacími křidélky na rukou (uvázat jim lano nebo řetěz kolem kotníků a takto jim zabránit spadnout do vody z paluby obýváku nedoporučujeme, nechcete-li mít na krku sociálku). Neargumentujte, prosím, známým faktem, že novorozeňata jsou ve vodě i pod vodou jako doma a umí plavat od přírody. To je sice pravda, ale děje se tak v mělkých bazénech za asistencí maminek a instruktorek.

3

Rybaření

je dalším motivem, proč žít na hausbótu. Že už se těšíte na zdravou a nízkonákladovou rybí dietku plnou omega nasycených kyselin a důležitých stopových prvků? Pokud se jedná o ryby z řek protékajících průmyslovými městy, rybařte jen ze sportu a ulovené ryby raději nejezte.

4

Loď

sice nepotřebujete, ale může se vám hodit. Většina hausbótů totiž nemá vlastní motor, a proto chcete-li změnit adresu, musíte se nechat odvléct tažnou lodí.

Není to levné

Většina nadšenců do bydlení na řece, kteří si už malují super život za nízké náklady, rychle ochladne, když dojde na holá fakta. Na rozdíl od populární představy nejde o způsob, jak ušetřit za nájem, elektřinu a provoz domácnosti: elektřina se využívá k vytápění prostorů, vlastní přívod pitné vody je podmínkou. Pak se může stát, že sice bydlíte ve vlastním, ale i tak platíte tolik, jako byste bydleli v podnájmu. Pokud ale přesto chcete bydlet v hausbótu levně, nevzdávejte se – jen bude třeba usadit se například v Paříži, kde je bydlení na Seině vcelku běžné a tomu odpovídají i náklady.

5

Tak a teď je čas na pár pozitivních informací:

Spánek

na lodi je skoro až regresním zážitkem. Díky houpání lodi budete usínat jako miminko v děloze matky, ušetříte za prášky na usnutí a možná se vám budou zdát i sny o delfínech. Je dokázáno, že houpání navozuje a prodlužuje fáze tzv. hlubokého spánku, kdy naplno regeneruje tělo a vylučuje se růstový hormon. Tyto fáze se navíc dostaví rychleji než na lůžku, které se s člověkem nehoupe. A o tom, proč je důležité se skvěle vyspat, jsme psali např. zde.

6

Blízko do práce

Řeky tečou většinou centry měst a někde tam pravděpodobně také pracujete. Když se stane, že změníte práci nebo se vaše firma přestěhuje na novou adresu, vy jednoduše zakotvíte v novém přístavišti, abyste to měli do práce kousek.
A když se stane, že ve vaší blízkosti začnou stavět některou z mamutích staveb nových kancelářských komplexů nebo třeba zbrusu nový 10patrový supermarket, nemusíte se otravovat rámusem a prachem ze stavby. Prostě zvednete kotvy a všichni vám můžou… jen závidět, jak jste na situaci vyzráli.

Půjdeme k tobě nebo ke mně?

Představte si, že jste a) nezadaní, b) na večírku a c) padnete si tam s někým do oka. Po nějakém čase (v řádu minut až týdnů, v závislosti na vašich povahách a výchově) spolu strávíte noc. Představte si, jak partnerku (nebo partnera) ohromíte, když ji zavedete do svého příbytku malebně se kolébajícího na vlnách! Buď z toho bude láska jak vodou pořádně nasáklý (a o to pevnější) dubový trám, nebo rychlý rozchod. Takže ano, hrajete vabank, ale upřímně: chtěli byste něco zkoušet s někým, kdo nesdílí vaše životní hodnoty – třeba právě i ohledně extravagantního způsobu bydlení?

7

Noční život na náplavkách

Z každé akce pořádané na břehu řeky to máte domů pár kroků, takže můžete přijít jako první a odcházet jako poslední. Nevýhodou, že když chcete spát, tak vás noční mumraj ruší, ale na to si beztak rychle zvyknete. A když ne, sáhnete do nočního stolku pro špunty do uší – a je to!

8

Jestli si nejste 100% jisti, jaké by to bylo žít v hausbótu, vyzkoušejte si to nanečisto na dovolené. Hausbót si lze pronajmout třeba na Orlíku nebo na Slapech. Jen doporučujeme netrvat na tom, že na hausbótu oslavíte už letošní Vánoce, a počkat si alespoň do dubna. 🙂

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.

8 podomácku vyrobených váz

7. 3. 2018
Kupovat vázy někde v obchodě s porcelánem je dost nuda, navíc proč vyhazovat peníze oknem, když si je můžete vyrobit doma za pár drobných. Ukážeme vám pár triků, jak na to.

Jak bydlet pouze v jednom pokoji

6. 3. 2018
Právě jste si pořídili malou garsonku, nebo dokonce bydlíte se spolubydlícími a patří vám jen jeden pokoj ve větším bytě? Pak si na zařizování dejte opravdu záležet, abyste z prostoru jediného pokoje vytěžili maximum a zároveň šetřili svou peněženku.

Dekorace z doby kamenné

5. 3. 2018
Vnášení přírody do interiéru je dnes hodně trendy. Spolu se dřevem se nabízí například i kameny, jichž se venku válí nepřeberné množství. Pokud s nimi umíte pracovat, dokážete z nich vlastníma rukama vytvořit parádní dekorace.