Budou švédští studenti bydlet na vodě v domech vytištěných 3D tiskárnou?

Nedostatek prostoru pro výstavbu nových a cenově dostupných ubytovacích kapacit je problém, s nímž se potýká řada velkých měst. Originálně se jej pokouší řešit architekti ve Stockholmu. Rozhodli se totiž postavit plovoucí městečko pro studenty.

_pastedGraphic-1

S unikátním konceptem přišla místní architektonická kancelář Belatchew Labs. Krása se prý skrývá v jednoduchosti, tak i řešení nedostatku stavebních parcel je ve své podstatě jednoduché. Nové domy už zkrátka nebudou stavět na zemi, ale na vodních plochách, kterých je ve Stockholmu dostatek. Proč na ně tedy neumístit cenově dostupné a ekologicky šetrné ubytovny pro studenty a mladé lidi? Tak se zrodil nápad, který nese název SwimCity. Že nejde o úplné sci-fi, dosvědčuje fakt, že si projekt získal podporu švédské vládní organizace Boverket zabývající se bydlením a stavebním rozvojem. 

Voda jako pozemek i zdroj energie

V zásadě by měl tento typ ubytování znovu přivést k životu málo používaná přístaviště a nábřeží. K nim se přistaví budovy ve stylu kolejí, které tak budou vlastně plout na vodě. Architektonické studio, jež má projekt na svědomí, už dříve navrhlo několik energeticky úsporných řešení s ohledem na budoucnost. Ani SwimCity nemá být výjimkou. Voda by totiž měla posloužit také jako zdroj energie. Počítá se například s tepelným čerpadlem, jež odebírá teplo právě z vodního zdroje. 

_pastedGraphic-2

O stavbu se postarají 3D tiskárny

Na ekologii mysleli architekti z Belatchew Labs už při plánování stavebních prací. Celý projekt se chystají postavit z betonu recyklovaného ze stavebních zbytků a vytisknout 3D tiskárnami. Samotná stavba by měla být díky této technologii snazší, rychlejší, levnější, ekologičtější, variabilnější a účelnější pro bydlení. Právě variabilita bude pro SwimCity zásadní. Budovy by měly nabídnout řadu jednolůžkových pokojů, ale také prostory, které pojmou až osm nájemníků. Projekt počítá nejen s výstavbou kolejí, ale součástí komplexu by měly být také restaurace, kavárny a další veřejné prostory. Nájemníci si navíc budou moci před svým bytem zarybařit, zaplavat a v zimě i zabruslit. 

_pastedGraphic-3

Jestli se jedná pouze o utopický scénář, nebo budou mladí Švédové skutečně v dohledné době bydlet přímo na vodní hladině, to ukáže teprve čas. Nakonec, na vodě se bydlet dá, a v Číně už stojí dům, pro jehož stavbu natiskly materiál 3D tiskárny. Zda bude fungovat i spojení této neobvyklé kombinace v rámci jediného projektu, to se zatím budeme muset nechat překvapit. Novinky o projektu sledujte na stránkách studia Belatchew Arkitekter.

_pastedGraphic

Foto: Belatchew ArkitekterInhabitat.com 

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.