Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Orosená okna a těžký vzduch

To, že bydlíte v bytě, kde je příliš vlhko, poznáte docela lehce. Budete mít nejspíš stále orosená okna a těžký vzduch. Přesnější měření vám pak poskytne vlhkoměr, který pořídíte za pár set korun. Ideální vlhkost se pak pohybuje kolem 45 až 60 %. Pokud však dojde k znatelnému překročení této hodnoty, hrozí, že se v tomto prostředí bude dařit plísním způsobujícím různá respirační onemocnění či alergie.

Bez větrání to nepůjde

V letních měsících je dobré větrat nepřetržitě alespoň na ventilaci. V zimě je vhodné dobře topit a větrat intenzivně několikrát denně, vůbec neuškodí udělat doma trochu průvanu, aby se vzduch vyměnil. Také bychom v bytě neměli sušit prádlo a při vaření vždy používat digestoř. Nábytek, za kterým se objevila plíseň nebo vlhká místa, raději postavte alespoň 10 centimetrů od zdi, aby za ním mohl cirkulovat vzduch.

Pořiďte si pomocníky

Pokud ani to nepomáhá, lze si na pomoc přizvat různé přístroje. V hobby marketech lze koupit záchytné nádoby se speciální náplní, které absorbují vodu ze vzduchu. Po čase je nutné náplň vyměnit a vodu průběžně vylévat. Nákladnější, avšak účinnější variantou jsou elektrické odvlhčovače. Jejich pořizovací cena se však pohybujev řádech tisíců korun. Tyto odvlhčovače fungují na principu, že načerpaný vzduch přemrazí a voda zůstane v zásobníku, který je potřeba pouze jednou za čas vylít.    

Když se objeví plíseň

Pokud přece jen objevíte někde v rohu, za nábytkem či u oken nazelenalá či našedlá místa, nevěšte hlavu. I s plísní v bytě se dá bojovat. Plíseň ale nikdy neodstraňujte mechanicky, do vzduchu by se totiž mohly uvolnit spory, které by se roznesly do okolí. Pořiďte si dezinfekční přípravek (zakoupíte například v drogerii), který je určen přímo na plísně. Postižené místo nastříkejte a až pak za mokra ho můžete očistit špachtlí. Poté stěnu či roh vymalujte, k dostání jsou již barvy určené přímo proti plísním, brání jejich opětovnému výskytu. Na nátěr lze použít i hašené vápno.

Zkuste houbu

S plísní nejen v bytě pomůže také nechemické řešení – tzv. chytrá houba. Jde o biologický přípravek, který se plísněmi živí, a představuje proto ideální způsob, jak s nevítaným hostem zatočit a zároveň šetřit životní prostředí. Použít se dá nejen v interiérech, ale také na zahradě.

Foto: money.usnews.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!

Příjemné studio pro dva na 16 m²

29. 5. 2018
I na hodně omezené ploše 16 m² se dá vybudovat pohodlné bydlení pro dva. Malé, ale vzdušné a neuvěřitelně prosvětlené studio se nachází v nejvyšším patře staršího bytového domu a svým jednoduchým a účelným zařízením plně dostojí standardům, které se očekávají od moderního bydlení.

Původní dřevěná podlaha v netradičním odstínu? Víme, jak podle ní vyladit zbytek interiéru!

26. 5. 2018
V bytě staršího činžovního domu jsme pod kobercem našli původní dřevěnou podlahu vínové barvy, kterou bychom chtěli ponechat. Trošku ale plaveme ve vybavování místnosti, aby z toho nebyla divočina. Čím bychom měli začít, případně jaké barvy se k odstínu podlahy hodí? Poradí vám architekt Karel Rech.