Budou švédští studenti bydlet na vodě v domech vytištěných 3D tiskárnou?

22. 10. 2015
Nedostatek prostoru pro výstavbu nových a cenově dostupných ubytovacích kapacit je problém, s nímž se potýká řada velkých měst. Originálně se jej pokouší řešit architekti ve Stockholmu. Rozhodli se totiž postavit plovoucí městečko pro studenty.

_pastedGraphic-1

S unikátním konceptem přišla místní architektonická kancelář Belatchew Labs. Krása se prý skrývá v jednoduchosti, tak i řešení nedostatku stavebních parcel je ve své podstatě jednoduché. Nové domy už zkrátka nebudou stavět na zemi, ale na vodních plochách, kterých je ve Stockholmu dostatek. Proč na ně tedy neumístit cenově dostupné a ekologicky šetrné ubytovny pro studenty a mladé lidi? Tak se zrodil nápad, který nese název SwimCity. Že nejde o úplné sci-fi, dosvědčuje fakt, že si projekt získal podporu švédské vládní organizace Boverket zabývající se bydlením a stavebním rozvojem. 

Voda jako pozemek i zdroj energie

V zásadě by měl tento typ ubytování znovu přivést k životu málo používaná přístaviště a nábřeží. K nim se přistaví budovy ve stylu kolejí, které tak budou vlastně plout na vodě. Architektonické studio, jež má projekt na svědomí, už dříve navrhlo několik energeticky úsporných řešení s ohledem na budoucnost. Ani SwimCity nemá být výjimkou. Voda by totiž měla posloužit také jako zdroj energie. Počítá se například s tepelným čerpadlem, jež odebírá teplo právě z vodního zdroje. 

_pastedGraphic-2

O stavbu se postarají 3D tiskárny

Na ekologii mysleli architekti z Belatchew Labs už při plánování stavebních prací. Celý projekt se chystají postavit z betonu recyklovaného ze stavebních zbytků a vytisknout 3D tiskárnami. Samotná stavba by měla být díky této technologii snazší, rychlejší, levnější, ekologičtější, variabilnější a účelnější pro bydlení. Právě variabilita bude pro SwimCity zásadní. Budovy by měly nabídnout řadu jednolůžkových pokojů, ale také prostory, které pojmou až osm nájemníků. Projekt počítá nejen s výstavbou kolejí, ale součástí komplexu by měly být také restaurace, kavárny a další veřejné prostory. Nájemníci si navíc budou moci před svým bytem zarybařit, zaplavat a v zimě i zabruslit. 

_pastedGraphic-3

Jestli se jedná pouze o utopický scénář, nebo budou mladí Švédové skutečně v dohledné době bydlet přímo na vodní hladině, to ukáže teprve čas. Nakonec, na vodě se bydlet dá, a v Číně už stojí dům, pro jehož stavbu natiskly materiál 3D tiskárny. Zda bude fungovat i spojení této neobvyklé kombinace v rámci jediného projektu, to se zatím budeme muset nechat překvapit. Novinky o projektu sledujte na stránkách studia Belatchew Arkitekter.

_pastedGraphic

Foto: Belatchew ArkitekterInhabitat.com 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.