Originální byt plný komiksů

4. 4. 2016
Zkoušeli jste někdy něco sbírat? Systematicky a dlouhodobě? Třeba pohledy, známky, mince... Pokud ano, tak asi víte, že si většina koníčků žádá poměrně značné množství místa. Ti nejzažranější sběratelé to dokonce řeší tak, že si z milované sbírky rovnou udělají středobod svého bytu.

_Komiksy_1

Neschovávat, ale vystavit!

Obrovské sběratelské nadšení se před lety probudilo i v jednom mladém Pařížanovi. Během let, kdy četl a sbíral komiksy, se mu jich doma nastřádala pěkná zásoba. Když se v roce 2008 rozhodl pro rekonstrukci svého stávajícího bytu, bylo jasné, že už se komiksy nikdy nebudou válet ve skříni. Spíš naopak! S nasbíranými kousky se rozhodl pochlubit každému, kdo do jeho bytu přijde. Na studio h2o Architectes se proto obrátil s jasným přáním. Chtěl moderně vybavený interiér, kde bude jeho sbírka všem na očích.

_Komiksy_2

Zbytečně moc menších pokojů

Od počátku byla výhodou slušná rozloha bytu a díky velkým oknům i velmi příjemné denní osvětlení. Co bylo ale naopak úplně špatně, to byly dispozice. Původně se totiž do 60 m² nacpalo celkem šest pokojů. Že byl prostor nevhodně rozčleněn, o tom svědčila už samotná předsíň, kde se před rekonstrukcí nacházelo neuvěřitelných sedmero dveří!

Asi nikoho nepřekvapí, že se architekti rozhodli celý prostor zjednodušit, smysluplně propojit a esteticky sjednotit. Odstranili dokonce několik stěn, přitom se jim podařilo prakticky všechny funkce bytu nechat na původních místech. Konečnému vyznění prostoru také hodně pomohlo barevné ladění. Prostor je výjimečný tmavou podlahou kontrastující se sněhově bílými stěnami a nábytkem. Neutrální ladění nejvýraznějších prvků dává vyniknout barevným detailům a hlavně komiksovým knihám.

_Komiksy_3

Vytoužená knihovna se stala centrem obýváku

Po odstranění příček vzniklo z původního 3+1 vzdušné 2+kk, přičemž si autoři proměny zajímavě pohráli s geometrickými tvary. Interiér rozčlenili pomocí obrovských bílých panelů, nejvýraznější z nich umístili do obývacího pokoje, kde odděluje jídelnu od společenské části. Předně ale tento panel s řadou výklenků a regálků slouží jako knihovna plná zbožňovaných komiksů.

_Komiksy_4

Komiksy na očích, vše ostatní ukryto

V čistém designu je navržen také barový pult, který skrývá výsuvný pracovní stolek. Za ním najdeme zeď s úložným prostorem na uskladnění dvaceti párů bot. Vyklopit, odsunout nebo otevřít jde v tomhle bytě skoro všechno. Na první pohled se zdá, že v nespočetných výklencích se nenašel prostor pro nic jiného než pro majitelovu vášeň, to ale není pravda. Za i pod poličkami s komiksy totiž najdeme důmyslně ukryté vybavení včetně televizního setu, příborníku, nebo dokonce na zeleno natřeného radiátoru.

_Komiksy_5

Foto: Julien Attard

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.