Diagnóza: romantik? Zakotvěte na hausbótu!

Autor: TadyJeMoje.cz
Dříme ve vás námořník a sníte o životě na vlnách, ale zároveň nechcete zpřetrhat rodinné a společenské vazby, přestat pracovat ani se vzdát civilizačních výdobytků, jako jsou supermarkety, dostupná lékařská péče nebo profesionální kariéra? Jedno řešení by tu bylo: přestěhujte se na hausbót!

1

Jste-li nevyléčitelný, celoživotní romantik bez možnosti trvalého napravení, samotářský typ nebo tělem i duší dobrodruh, na hausbótu se najdete. Co musíte vědět, než definitivním rozhodnutím opustit souš rozpláčete partnerku nebo rodiče? Začneme tedy pro jistotu méně populárními fakty.

Povodně

V důsledku klimatických změn s nimi můžete víceméně najisto počítat každý rok. Varování pro dobrodruhy a adrenalinové nadšence: představa, že se ve svém plujícím domě během povodní zabavíte divokou projížďkou po rozbouřené řece, je naivní. Blížící se povodeň vám přinese i povinnost zakotvit se svým domkem v určeném přístavu. A pokud vyhlásí krizový stav, musíte hausbót opustit.

2

Děti

Budete je muset hlídat. Možná budou vyrůstat s nafukovacími křidélky na rukou (uvázat jim lano nebo řetěz kolem kotníků a takto jim zabránit spadnout do vody z paluby obýváku nedoporučujeme, nechcete-li mít na krku sociálku). Neargumentujte, prosím, známým faktem, že novorozeňata jsou ve vodě i pod vodou jako doma a umí plavat od přírody. To je sice pravda, ale děje se tak v mělkých bazénech za asistencí maminek a instruktorek.

3

Rybaření

je dalším motivem, proč žít na hausbótu. Že už se těšíte na zdravou a nízkonákladovou rybí dietku plnou omega nasycených kyselin a důležitých stopových prvků? Pokud se jedná o ryby z řek protékajících průmyslovými městy, rybařte jen ze sportu a ulovené ryby raději nejezte.

4

Loď

sice nepotřebujete, ale může se vám hodit. Většina hausbótů totiž nemá vlastní motor, a proto chcete-li změnit adresu, musíte se nechat odvléct tažnou lodí.

Není to levné

Většina nadšenců do bydlení na řece, kteří si už malují super život za nízké náklady, rychle ochladne, když dojde na holá fakta. Na rozdíl od populární představy nejde o způsob, jak ušetřit za nájem, elektřinu a provoz domácnosti: elektřina se využívá k vytápění prostorů, vlastní přívod pitné vody je podmínkou. Pak se může stát, že sice bydlíte ve vlastním, ale i tak platíte tolik, jako byste bydleli v podnájmu. Pokud ale přesto chcete bydlet v hausbótu levně, nevzdávejte se – jen bude třeba usadit se například v Paříži, kde je bydlení na Seině vcelku běžné a tomu odpovídají i náklady.

5

Tak a teď je čas na pár pozitivních informací:

Spánek

na lodi je skoro až regresním zážitkem. Díky houpání lodi budete usínat jako miminko v děloze matky, ušetříte za prášky na usnutí a možná se vám budou zdát i sny o delfínech. Je dokázáno, že houpání navozuje a prodlužuje fáze tzv. hlubokého spánku, kdy naplno regeneruje tělo a vylučuje se růstový hormon. Tyto fáze se navíc dostaví rychleji než na lůžku, které se s člověkem nehoupe. A o tom, proč je důležité se skvěle vyspat, jsme psali např. zde.

6

Blízko do práce

Řeky tečou většinou centry měst a někde tam pravděpodobně také pracujete. Když se stane, že změníte práci nebo se vaše firma přestěhuje na novou adresu, vy jednoduše zakotvíte v novém přístavišti, abyste to měli do práce kousek.
A když se stane, že ve vaší blízkosti začnou stavět některou z mamutích staveb nových kancelářských komplexů nebo třeba zbrusu nový 10patrový supermarket, nemusíte se otravovat rámusem a prachem ze stavby. Prostě zvednete kotvy a všichni vám můžou… jen závidět, jak jste na situaci vyzráli.

Půjdeme k tobě nebo ke mně?

Představte si, že jste a) nezadaní, b) na večírku a c) padnete si tam s někým do oka. Po nějakém čase (v řádu minut až týdnů, v závislosti na vašich povahách a výchově) spolu strávíte noc. Představte si, jak partnerku (nebo partnera) ohromíte, když ji zavedete do svého příbytku malebně se kolébajícího na vlnách! Buď z toho bude láska jak vodou pořádně nasáklý (a o to pevnější) dubový trám, nebo rychlý rozchod. Takže ano, hrajete vabank, ale upřímně: chtěli byste něco zkoušet s někým, kdo nesdílí vaše životní hodnoty – třeba právě i ohledně extravagantního způsobu bydlení?

7

Noční život na náplavkách

Z každé akce pořádané na břehu řeky to máte domů pár kroků, takže můžete přijít jako první a odcházet jako poslední. Nevýhodou, že když chcete spát, tak vás noční mumraj ruší, ale na to si beztak rychle zvyknete. A když ne, sáhnete do nočního stolku pro špunty do uší – a je to!

8

Jestli si nejste 100% jisti, jaké by to bylo žít v hausbótu, vyzkoušejte si to nanečisto na dovolené. Hausbót si lze pronajmout třeba na Orlíku nebo na Slapech. Jen doporučujeme netrvat na tom, že na hausbótu oslavíte už letošní Vánoce, a počkat si alespoň do dubna. :)

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Udělejte si citrónové léto

Pusťte o prázdninách do svých interiérů veselé barvy, hravost a svěžest. Jedním ze způsobů, jak to udělat, může být třeba sázka na citróny. Ukážeme vám pár příkladů, jak citrónové dekorace dokáží domov rozveselit.

Ondřej Platzer: Rád mám něco originálního

Jeho byt v pánském stylu zaujme na první pohled. Paletový nábytek, který si sám navrhuje, doplňují prvky komiksové grafiky. V budoucnu si pětadvacetiletý Ondřej představuje prostorný byt s terasou na kraji města.

Posuvná stěna vám z garsonky udělá klidně i 5+1

Posuvné systémy umí v malém interiéru ušetřit docela dost cenného prostoru. Asi nejčastěji narazíte na posuvné dveře u velkých šatních skříní nebo sprchových koutů. Designéři malých bytů využívají posuvné dveře také jako předěly mezi místnostmi. Praktickým posuvem ovšem nemusí být pouze dveře, může jím být dokonce i celá stěna!

Z naší zkušenosti: Spořit? Na co, panebože, na co!

Právě tak reagovala moje kamarádka Petra, když přišla řeč na spoření. „Když budu potřebovat, tak si na všechno půjčím. Teď si chci užívat,“ takhle tu diskusi uzavřela a popravdě podobně uvažuje dost lidí. Ono to totiž takhle jde, jenže jako skoro všechno, i toto řešení má svá ale.

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.