Budou švédští studenti bydlet na vodě v domech vytištěných 3D tiskárnou?

22. 10. 2015
Nedostatek prostoru pro výstavbu nových a cenově dostupných ubytovacích kapacit je problém, s nímž se potýká řada velkých měst. Originálně se jej pokouší řešit architekti ve Stockholmu. Rozhodli se totiž postavit plovoucí městečko pro studenty.

_pastedGraphic-1

S unikátním konceptem přišla místní architektonická kancelář Belatchew Labs. Krása se prý skrývá v jednoduchosti, tak i řešení nedostatku stavebních parcel je ve své podstatě jednoduché. Nové domy už zkrátka nebudou stavět na zemi, ale na vodních plochách, kterých je ve Stockholmu dostatek. Proč na ně tedy neumístit cenově dostupné a ekologicky šetrné ubytovny pro studenty a mladé lidi? Tak se zrodil nápad, který nese název SwimCity. Že nejde o úplné sci-fi, dosvědčuje fakt, že si projekt získal podporu švédské vládní organizace Boverket zabývající se bydlením a stavebním rozvojem. 

Voda jako pozemek i zdroj energie

V zásadě by měl tento typ ubytování znovu přivést k životu málo používaná přístaviště a nábřeží. K nim se přistaví budovy ve stylu kolejí, které tak budou vlastně plout na vodě. Architektonické studio, jež má projekt na svědomí, už dříve navrhlo několik energeticky úsporných řešení s ohledem na budoucnost. Ani SwimCity nemá být výjimkou. Voda by totiž měla posloužit také jako zdroj energie. Počítá se například s tepelným čerpadlem, jež odebírá teplo právě z vodního zdroje. 

_pastedGraphic-2

O stavbu se postarají 3D tiskárny

Na ekologii mysleli architekti z Belatchew Labs už při plánování stavebních prací. Celý projekt se chystají postavit z betonu recyklovaného ze stavebních zbytků a vytisknout 3D tiskárnami. Samotná stavba by měla být díky této technologii snazší, rychlejší, levnější, ekologičtější, variabilnější a účelnější pro bydlení. Právě variabilita bude pro SwimCity zásadní. Budovy by měly nabídnout řadu jednolůžkových pokojů, ale také prostory, které pojmou až osm nájemníků. Projekt počítá nejen s výstavbou kolejí, ale součástí komplexu by měly být také restaurace, kavárny a další veřejné prostory. Nájemníci si navíc budou moci před svým bytem zarybařit, zaplavat a v zimě i zabruslit. 

_pastedGraphic-3

Jestli se jedná pouze o utopický scénář, nebo budou mladí Švédové skutečně v dohledné době bydlet přímo na vodní hladině, to ukáže teprve čas. Nakonec, na vodě se bydlet dá, a v Číně už stojí dům, pro jehož stavbu natiskly materiál 3D tiskárny. Zda bude fungovat i spojení této neobvyklé kombinace v rámci jediného projektu, to se zatím budeme muset nechat překvapit. Novinky o projektu sledujte na stránkách studia Belatchew Arkitekter.

_pastedGraphic

Foto: Belatchew ArkitekterInhabitat.com 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.