Cestovatelka bydlí v bytečku o velikosti 22 m²

Mladá žena, která žije na ostrově Tchaj-wan, jezdí často do zahraničí a kvůli pracovním povinnostem tráví víc času na cestách než doma. Z toho důvodu si minulý rok za svůj nový domov zvolila malinký byteček, v němž po návratu z cest vždy zaručeně najde dvě věci, po nichž touží ze všeho nejvíc: teplou vanu a rozestlanou postel.

_Cestovatelka1Sehnat v čínské metropoli Tchaj-pej kvalitní bydlení za dostupnou cenu není žádná legrace. Podle nedávného průzkumu, který porovnává současnou bytovou situaci s předchozím desetiletím, to mnozí Číňané řeší stěhováním do menších bytů. Trendu mikrobydlení si proto čím dál častěji všímají také designéři, kteří se snaží, aby malé interiéry obstály mezi zájemci po funkční i estetické stránce.

_Cestovatelka2

Malý byt zachránilo mezipatro

Na praktické vybavení a pěkný design dbá i architektka ze studia A Little Design, na niž se v roce 2015 obrátila single cestovatelka z Tchaj-wanu. Přizvala ji k renovaci vybydleného bytu s rozlohou pouhých 22 m². Tento prostor je sice menší než mnohé hotelové pokoje, má ale jednu obrovskou výhodu – tři metry vysoký strop. Bez něj by se do interiéru nevešlo mezipatro a celé zařizování by bylo ještě o poznání náročnější.

_Cestovatelka3

Klientka se do procesu zvelebování bytu, laděného do příjemné kombinace bílé barvy a dubového dekoru, zapojila velmi aktivně. Od začátku měla totiž jasnou představu, jak by její nový domov měl vypadat a jaké nároky musí splňovat.

_Cestovatelka4

První přání: koupelnový relax

Jako první musel z bytu pryč sprchový kout. Jeho místo v koupelně obsadila vysněná vana, ke které přibyl bojler na ohřívání teplé vody. Jiná možnost nebyla. Tchajwanské úřady totiž zakazují používání zemního plynu v uzavřených prostorech bez balkónů (což je i případ tohoto bytu) a průtokový ohřívač vody by celou vanu teplou vodou nenaplnil.

_Cestovatelka5

Druhé přání: pohodlné spaní

Druhé přání se týkalo pohodlného spaní. Miniaturní verzi ložnice designérka zasadila do nově vytvořeného mezipatra. Aby ušetřila co nejvíce místa, umístila pohodlnou matraci přímo na zem. A díky šetrnému zacházení s prostorem tu nakonec zbylo ještě pár centimetrů na malinký pracovní koutek.

_Cestovatelka6

Třetí přání: vestavěný nábytek

Třetí bod zadání klientky směřoval k úložným prostorům. Na těch si dala zvlášť záležet. Protože ráda a často cvičí, potřebovala si s jejich pomocí v bytě vyčlenit volný prostor pro sportovní aktivity.

Veškerý nábytek, který bylo možné instalovat napevno, designérka skutečně připevnila ke stěnám. Kuchyňskou linku pak plně integrovala do výklenku naproti koupelně. Dále zvolila nenápadnou vestavěnou skříň, která se postarala o uskladnění veškerého oblečení. Nad ní se našel prostor pro policovou knihovnu přístupnou z mezipatra i ze žebříku. Další úložné prostory schovala pod schodiště do mezipatra a pod gauč, jenž tvoří relaxační zónu zasazenou do niky pod oknem.

_Cestovatelka8

Čtvrté přání: jídelní koutek bez kompromisů

Když majitelka bytu zadávala poslední požadavek, pamatovala na pohodlí při jídle. Mnozí Tchajwanci na něj zapomínají, a večeři pak hltají na gauči.

_Cestovatelka9

Designérka pro omezený prostor navrhla perfektní řešení. Zvolila dva užší dřevěné stoly, které mohou zůstat přiražené ke zdi nebo vysunuté do prostoru podle toho, zda majitelka zrovna chce pohostit návštěvu u prostřeného stolu, nebo si potřebuje uvolnit střed obývacího pokoje kvůli cvičení.

Foto: Hey! Cheese

 

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

5 tipů jak na spíž v malých kuchyních

Otázku, kam ukládat potraviny, řeší asi každý z nás. Pokud navíc máte malý byt s ještě menší kuchyní, může to vypadat jako neřešitelný problém. Připravili jsme pro vás ale pár nápadů na úložné prostory, kam by vás normálně potraviny dávat nenapadlo.

9 tipů, jak bydlet jako Šípková Růženka

Máte rádi romantiku? Pak vás dost možná zaujmou dekorace s motivem růží. Tyhle krásné a voňavé květiny dokáží doma vytvořit velice příjemnou a útulnou atmosféru, tak proč to s nimi nezkusit. Podívejte se na pár nápadů, jak by jim to mohlo slušet i u vás doma.

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.