Originální byt plný komiksů

Zkoušeli jste někdy něco sbírat? Systematicky a dlouhodobě? Třeba pohledy, známky, mince... Pokud ano, tak asi víte, že si většina koníčků žádá poměrně značné množství místa. Ti nejzažranější sběratelé to dokonce řeší tak, že si z milované sbírky rovnou udělají středobod svého bytu.

_Komiksy_1

Neschovávat, ale vystavit!

Obrovské sběratelské nadšení se před lety probudilo i v jednom mladém Pařížanovi. Během let, kdy četl a sbíral komiksy, se mu jich doma nastřádala pěkná zásoba. Když se v roce 2008 rozhodl pro rekonstrukci svého stávajícího bytu, bylo jasné, že už se komiksy nikdy nebudou válet ve skříni. Spíš naopak! S nasbíranými kousky se rozhodl pochlubit každému, kdo do jeho bytu přijde. Na studio h2o Architectes se proto obrátil s jasným přáním. Chtěl moderně vybavený interiér, kde bude jeho sbírka všem na očích.

_Komiksy_2

Zbytečně moc menších pokojů

Od počátku byla výhodou slušná rozloha bytu a díky velkým oknům i velmi příjemné denní osvětlení. Co bylo ale naopak úplně špatně, to byly dispozice. Původně se totiž do 60 m² nacpalo celkem šest pokojů. Že byl prostor nevhodně rozčleněn, o tom svědčila už samotná předsíň, kde se před rekonstrukcí nacházelo neuvěřitelných sedmero dveří!

Asi nikoho nepřekvapí, že se architekti rozhodli celý prostor zjednodušit, smysluplně propojit a esteticky sjednotit. Odstranili dokonce několik stěn, přitom se jim podařilo prakticky všechny funkce bytu nechat na původních místech. Konečnému vyznění prostoru také hodně pomohlo barevné ladění. Prostor je výjimečný tmavou podlahou kontrastující se sněhově bílými stěnami a nábytkem. Neutrální ladění nejvýraznějších prvků dává vyniknout barevným detailům a hlavně komiksovým knihám.

_Komiksy_3

Vytoužená knihovna se stala centrem obýváku

Po odstranění příček vzniklo z původního 3+1 vzdušné 2+kk, přičemž si autoři proměny zajímavě pohráli s geometrickými tvary. Interiér rozčlenili pomocí obrovských bílých panelů, nejvýraznější z nich umístili do obývacího pokoje, kde odděluje jídelnu od společenské části. Předně ale tento panel s řadou výklenků a regálků slouží jako knihovna plná zbožňovaných komiksů.

_Komiksy_4

Komiksy na očích, vše ostatní ukryto

V čistém designu je navržen také barový pult, který skrývá výsuvný pracovní stolek. Za ním najdeme zeď s úložným prostorem na uskladnění dvaceti párů bot. Vyklopit, odsunout nebo otevřít jde v tomhle bytě skoro všechno. Na první pohled se zdá, že v nespočetných výklencích se nenašel prostor pro nic jiného než pro majitelovu vášeň, to ale není pravda. Za i pod poličkami s komiksy totiž najdeme důmyslně ukryté vybavení včetně televizního setu, příborníku, nebo dokonce na zeleno natřeného radiátoru.

_Komiksy_5

Foto: Julien Attard

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.