Designové koleje pro hongkongské vysokoškoláky

Čínský Hongkong je jednou z nejlidnatějších oblastí světa. Davy zájemců o nemovitosti dlouhodobě zvyšují ceny bytů i nájmy. Najít tu slušné bydlení za přijatelnou cenu není pro mladé lidi a především pro studenty žádný med. V minulém roce se ovšem objevila jedna zajímavá alternativa.

_Campus_1

Kam se studenty? Máme nápad!

O potížích se sháněním vhodného bydlení v Hongkongu vědí své nejen samotní studenti, ale také místní architekti. A kdo jiný než právě oni by měl přijít s dobrým nápadem, jak situaci vyřešit. Nesnadného úkolu se proto už v roce 2013 ujalo studio LYCS Architects. Práce na projektu až po jeho finiš trvala tři roky.

_Campus_2

Luxus na kolejích

Příspěvek k řešení situace na trhu se studentským bydlením dostal jméno Campus Hong Kong. Žádný klasický kampus, jak by mohl naznačovat název, to ale není. Prostory pro zbudování nových a finančně dostupných pokojů k pronájmu, které vypadají jako opravdu hodně vylepšená verze studentských kolejí, se totiž nenašly v žádném univerzitním areálu, ale v hotelu.

_Campus_4

Otevřený prostor pro čtyři

Dosud fungující hotel uvolnil tři spodní podlaží své budovy k přestavbě. Modernizací a přestavbou prošlo 48 původních dvoupokojových apartmánů s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou. Architekti z každého apartmánu odstranili dělící příčky, aby vznikl jeden otevřenější prostor s ubytovací kapacitou pro čtyři osoby.

_Campus_5

Moderně, kreativně a úsporně

Pokoje mají kolem 27 m² a celkem bez potíží se do nich naskládaly vedle koupelny a kuchyně i čtyři postele, stejný počet pracovních koutků, designová lednice a jeden velký jídelní stůl.

_Campus_6

Počmárej si strop!

Vtip je ve využití postelí palandového typu. V horní části se je klasické lůžko, poličky včetně zásuvek či připojení k internetu a závěs pro větší soukromí. Ve spodní části se tak uvolnil prostor pro psací stůl, židli, skříně a další poličky. Aby všechny pokoje nepůsobily jednotvárně, mohou si nájemníci aspoň sami vyzdobit tmavý strop, ten je totiž obložen materiálem, na který lze psát křídou.

_Campus_7

Výhled pro romantiky

Pro studenty je tu i komfortní zázemí, kde se mohou scházet, bavit a relaxovat. Zároveň mají k dispozici hotelovou posilovnu, plavecký bazén a restauraci s kavárnou. Výhodou je i dobré dopravní spojení – k nejbližší zastávce je to od hotelu jen několik minut chůze. A třešnička na dortu? Všechny pokoje mají výhled na blízký záliv.

Foto: Campus Hong Kong

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.