Designové koleje pro hongkongské vysokoškoláky

15. 3. 2016
Čínský Hongkong je jednou z nejlidnatějších oblastí světa. Davy zájemců o nemovitosti dlouhodobě zvyšují ceny bytů i nájmy. Najít tu slušné bydlení za přijatelnou cenu není pro mladé lidi a především pro studenty žádný med. V minulém roce se ovšem objevila jedna zajímavá alternativa.

_Campus_1

Kam se studenty? Máme nápad!

O potížích se sháněním vhodného bydlení v Hongkongu vědí své nejen samotní studenti, ale také místní architekti. A kdo jiný než právě oni by měl přijít s dobrým nápadem, jak situaci vyřešit. Nesnadného úkolu se proto už v roce 2013 ujalo studio LYCS Architects. Práce na projektu až po jeho finiš trvala tři roky.

_Campus_2

Luxus na kolejích

Příspěvek k řešení situace na trhu se studentským bydlením dostal jméno Campus Hong Kong. Žádný klasický kampus, jak by mohl naznačovat název, to ale není. Prostory pro zbudování nových a finančně dostupných pokojů k pronájmu, které vypadají jako opravdu hodně vylepšená verze studentských kolejí, se totiž nenašly v žádném univerzitním areálu, ale v hotelu.

_Campus_4

Otevřený prostor pro čtyři

Dosud fungující hotel uvolnil tři spodní podlaží své budovy k přestavbě. Modernizací a přestavbou prošlo 48 původních dvoupokojových apartmánů s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou. Architekti z každého apartmánu odstranili dělící příčky, aby vznikl jeden otevřenější prostor s ubytovací kapacitou pro čtyři osoby.

_Campus_5

Moderně, kreativně a úsporně

Pokoje mají kolem 27 m² a celkem bez potíží se do nich naskládaly vedle koupelny a kuchyně i čtyři postele, stejný počet pracovních koutků, designová lednice a jeden velký jídelní stůl.

_Campus_6

Počmárej si strop!

Vtip je ve využití postelí palandového typu. V horní části se je klasické lůžko, poličky včetně zásuvek či připojení k internetu a závěs pro větší soukromí. Ve spodní části se tak uvolnil prostor pro psací stůl, židli, skříně a další poličky. Aby všechny pokoje nepůsobily jednotvárně, mohou si nájemníci aspoň sami vyzdobit tmavý strop, ten je totiž obložen materiálem, na který lze psát křídou.

_Campus_7

Výhled pro romantiky

Pro studenty je tu i komfortní zázemí, kde se mohou scházet, bavit a relaxovat. Zároveň mají k dispozici hotelovou posilovnu, plavecký bazén a restauraci s kavárnou. Výhodou je i dobré dopravní spojení – k nejbližší zastávce je to od hotelu jen několik minut chůze. A třešnička na dortu? Všechny pokoje mají výhled na blízký záliv.

Foto: Campus Hong Kong

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.