Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

muži na stavbě s plánem

Jaký je celkový stav bytu?

Je byt před nebo po rekonstrukci? Vypadá zanedbaně, koberce jsou prošlapané, vana rezavá a zdi zašlé? Nebo je na první pohled udržovaný a čistý? Z vymalovaných zdí samozřejmě nepoznáte všechno, ale dá se soudit, že čím větší pozornost bytu předchozí majitel věnoval, tím méně nepříjemných překvapení čeká na vás.

Podepisujete smlouvu o koupi bytu? Zkontrolujte si, jestli jste na něco nezapomněli.

V jakém stavu jsou podlahy?

Rekonstrukce podlah je nejenom velmi nákladná, ale i nepříjemná v tom, že v bytě během ní prostě nemůžete bydlet. Rozhodně se podívejte pod koberce, zkontrolujte stav parket a zjistěte, jestli se podlaha nevlní. Zažil jsem situaci, kdy majitel musel v novém bytě pracně vykopávat několikacentimetrovou vrstvu asfaltu.

Láká vás třeba moderní vinylová podlaha? Máme pro vás slevu 12 % v prodejnách Breno.

Jaké jsou rozvody?

Ze stejného důvodu – tedy, že se musí rozkopat celý byt – jsou náročné i rekonstrukce rozvodů. Zjistit jejich stav je tedy pro kupujícího zásadní. Ověřte si, jaký je stav potrubí a v čem je vedená elektřina. Mně samému se stalo, že jsme při koupi bytu zjistili, že jistič není dostatečně silný, aby snesl provoz plánovaného ohřívače vody. Museli jsme tedy měnit jeho hodnotu a změna se také výrazně promítla do nákladů na elektřinu.

Kdy se naposled měnila okna?

Stav oken je důležitý nejen kvůli případnému zatékání, ale také kvůli tepelné izolaci a z ní plynoucích nákladů na vytápění. A pozor – v památkově chráněných oblastech vám úřady povolí pouze výměnu za historicky autentická okna, a ta bývají drahá.

Jak se byt vytápí?

Je váš byt napojený na ústřední topení, nebo si budete topit vlastním kotlem? A jak je ten současný starý? Nový kotel představuje poměrně vysokou investici, navíc musíte počítat s tím, že současné zákony ve městech požadují instalaci kotlů kondenzačních. Ty jsou draží a musí mít vyřešený odvod kondenzátu do odpadu. Dobrá zpráva je, že na ně lze za určitých podmínek získat od krajského úřadu takzvanou „kotlíkovou dotaci“.

V jakém stavu je celá nemovitost

Váš nový byt může vypadat jako z katalogu. Pokud je ale v domě, ve kterém zatéká střecha, praskají zdi a prosakuje potrubí, budete se muset na opravách podílet i vy. Kromě samotného bytu tedy prověřujte i stav domu, a to i u novostaveb. Vím o případech, kdy se u nového domu projevily po několika dnech špatně odvedené práce a noví majitelé se museli dlouho a složitě dohadovat s dodavatelem o jejich odstranění.

Poradili jste se s odborníkem?

Dobrá rada na závěr: Pokud se náhodou neživíte jako stavební dozor, nechte raději byt prověřit odborníkem, který má s prohlídkami zkušenosti a ví, na co se má zaměřit. Najdete je na internetu pod heslem „inspekce nemovitosti“.

Tipy a rady poskytl Jakub Kubišta, makléř společnosti Albion Reality.

www.albionreality.cz

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.