Děti vidí byt zdola

Autor: TadyJeMoje.cz
Domov je pro předškolní děti v zásadě nejrizikovějším místem vůbec. Tráví v něm totiž nejvíce času, zatímco jejich dozor ze strany dospělých zde bývá naopak nejmenší.

Posaďte se na koberec a zkuste se na svůj byt dětskýma očima. Uvidíte ho úplně jinak, doslova z jiné perspektivy. Na spoustu věcí se budete dívat zdola. A hodně z toho tam nahoře vás bude lákat…

10_07 Koleno_Nový obrázek (5)

PŘÍBĚH 1: „Maminka vaří, já chci taky… podívám se…“

Možná právě tahle slova proletěla čtyřletému capartovi hlavou, když se na chvíli ocitl sám před kuchyňským sporákem. Nepochybně

to pokládal za skvělý nápad přitáhnout ke sporáku židli, vylézt na ni a okouknout zblízka, co to tam v hrnci na plotně syčí, bublá, klokotá, až poklička nadskakuje. Povedlo se, už je nahoře, i když se tak úplně netrefil. Natáhne se a jako maminka šermuje tou největší vařečkou, kterou si předtím šikovně vyndal ze šuplíku. A než bys řekl švec, hrnec s vroucí vodou letí k zemi. Naštěstí nádoba a její horký obsah zasahují jen podlahu.

PŘÍBĚH 2: „To jsou hezké bonbonky, červené… ty musí být dobré…“

Také vašeho malého synka nebo dcerku mohlo napadnout, co že si to berete z malých skleněných lahviček za slaďoučké lentilky. Zvlášť když leckterá maminka o těchto pilulkách někdy mluví jako o růžovém štěstí. Dobře míněné rodičovské upozornění, že tyhle bonbonky nejsou pro děti, touhu dítěte je ochutnat nemusí změnit. A ta polička s lahvičkami, když se dá tak snadno vyšplhat na skříňku a odtud se jen trochu natáhnout, je tak lákavý a dosažitelný cíl.

PŘÍBĚH 3: „Hurá, ohníček… bude buřtíček…“

V každém dítěti je kus pyromana. Sirky či zapalovač s malým plamínkem děti fascinují stejně jako někde venku plameny táboráku. A když se jim tyhle nebezpečné hračky dostanou doma do rukou, tak s nimi dokážou učiněné divy. Že by rády sílu malého uhrančivého plamínku vyzkoušely na dřevěném botníku nebo na potahu pohovky anebo na jakémkoliv jiném předmětu v domácnosti, si kolikrát ani představit nedovedeme. Až do chvíle, kdy objevíme ožehlý botník, propálený potah anebo nedej bože vysoko šlehající plameny.

 

A// Přes 40 % veškerých úrazů v domácnosti je způsobeno PÁDY

To se týká zejména batolat. Starší děti by si měly dávat pozor na balkonech a u oken.

B// Druhým závažným nebezpečím dětských úrazů jsou POPÁLENINY.

Ty jsou dokonce třetí nejčastější příčinou smrtelného úrazu.

C// Podceňovat nelze ale ani možnost OTRAVY, ať již léky nebo čisticími prostředky.

Velice nebezpečné je zejména přelévání chemikálií do láhví od balené vody.

D// Častým důvodem úrazů je poranění o OSTRÉ PŘEDMĚTY.

Každého samozřejmě napadne nůž, ale stejně nebezpečné jsou i skleněné střepy, hřebíky, nářadí nebo ostré okraje otevřené konzervy.

E// Pro malé děti představují riziko MALÉ HRAČKY A PŘEDMĚTY.

Ne nadarmo se na hračkách uvádí věkový limit dětí, jimž jsou určeny.

F// Rozhodně dejte pozor na IGELITOVÉ TAŠKY A PYTLÍKY A MIKROTENOVÉ SÁČKY.

Tady hrozí možnost udušení.

G// Velmi nebezpečná jsou i poranění ELEKTRICKÝM PROUDEM.

Úrazy mohou být velmi vážné, výjimkou nejsou ani smrtelné.

H// Někdy nás ani nenapadne, že máme doma JEDOVATÉ ROSTLINY.

Jednou z nich je například diefenbachie, která obsahuje šťavelan vápenatý (po požití způsobuje otok sliznic).

 

STATISTIKY NEJSOU NIKTERAK VESELÉ:

//// Na úrazy u nás ročně zemře zhruba 200 dětí

//// Kvůli úrazu je 40 000 dětí ročně hospitalizováno

//// Přes 3000 dětí si ročně odnáší trvalé následky.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.