Děti vidí byt zdola

Autor: TadyJeMoje.cz
Domov je pro předškolní děti v zásadě nejrizikovějším místem vůbec. Tráví v něm totiž nejvíce času, zatímco jejich dozor ze strany dospělých zde bývá naopak nejmenší.

Posaďte se na koberec a zkuste se na svůj byt dětskýma očima. Uvidíte ho úplně jinak, doslova z jiné perspektivy. Na spoustu věcí se budete dívat zdola. A hodně z toho tam nahoře vás bude lákat…

10_07 Koleno_Nový obrázek (5)

PŘÍBĚH 1: „Maminka vaří, já chci taky… podívám se…“

Možná právě tahle slova proletěla čtyřletému capartovi hlavou, když se na chvíli ocitl sám před kuchyňským sporákem. Nepochybně

to pokládal za skvělý nápad přitáhnout ke sporáku židli, vylézt na ni a okouknout zblízka, co to tam v hrnci na plotně syčí, bublá, klokotá, až poklička nadskakuje. Povedlo se, už je nahoře, i když se tak úplně netrefil. Natáhne se a jako maminka šermuje tou největší vařečkou, kterou si předtím šikovně vyndal ze šuplíku. A než bys řekl švec, hrnec s vroucí vodou letí k zemi. Naštěstí nádoba a její horký obsah zasahují jen podlahu.

PŘÍBĚH 2: „To jsou hezké bonbonky, červené… ty musí být dobré…“

Také vašeho malého synka nebo dcerku mohlo napadnout, co že si to berete z malých skleněných lahviček za slaďoučké lentilky. Zvlášť když leckterá maminka o těchto pilulkách někdy mluví jako o růžovém štěstí. Dobře míněné rodičovské upozornění, že tyhle bonbonky nejsou pro děti, touhu dítěte je ochutnat nemusí změnit. A ta polička s lahvičkami, když se dá tak snadno vyšplhat na skříňku a odtud se jen trochu natáhnout, je tak lákavý a dosažitelný cíl.

PŘÍBĚH 3: „Hurá, ohníček… bude buřtíček…“

V každém dítěti je kus pyromana. Sirky či zapalovač s malým plamínkem děti fascinují stejně jako někde venku plameny táboráku. A když se jim tyhle nebezpečné hračky dostanou doma do rukou, tak s nimi dokážou učiněné divy. Že by rády sílu malého uhrančivého plamínku vyzkoušely na dřevěném botníku nebo na potahu pohovky anebo na jakémkoliv jiném předmětu v domácnosti, si kolikrát ani představit nedovedeme. Až do chvíle, kdy objevíme ožehlý botník, propálený potah anebo nedej bože vysoko šlehající plameny.

 

A// Přes 40 % veškerých úrazů v domácnosti je způsobeno PÁDY

To se týká zejména batolat. Starší děti by si měly dávat pozor na balkonech a u oken.

B// Druhým závažným nebezpečím dětských úrazů jsou POPÁLENINY.

Ty jsou dokonce třetí nejčastější příčinou smrtelného úrazu.

C// Podceňovat nelze ale ani možnost OTRAVY, ať již léky nebo čisticími prostředky.

Velice nebezpečné je zejména přelévání chemikálií do láhví od balené vody.

D// Častým důvodem úrazů je poranění o OSTRÉ PŘEDMĚTY.

Každého samozřejmě napadne nůž, ale stejně nebezpečné jsou i skleněné střepy, hřebíky, nářadí nebo ostré okraje otevřené konzervy.

E// Pro malé děti představují riziko MALÉ HRAČKY A PŘEDMĚTY.

Ne nadarmo se na hračkách uvádí věkový limit dětí, jimž jsou určeny.

F// Rozhodně dejte pozor na IGELITOVÉ TAŠKY A PYTLÍKY A MIKROTENOVÉ SÁČKY.

Tady hrozí možnost udušení.

G// Velmi nebezpečná jsou i poranění ELEKTRICKÝM PROUDEM.

Úrazy mohou být velmi vážné, výjimkou nejsou ani smrtelné.

H// Někdy nás ani nenapadne, že máme doma JEDOVATÉ ROSTLINY.

Jednou z nich je například diefenbachie, která obsahuje šťavelan vápenatý (po požití způsobuje otok sliznic).

 

STATISTIKY NEJSOU NIKTERAK VESELÉ:

//// Na úrazy u nás ročně zemře zhruba 200 dětí

//// Kvůli úrazu je 40 000 dětí ročně hospitalizováno

//// Přes 3000 dětí si ročně odnáší trvalé následky.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.