Cestovatelka bydlí v bytečku o velikosti 22 m²

7. 9. 2016
Mladá žena, která žije na ostrově Tchaj-wan, jezdí často do zahraničí a kvůli pracovním povinnostem tráví víc času na cestách než doma. Z toho důvodu si minulý rok za svůj nový domov zvolila malinký byteček, v němž po návratu z cest vždy zaručeně najde dvě věci, po nichž touží ze všeho nejvíc: teplou vanu a rozestlanou postel.

_Cestovatelka1Sehnat v čínské metropoli Tchaj-pej kvalitní bydlení za dostupnou cenu není žádná legrace. Podle nedávného průzkumu, který porovnává současnou bytovou situaci s předchozím desetiletím, to mnozí Číňané řeší stěhováním do menších bytů. Trendu mikrobydlení si proto čím dál častěji všímají také designéři, kteří se snaží, aby malé interiéry obstály mezi zájemci po funkční i estetické stránce.

_Cestovatelka2

Malý byt zachránilo mezipatro

Na praktické vybavení a pěkný design dbá i architektka ze studia A Little Design, na niž se v roce 2015 obrátila single cestovatelka z Tchaj-wanu. Přizvala ji k renovaci vybydleného bytu s rozlohou pouhých 22 m². Tento prostor je sice menší než mnohé hotelové pokoje, má ale jednu obrovskou výhodu – tři metry vysoký strop. Bez něj by se do interiéru nevešlo mezipatro a celé zařizování by bylo ještě o poznání náročnější.

_Cestovatelka3

Klientka se do procesu zvelebování bytu, laděného do příjemné kombinace bílé barvy a dubového dekoru, zapojila velmi aktivně. Od začátku měla totiž jasnou představu, jak by její nový domov měl vypadat a jaké nároky musí splňovat.

_Cestovatelka4

První přání: koupelnový relax

Jako první musel z bytu pryč sprchový kout. Jeho místo v koupelně obsadila vysněná vana, ke které přibyl bojler na ohřívání teplé vody. Jiná možnost nebyla. Tchajwanské úřady totiž zakazují používání zemního plynu v uzavřených prostorech bez balkónů (což je i případ tohoto bytu) a průtokový ohřívač vody by celou vanu teplou vodou nenaplnil.

_Cestovatelka5

Druhé přání: pohodlné spaní

Druhé přání se týkalo pohodlného spaní. Miniaturní verzi ložnice designérka zasadila do nově vytvořeného mezipatra. Aby ušetřila co nejvíce místa, umístila pohodlnou matraci přímo na zem. A díky šetrnému zacházení s prostorem tu nakonec zbylo ještě pár centimetrů na malinký pracovní koutek.

_Cestovatelka6

Třetí přání: vestavěný nábytek

Třetí bod zadání klientky směřoval k úložným prostorům. Na těch si dala zvlášť záležet. Protože ráda a často cvičí, potřebovala si s jejich pomocí v bytě vyčlenit volný prostor pro sportovní aktivity.

Veškerý nábytek, který bylo možné instalovat napevno, designérka skutečně připevnila ke stěnám. Kuchyňskou linku pak plně integrovala do výklenku naproti koupelně. Dále zvolila nenápadnou vestavěnou skříň, která se postarala o uskladnění veškerého oblečení. Nad ní se našel prostor pro policovou knihovnu přístupnou z mezipatra i ze žebříku. Další úložné prostory schovala pod schodiště do mezipatra a pod gauč, jenž tvoří relaxační zónu zasazenou do niky pod oknem.

_Cestovatelka8

Čtvrté přání: jídelní koutek bez kompromisů

Když majitelka bytu zadávala poslední požadavek, pamatovala na pohodlí při jídle. Mnozí Tchajwanci na něj zapomínají, a večeři pak hltají na gauči.

_Cestovatelka9

Designérka pro omezený prostor navrhla perfektní řešení. Zvolila dva užší dřevěné stoly, které mohou zůstat přiražené ke zdi nebo vysunuté do prostoru podle toho, zda majitelka zrovna chce pohostit návštěvu u prostřeného stolu, nebo si potřebuje uvolnit střed obývacího pokoje kvůli cvičení.

Foto: Hey! Cheese

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.