Byt si vyzdobili hračkami a Legem

23. 8. 2016
Kreativní povahy si hrají celý život. Svědčí o tom i výsledek renovace středně velkého bytu, jehož obyvateli jsou dva mladí lidé pracující v tvůrčích profesích. On je grafický designér, ona dělá do módy, a navíc mají společného velmi neobvyklého koníčka. Sbírají hračky.

_hracky1

Račte vstoupit, prosím 

Do úprav padesátimetrového bytu na okraji Tchaj-peje se jeho majitelé pustili společně s tchajwanským studiem KC design a hned věděli, že chtějí bydlet originálně a po svém.

Když vejdete vstupními dveřmi, objevíte se v předsíni. Před sebou máte krátkou chodbičku, po levé ruce vstup do koupelny a nad sebou mezipatro. To slouží jako ložnice, kam se toho nevešlo o moc víc než manželská postel, lampa a improvizovaná odkládací plocha nebo pracovní deska.

_hracky3

Horní galerii majitelka bytu totiž občas používá místo psacího stolu. Nohy přitom spustí volně do prostoru pod sebou, kde se nachází malá kuchyňka, a má odtud inspirativní výhled do celého interiéru, a dokonce francouzským oknem i úplně ven.

Udělat hračkám místo

Projdete-li vstupní chodbičkou a vystoupáte-li po třech schůdcích, dostanete se do hlavní místnosti, jíž je obývák spojený s kuchyňským koutkem. Tento prostor byl logicky zamýšlen jako hlavní centrum dění v bytě. Při tvorbě návrhu vybavení vycházeli designéři z hlavní záliby obou partnerů, jíž je sbírání hraček. Obyvatelé bytu navíc hračky nejen sbírají, ale dokonce je i sami vyrábějí. Proto muselo v obývacím pokoji být hodně volného prostoru pro výrobu nových výtvorů a nesměly tu chybět ani prostory výstavní. Šedá obývací stěna, která se vine po celé délce obýváku, nabízí hromadu úložného prostoru. Samozřejmě počítala i s prosklenými a dobře nasvícenými vitrínami a prostornými policemi pro samotné hračky. 

_hracky4

Od každého stylu trochu

Majitelé trvali na eklektickém stylu, takže se v bytě skutečně najde „od všeho trochu“. Kombinace materiálů a povrchů jsou přitom někdy pěkně divoké. Vedle sebe tu klidně naskládali dřevo, kámen, kov, beton, kůži a výrazně barevné dlaždice.

_hracky5

Také nábytek a dekorace jsou vybrané z různých stylů. Na hrubé betonové stěně tak visí starožitný rám, a to hned vedle moderního minimalistického schodiště. O dekorativních polštářcích s potiskem lebky a koťátka na pohovce ani nemluvě. Ale proti gustu…

_hracky6

Foto: Sam Siew-Shien

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.