Děti vidí byt zdola

27. 12. 2014
Domov je pro předškolní děti v zásadě nejrizikovějším místem vůbec. Tráví v něm totiž nejvíce času, zatímco jejich dozor ze strany dospělých zde bývá naopak nejmenší.

Posaďte se na koberec a zkuste se na svůj byt dětskýma očima. Uvidíte ho úplně jinak, doslova z jiné perspektivy. Na spoustu věcí se budete dívat zdola. A hodně z toho tam nahoře vás bude lákat…

10_07 Koleno_Nový obrázek (5)

PŘÍBĚH 1: „Maminka vaří, já chci taky… podívám se…“

Možná právě tahle slova proletěla čtyřletému capartovi hlavou, když se na chvíli ocitl sám před kuchyňským sporákem. Nepochybně

to pokládal za skvělý nápad přitáhnout ke sporáku židli, vylézt na ni a okouknout zblízka, co to tam v hrnci na plotně syčí, bublá, klokotá, až poklička nadskakuje. Povedlo se, už je nahoře, i když se tak úplně netrefil. Natáhne se a jako maminka šermuje tou největší vařečkou, kterou si předtím šikovně vyndal ze šuplíku. A než bys řekl švec, hrnec s vroucí vodou letí k zemi. Naštěstí nádoba a její horký obsah zasahují jen podlahu.

PŘÍBĚH 2: „To jsou hezké bonbonky, červené… ty musí být dobré…“

Také vašeho malého synka nebo dcerku mohlo napadnout, co že si to berete z malých skleněných lahviček za slaďoučké lentilky. Zvlášť když leckterá maminka o těchto pilulkách někdy mluví jako o růžovém štěstí. Dobře míněné rodičovské upozornění, že tyhle bonbonky nejsou pro děti, touhu dítěte je ochutnat nemusí změnit. A ta polička s lahvičkami, když se dá tak snadno vyšplhat na skříňku a odtud se jen trochu natáhnout, je tak lákavý a dosažitelný cíl.

PŘÍBĚH 3: „Hurá, ohníček… bude buřtíček…“

V každém dítěti je kus pyromana. Sirky či zapalovač s malým plamínkem děti fascinují stejně jako někde venku plameny táboráku. A když se jim tyhle nebezpečné hračky dostanou doma do rukou, tak s nimi dokážou učiněné divy. Že by rády sílu malého uhrančivého plamínku vyzkoušely na dřevěném botníku nebo na potahu pohovky anebo na jakémkoliv jiném předmětu v domácnosti, si kolikrát ani představit nedovedeme. Až do chvíle, kdy objevíme ožehlý botník, propálený potah anebo nedej bože vysoko šlehající plameny.

 

A// Přes 40 % veškerých úrazů v domácnosti je způsobeno PÁDY

To se týká zejména batolat. Starší děti by si měly dávat pozor na balkonech a u oken.

B// Druhým závažným nebezpečím dětských úrazů jsou POPÁLENINY.

Ty jsou dokonce třetí nejčastější příčinou smrtelného úrazu.

C// Podceňovat nelze ale ani možnost OTRAVY, ať již léky nebo čisticími prostředky.

Velice nebezpečné je zejména přelévání chemikálií do láhví od balené vody.

D// Častým důvodem úrazů je poranění o OSTRÉ PŘEDMĚTY.

Každého samozřejmě napadne nůž, ale stejně nebezpečné jsou i skleněné střepy, hřebíky, nářadí nebo ostré okraje otevřené konzervy.

E// Pro malé děti představují riziko MALÉ HRAČKY A PŘEDMĚTY.

Ne nadarmo se na hračkách uvádí věkový limit dětí, jimž jsou určeny.

F// Rozhodně dejte pozor na IGELITOVÉ TAŠKY A PYTLÍKY A MIKROTENOVÉ SÁČKY.

Tady hrozí možnost udušení.

G// Velmi nebezpečná jsou i poranění ELEKTRICKÝM PROUDEM.

Úrazy mohou být velmi vážné, výjimkou nejsou ani smrtelné.

H// Někdy nás ani nenapadne, že máme doma JEDOVATÉ ROSTLINY.

Jednou z nich je například diefenbachie, která obsahuje šťavelan vápenatý (po požití způsobuje otok sliznic).

 

STATISTIKY NEJSOU NIKTERAK VESELÉ:

//// Na úrazy u nás ročně zemře zhruba 200 dětí

//// Kvůli úrazu je 40 000 dětí ročně hospitalizováno

//// Přes 3000 dětí si ročně odnáší trvalé následky.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si sedací pytel

17. 1. 2018
Jsou praktické, skladné a skvěle se na nich lenoší. Jenže jejich pořizovací cena se pohybuje v řádech tisíců korun. Pokud se vám nechce za sedací pytle utrácet, můžete si je za pár stovek vyrobit i doma.

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.