Diagnóza: romantik? Zakotvěte na hausbótu!

Autor: TadyJeMoje.cz
Dříme ve vás námořník a sníte o životě na vlnách, ale zároveň nechcete zpřetrhat rodinné a společenské vazby, přestat pracovat ani se vzdát civilizačních výdobytků, jako jsou supermarkety, dostupná lékařská péče nebo profesionální kariéra? Jedno řešení by tu bylo: přestěhujte se na hausbót!

1

Jste-li nevyléčitelný, celoživotní romantik bez možnosti trvalého napravení, samotářský typ nebo tělem i duší dobrodruh, na hausbótu se najdete. Co musíte vědět, než definitivním rozhodnutím opustit souš rozpláčete partnerku nebo rodiče? Začneme tedy pro jistotu méně populárními fakty.

Povodně

V důsledku klimatických změn s nimi můžete víceméně najisto počítat každý rok. Varování pro dobrodruhy a adrenalinové nadšence: představa, že se ve svém plujícím domě během povodní zabavíte divokou projížďkou po rozbouřené řece, je naivní. Blížící se povodeň vám přinese i povinnost zakotvit se svým domkem v určeném přístavu. A pokud vyhlásí krizový stav, musíte hausbót opustit.

2

Děti

Budete je muset hlídat. Možná budou vyrůstat s nafukovacími křidélky na rukou (uvázat jim lano nebo řetěz kolem kotníků a takto jim zabránit spadnout do vody z paluby obýváku nedoporučujeme, nechcete-li mít na krku sociálku). Neargumentujte, prosím, známým faktem, že novorozeňata jsou ve vodě i pod vodou jako doma a umí plavat od přírody. To je sice pravda, ale děje se tak v mělkých bazénech za asistencí maminek a instruktorek.

3

Rybaření

je dalším motivem, proč žít na hausbótu. Že už se těšíte na zdravou a nízkonákladovou rybí dietku plnou omega nasycených kyselin a důležitých stopových prvků? Pokud se jedná o ryby z řek protékajících průmyslovými městy, rybařte jen ze sportu a ulovené ryby raději nejezte.

4

Loď

sice nepotřebujete, ale může se vám hodit. Většina hausbótů totiž nemá vlastní motor, a proto chcete-li změnit adresu, musíte se nechat odvléct tažnou lodí.

Není to levné

Většina nadšenců do bydlení na řece, kteří si už malují super život za nízké náklady, rychle ochladne, když dojde na holá fakta. Na rozdíl od populární představy nejde o způsob, jak ušetřit za nájem, elektřinu a provoz domácnosti: elektřina se využívá k vytápění prostorů, vlastní přívod pitné vody je podmínkou. Pak se může stát, že sice bydlíte ve vlastním, ale i tak platíte tolik, jako byste bydleli v podnájmu. Pokud ale přesto chcete bydlet v hausbótu levně, nevzdávejte se – jen bude třeba usadit se například v Paříži, kde je bydlení na Seině vcelku běžné a tomu odpovídají i náklady.

5

Tak a teď je čas na pár pozitivních informací:

Spánek

na lodi je skoro až regresním zážitkem. Díky houpání lodi budete usínat jako miminko v děloze matky, ušetříte za prášky na usnutí a možná se vám budou zdát i sny o delfínech. Je dokázáno, že houpání navozuje a prodlužuje fáze tzv. hlubokého spánku, kdy naplno regeneruje tělo a vylučuje se růstový hormon. Tyto fáze se navíc dostaví rychleji než na lůžku, které se s člověkem nehoupe. A o tom, proč je důležité se skvěle vyspat, jsme psali např. zde.

6

Blízko do práce

Řeky tečou většinou centry měst a někde tam pravděpodobně také pracujete. Když se stane, že změníte práci nebo se vaše firma přestěhuje na novou adresu, vy jednoduše zakotvíte v novém přístavišti, abyste to měli do práce kousek.
A když se stane, že ve vaší blízkosti začnou stavět některou z mamutích staveb nových kancelářských komplexů nebo třeba zbrusu nový 10patrový supermarket, nemusíte se otravovat rámusem a prachem ze stavby. Prostě zvednete kotvy a všichni vám můžou… jen závidět, jak jste na situaci vyzráli.

Půjdeme k tobě nebo ke mně?

Představte si, že jste a) nezadaní, b) na večírku a c) padnete si tam s někým do oka. Po nějakém čase (v řádu minut až týdnů, v závislosti na vašich povahách a výchově) spolu strávíte noc. Představte si, jak partnerku (nebo partnera) ohromíte, když ji zavedete do svého příbytku malebně se kolébajícího na vlnách! Buď z toho bude láska jak vodou pořádně nasáklý (a o to pevnější) dubový trám, nebo rychlý rozchod. Takže ano, hrajete vabank, ale upřímně: chtěli byste něco zkoušet s někým, kdo nesdílí vaše životní hodnoty – třeba právě i ohledně extravagantního způsobu bydlení?

7

Noční život na náplavkách

Z každé akce pořádané na břehu řeky to máte domů pár kroků, takže můžete přijít jako první a odcházet jako poslední. Nevýhodou, že když chcete spát, tak vás noční mumraj ruší, ale na to si beztak rychle zvyknete. A když ne, sáhnete do nočního stolku pro špunty do uší – a je to!

8

Jestli si nejste 100% jisti, jaké by to bylo žít v hausbótu, vyzkoušejte si to nanečisto na dovolené. Hausbót si lze pronajmout třeba na Orlíku nebo na Slapech. Jen doporučujeme netrvat na tom, že na hausbótu oslavíte už letošní Vánoce, a počkat si alespoň do dubna. :)

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.