Děti vidí byt zdola

27. 12. 2014
Domov je pro předškolní děti v zásadě nejrizikovějším místem vůbec. Tráví v něm totiž nejvíce času, zatímco jejich dozor ze strany dospělých zde bývá naopak nejmenší.

Posaďte se na koberec a zkuste se na svůj byt dětskýma očima. Uvidíte ho úplně jinak, doslova z jiné perspektivy. Na spoustu věcí se budete dívat zdola. A hodně z toho tam nahoře vás bude lákat…

10_07 Koleno_Nový obrázek (5)

PŘÍBĚH 1: „Maminka vaří, já chci taky… podívám se…“

Možná právě tahle slova proletěla čtyřletému capartovi hlavou, když se na chvíli ocitl sám před kuchyňským sporákem. Nepochybně

to pokládal za skvělý nápad přitáhnout ke sporáku židli, vylézt na ni a okouknout zblízka, co to tam v hrnci na plotně syčí, bublá, klokotá, až poklička nadskakuje. Povedlo se, už je nahoře, i když se tak úplně netrefil. Natáhne se a jako maminka šermuje tou největší vařečkou, kterou si předtím šikovně vyndal ze šuplíku. A než bys řekl švec, hrnec s vroucí vodou letí k zemi. Naštěstí nádoba a její horký obsah zasahují jen podlahu.

PŘÍBĚH 2: „To jsou hezké bonbonky, červené… ty musí být dobré…“

Také vašeho malého synka nebo dcerku mohlo napadnout, co že si to berete z malých skleněných lahviček za slaďoučké lentilky. Zvlášť když leckterá maminka o těchto pilulkách někdy mluví jako o růžovém štěstí. Dobře míněné rodičovské upozornění, že tyhle bonbonky nejsou pro děti, touhu dítěte je ochutnat nemusí změnit. A ta polička s lahvičkami, když se dá tak snadno vyšplhat na skříňku a odtud se jen trochu natáhnout, je tak lákavý a dosažitelný cíl.

PŘÍBĚH 3: „Hurá, ohníček… bude buřtíček…“

V každém dítěti je kus pyromana. Sirky či zapalovač s malým plamínkem děti fascinují stejně jako někde venku plameny táboráku. A když se jim tyhle nebezpečné hračky dostanou doma do rukou, tak s nimi dokážou učiněné divy. Že by rády sílu malého uhrančivého plamínku vyzkoušely na dřevěném botníku nebo na potahu pohovky anebo na jakémkoliv jiném předmětu v domácnosti, si kolikrát ani představit nedovedeme. Až do chvíle, kdy objevíme ožehlý botník, propálený potah anebo nedej bože vysoko šlehající plameny.

 

A// Přes 40 % veškerých úrazů v domácnosti je způsobeno PÁDY

To se týká zejména batolat. Starší děti by si měly dávat pozor na balkonech a u oken.

B// Druhým závažným nebezpečím dětských úrazů jsou POPÁLENINY.

Ty jsou dokonce třetí nejčastější příčinou smrtelného úrazu.

C// Podceňovat nelze ale ani možnost OTRAVY, ať již léky nebo čisticími prostředky.

Velice nebezpečné je zejména přelévání chemikálií do láhví od balené vody.

D// Častým důvodem úrazů je poranění o OSTRÉ PŘEDMĚTY.

Každého samozřejmě napadne nůž, ale stejně nebezpečné jsou i skleněné střepy, hřebíky, nářadí nebo ostré okraje otevřené konzervy.

E// Pro malé děti představují riziko MALÉ HRAČKY A PŘEDMĚTY.

Ne nadarmo se na hračkách uvádí věkový limit dětí, jimž jsou určeny.

F// Rozhodně dejte pozor na IGELITOVÉ TAŠKY A PYTLÍKY A MIKROTENOVÉ SÁČKY.

Tady hrozí možnost udušení.

G// Velmi nebezpečná jsou i poranění ELEKTRICKÝM PROUDEM.

Úrazy mohou být velmi vážné, výjimkou nejsou ani smrtelné.

H// Někdy nás ani nenapadne, že máme doma JEDOVATÉ ROSTLINY.

Jednou z nich je například diefenbachie, která obsahuje šťavelan vápenatý (po požití způsobuje otok sliznic).

 

STATISTIKY NEJSOU NIKTERAK VESELÉ:

//// Na úrazy u nás ročně zemře zhruba 200 dětí

//// Kvůli úrazu je 40 000 dětí ročně hospitalizováno

//// Přes 3000 dětí si ročně odnáší trvalé následky.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.