Designové koleje pro hongkongské vysokoškoláky

15. 3. 2016
Čínský Hongkong je jednou z nejlidnatějších oblastí světa. Davy zájemců o nemovitosti dlouhodobě zvyšují ceny bytů i nájmy. Najít tu slušné bydlení za přijatelnou cenu není pro mladé lidi a především pro studenty žádný med. V minulém roce se ovšem objevila jedna zajímavá alternativa.

_Campus_1

Kam se studenty? Máme nápad!

O potížích se sháněním vhodného bydlení v Hongkongu vědí své nejen samotní studenti, ale také místní architekti. A kdo jiný než právě oni by měl přijít s dobrým nápadem, jak situaci vyřešit. Nesnadného úkolu se proto už v roce 2013 ujalo studio LYCS Architects. Práce na projektu až po jeho finiš trvala tři roky.

_Campus_2

Luxus na kolejích

Příspěvek k řešení situace na trhu se studentským bydlením dostal jméno Campus Hong Kong. Žádný klasický kampus, jak by mohl naznačovat název, to ale není. Prostory pro zbudování nových a finančně dostupných pokojů k pronájmu, které vypadají jako opravdu hodně vylepšená verze studentských kolejí, se totiž nenašly v žádném univerzitním areálu, ale v hotelu.

_Campus_4

Otevřený prostor pro čtyři

Dosud fungující hotel uvolnil tři spodní podlaží své budovy k přestavbě. Modernizací a přestavbou prošlo 48 původních dvoupokojových apartmánů s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou. Architekti z každého apartmánu odstranili dělící příčky, aby vznikl jeden otevřenější prostor s ubytovací kapacitou pro čtyři osoby.

_Campus_5

Moderně, kreativně a úsporně

Pokoje mají kolem 27 m² a celkem bez potíží se do nich naskládaly vedle koupelny a kuchyně i čtyři postele, stejný počet pracovních koutků, designová lednice a jeden velký jídelní stůl.

_Campus_6

Počmárej si strop!

Vtip je ve využití postelí palandového typu. V horní části se je klasické lůžko, poličky včetně zásuvek či připojení k internetu a závěs pro větší soukromí. Ve spodní části se tak uvolnil prostor pro psací stůl, židli, skříně a další poličky. Aby všechny pokoje nepůsobily jednotvárně, mohou si nájemníci aspoň sami vyzdobit tmavý strop, ten je totiž obložen materiálem, na který lze psát křídou.

_Campus_7

Výhled pro romantiky

Pro studenty je tu i komfortní zázemí, kde se mohou scházet, bavit a relaxovat. Zároveň mají k dispozici hotelovou posilovnu, plavecký bazén a restauraci s kavárnou. Výhodou je i dobré dopravní spojení – k nejbližší zastávce je to od hotelu jen několik minut chůze. A třešnička na dortu? Všechny pokoje mají výhled na blízký záliv.

Foto: Campus Hong Kong

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.