Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Orosená okna a těžký vzduch

To, že bydlíte v bytě, kde je příliš vlhko, poznáte docela lehce. Budete mít nejspíš stále orosená okna a těžký vzduch. Přesnější měření vám pak poskytne vlhkoměr, který pořídíte za pár set korun. Ideální vlhkost se pak pohybuje kolem 45 až 60 %. Pokud však dojde k znatelnému překročení této hodnoty, hrozí, že se v tomto prostředí bude dařit plísním způsobujícím různá respirační onemocnění či alergie.

Bez větrání to nepůjde

V letních měsících je dobré větrat nepřetržitě alespoň na ventilaci. V zimě je vhodné dobře topit a větrat intenzivně několikrát denně, vůbec neuškodí udělat doma trochu průvanu, aby se vzduch vyměnil. Také bychom v bytě neměli sušit prádlo a při vaření vždy používat digestoř. Nábytek, za kterým se objevila plíseň nebo vlhká místa, raději postavte alespoň 10 centimetrů od zdi, aby za ním mohl cirkulovat vzduch.

Pořiďte si pomocníky

Pokud ani to nepomáhá, lze si na pomoc přizvat různé přístroje. V hobby marketech lze koupit záchytné nádoby se speciální náplní, které absorbují vodu ze vzduchu. Po čase je nutné náplň vyměnit a vodu průběžně vylévat. Nákladnější, avšak účinnější variantou jsou elektrické odvlhčovače. Jejich pořizovací cena se však pohybujev řádech tisíců korun. Tyto odvlhčovače fungují na principu, že načerpaný vzduch přemrazí a voda zůstane v zásobníku, který je potřeba pouze jednou za čas vylít.    

Když se objeví plíseň

Pokud přece jen objevíte někde v rohu, za nábytkem či u oken nazelenalá či našedlá místa, nevěšte hlavu. I s plísní v bytě se dá bojovat. Plíseň ale nikdy neodstraňujte mechanicky, do vzduchu by se totiž mohly uvolnit spory, které by se roznesly do okolí. Pořiďte si dezinfekční přípravek (zakoupíte například v drogerii), který je určen přímo na plísně. Postižené místo nastříkejte a až pak za mokra ho můžete očistit špachtlí. Poté stěnu či roh vymalujte, k dostání jsou již barvy určené přímo proti plísním, brání jejich opětovnému výskytu. Na nátěr lze použít i hašené vápno.

Zkuste houbu

S plísní nejen v bytě pomůže také nechemické řešení – tzv. chytrá houba. Jde o biologický přípravek, který se plísněmi živí, a představuje proto ideální způsob, jak s nevítaným hostem zatočit a zároveň šetřit životní prostředí. Použít se dá nejen v interiérech, ale také na zahradě.

Foto: money.usnews.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.