Bydlení v bývalé vodní nádrži 15 pater nad Londýnem

28. 8. 2018
Architekti vymýšlejí zvlášť neobyčejná řešení hlavně u rekonstrukcí objektů, které původně vůbec nebyly určené k bydlení. Právě takový typický nebytový prostor představovala i bývalá vodní nádrž umístěná na střeše čtrnáctipatrové rezidenční budovy v centru Londýna. Přesto v ní vznikl naprosto nevšední dvoupokojový byt rozčleněný na tři podlaží.

Byt z nádrže

Z obyčejného vodojemu neobyčejný penthouse

Funkcionalistický penthouse s retro prvky navrhlo architektonické studio Brian Heron Architects z dávno vysloužilé střešní nádrže. Vodojemy se do nejvyšších míst mnohapatrových bytových domů umísťovaly kvůli málo efektivním čerpadlům, která v minulosti nebyla schopna zajistit dostatečný tlak vody pro domácnosti v tak vysokých budovách.

Byt z nádrže

V některých městech, typicky třeba v New Yorku, se vodní nádrže na střechách udržely dodnes. Dávno už ale nejsou nezbytností, a mnoho z nich tudíž ze střech domů zmizelo. Kousek od nejužšího londýnského centra sice na vrcholu modernistické budovy Keeling House z 50. let minulého jedna taková nádrž zůstala, ale vodu byste v ní už nenašli. Teď se tam bydlí.

Máte rádi netradiční řešení bydlení? Podívejte se na slaměný dům, který si jeho majitelé postavili kousek za Prahou.

Byt z nádrže

Dokonalý výhled na celý Londýn

Samostatně stojící vodojem má pravidelný tvar. Dvě jeho protilehlé stěny jsou po celé výšce prosklené a orientované směrem na východ a západ, takže každé ráno i večer zaručují nádherné výhledy. Do interiéru s dispozicemi 2+kk díky nim vstupuje i záplava denního světla, a přitom se v něm ani během léta nedrží příliš velké teplo.

Až do posledního patra Keeling House jezdí výtah, dál musejí noví majitelé pešky po ocelových schodech. Vstup do bytu leží až v 16. patře, kde se nachází pouze malá předsíňka s věšákem a botníkem. Pak se stoupá po zastřešeném schodišti o další patro výš. V 17. podlaží se otevírá hlavní společenská místnost spojená s kuchyní. Kvůli soukromí tu má část oken výplně z mléčného skla a vertikální žaluzie, o luxusní výhledy na Londýn ale majitelé nepřišli.

 

Byt z nádrže

Byt z nádrže

V hlavní roli OSB desky

Nepřehlédnutelnými obklady z OSB desek architekti zvýraznili stěny, stropy i část nábytkového vybavení. Po stropě i zdech se ještě navíc plazí přiznané elektrické rozvody. Při zařizování interiéru byli architekti opravdu hodně otevření a v duchu funkcionalismu nezapřeli ani spoustu dalšího vybavení včetně otevřených kuchyňských polic, různých drátěných a dalších úložných systémů na stěnách a nebáli se ani odhalených odtokových souprav pod dřezem a umyvadlem.

Byt z nádrže

Ložnice v 18. podlaží

Nejvyšší patro je označené číslovkou 18 a slouží jako rodinná ložnice a koupelna. Manželskou postel zvyšuje platforma, v níž jsou zabudované úložné prostory i dětská postýlka ve stylu palandy. V přilehlé koupelně mají majitelé k dispozici čtvercovou vanu, která se dá používat jako sprcha.

Někdo bydlí v bývalé vodárně, jiný si zase užívá parádní studio předělané z někdejších kanceláří.

Byt z nádrže

Atypické bydlení pro mladou rodinu

Eklektický interiér v sobě mísí různé prvky. Koupelna se svou sanitou hlásí k minimalismu. Beton, kov i část vybavení zase odkazuje k funkcionalismu. Doplňky i nábytek balancují mezi moderním a retro stylem. Divoká kombinace výrazných motivů na textiliích, křiklavých barev a typické textury OSB desek aplikované na tak velké ploše určitě nebude vyhovovat každému. Co ale jeden považuje za zbytečnou všehochuť a zdánlivou neuspořádanost, druhý vidí jako originalitu a volnost. A právě do druhé kategorie se řadí i současní majitelé, kteří byt koupili jen krátce po jeho dokončení.

Byt z nádrže

Foto: Brian Heron Architects

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.