Cestovatelka bydlí v bytečku o velikosti 22 m²

7. 9. 2016
Mladá žena, která žije na ostrově Tchaj-wan, jezdí často do zahraničí a kvůli pracovním povinnostem tráví víc času na cestách než doma. Z toho důvodu si minulý rok za svůj nový domov zvolila malinký byteček, v němž po návratu z cest vždy zaručeně najde dvě věci, po nichž touží ze všeho nejvíc: teplou vanu a rozestlanou postel.

_Cestovatelka1Sehnat v čínské metropoli Tchaj-pej kvalitní bydlení za dostupnou cenu není žádná legrace. Podle nedávného průzkumu, který porovnává současnou bytovou situaci s předchozím desetiletím, to mnozí Číňané řeší stěhováním do menších bytů. Trendu mikrobydlení si proto čím dál častěji všímají také designéři, kteří se snaží, aby malé interiéry obstály mezi zájemci po funkční i estetické stránce.

_Cestovatelka2

Malý byt zachránilo mezipatro

Na praktické vybavení a pěkný design dbá i architektka ze studia A Little Design, na niž se v roce 2015 obrátila single cestovatelka z Tchaj-wanu. Přizvala ji k renovaci vybydleného bytu s rozlohou pouhých 22 m². Tento prostor je sice menší než mnohé hotelové pokoje, má ale jednu obrovskou výhodu – tři metry vysoký strop. Bez něj by se do interiéru nevešlo mezipatro a celé zařizování by bylo ještě o poznání náročnější.

_Cestovatelka3

Klientka se do procesu zvelebování bytu, laděného do příjemné kombinace bílé barvy a dubového dekoru, zapojila velmi aktivně. Od začátku měla totiž jasnou představu, jak by její nový domov měl vypadat a jaké nároky musí splňovat.

_Cestovatelka4

První přání: koupelnový relax

Jako první musel z bytu pryč sprchový kout. Jeho místo v koupelně obsadila vysněná vana, ke které přibyl bojler na ohřívání teplé vody. Jiná možnost nebyla. Tchajwanské úřady totiž zakazují používání zemního plynu v uzavřených prostorech bez balkónů (což je i případ tohoto bytu) a průtokový ohřívač vody by celou vanu teplou vodou nenaplnil.

_Cestovatelka5

Druhé přání: pohodlné spaní

Druhé přání se týkalo pohodlného spaní. Miniaturní verzi ložnice designérka zasadila do nově vytvořeného mezipatra. Aby ušetřila co nejvíce místa, umístila pohodlnou matraci přímo na zem. A díky šetrnému zacházení s prostorem tu nakonec zbylo ještě pár centimetrů na malinký pracovní koutek.

_Cestovatelka6

Třetí přání: vestavěný nábytek

Třetí bod zadání klientky směřoval k úložným prostorům. Na těch si dala zvlášť záležet. Protože ráda a často cvičí, potřebovala si s jejich pomocí v bytě vyčlenit volný prostor pro sportovní aktivity.

Veškerý nábytek, který bylo možné instalovat napevno, designérka skutečně připevnila ke stěnám. Kuchyňskou linku pak plně integrovala do výklenku naproti koupelně. Dále zvolila nenápadnou vestavěnou skříň, která se postarala o uskladnění veškerého oblečení. Nad ní se našel prostor pro policovou knihovnu přístupnou z mezipatra i ze žebříku. Další úložné prostory schovala pod schodiště do mezipatra a pod gauč, jenž tvoří relaxační zónu zasazenou do niky pod oknem.

_Cestovatelka8

Čtvrté přání: jídelní koutek bez kompromisů

Když majitelka bytu zadávala poslední požadavek, pamatovala na pohodlí při jídle. Mnozí Tchajwanci na něj zapomínají, a večeři pak hltají na gauči.

_Cestovatelka9

Designérka pro omezený prostor navrhla perfektní řešení. Zvolila dva užší dřevěné stoly, které mohou zůstat přiražené ke zdi nebo vysunuté do prostoru podle toho, zda majitelka zrovna chce pohostit návštěvu u prostřeného stolu, nebo si potřebuje uvolnit střed obývacího pokoje kvůli cvičení.

Foto: Hey! Cheese

 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.

Ministudio celé v bílém

4. 10. 2017
Bílá barva vizuálně zvětšuje a rozjasňuje prostor. Dovoluje vyniknout barevným detailům a podle psychologie barev podporuje přemýšlení, symbolizuje čistotu a odkazuje na nové začátky. Hodí se hlavně pro introverty a ty, kteří mají rádi pevný řád. Bílá je také dominantní barvou moderního ministudia z Tel Avivu, který dokazuje, že i jednobarevný styl může vypadat dobře.