Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

muži na stavbě s plánem

Jaký je celkový stav bytu?

Je byt před nebo po rekonstrukci? Vypadá zanedbaně, koberce jsou prošlapané, vana rezavá a zdi zašlé? Nebo je na první pohled udržovaný a čistý? Z vymalovaných zdí samozřejmě nepoznáte všechno, ale dá se soudit, že čím větší pozornost bytu předchozí majitel věnoval, tím méně nepříjemných překvapení čeká na vás.

Podepisujete smlouvu o koupi bytu? Zkontrolujte si, jestli jste na něco nezapomněli.

V jakém stavu jsou podlahy?

Rekonstrukce podlah je nejenom velmi nákladná, ale i nepříjemná v tom, že v bytě během ní prostě nemůžete bydlet. Rozhodně se podívejte pod koberce, zkontrolujte stav parket a zjistěte, jestli se podlaha nevlní. Zažil jsem situaci, kdy majitel musel v novém bytě pracně vykopávat několikacentimetrovou vrstvu asfaltu.

Láká vás třeba moderní vinylová podlaha? Máme pro vás slevu 12 % v prodejnách Breno.

Jaké jsou rozvody?

Ze stejného důvodu – tedy, že se musí rozkopat celý byt – jsou náročné i rekonstrukce rozvodů. Zjistit jejich stav je tedy pro kupujícího zásadní. Ověřte si, jaký je stav potrubí a v čem je vedená elektřina. Mně samému se stalo, že jsme při koupi bytu zjistili, že jistič není dostatečně silný, aby snesl provoz plánovaného ohřívače vody. Museli jsme tedy měnit jeho hodnotu a změna se také výrazně promítla do nákladů na elektřinu.

Kdy se naposled měnila okna?

Stav oken je důležitý nejen kvůli případnému zatékání, ale také kvůli tepelné izolaci a z ní plynoucích nákladů na vytápění. A pozor – v památkově chráněných oblastech vám úřady povolí pouze výměnu za historicky autentická okna, a ta bývají drahá.

Jak se byt vytápí?

Je váš byt napojený na ústřední topení, nebo si budete topit vlastním kotlem? A jak je ten současný starý? Nový kotel představuje poměrně vysokou investici, navíc musíte počítat s tím, že současné zákony ve městech požadují instalaci kotlů kondenzačních. Ty jsou draží a musí mít vyřešený odvod kondenzátu do odpadu. Dobrá zpráva je, že na ně lze za určitých podmínek získat od krajského úřadu takzvanou „kotlíkovou dotaci“.

V jakém stavu je celá nemovitost

Váš nový byt může vypadat jako z katalogu. Pokud je ale v domě, ve kterém zatéká střecha, praskají zdi a prosakuje potrubí, budete se muset na opravách podílet i vy. Kromě samotného bytu tedy prověřujte i stav domu, a to i u novostaveb. Vím o případech, kdy se u nového domu projevily po několika dnech špatně odvedené práce a noví majitelé se museli dlouho a složitě dohadovat s dodavatelem o jejich odstranění.

Poradili jste se s odborníkem?

Dobrá rada na závěr: Pokud se náhodou neživíte jako stavební dozor, nechte raději byt prověřit odborníkem, který má s prohlídkami zkušenosti a ví, na co se má zaměřit. Najdete je na internetu pod heslem „inspekce nemovitosti“.

Tipy a rady poskytl Jakub Kubišta, makléř společnosti Albion Reality.

www.albionreality.cz

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!

Příjemné studio pro dva na 16 m²

29. 5. 2018
I na hodně omezené ploše 16 m² se dá vybudovat pohodlné bydlení pro dva. Malé, ale vzdušné a neuvěřitelně prosvětlené studio se nachází v nejvyšším patře staršího bytového domu a svým jednoduchým a účelným zařízením plně dostojí standardům, které se očekávají od moderního bydlení.