Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Orosená okna a těžký vzduch

To, že bydlíte v bytě, kde je příliš vlhko, poznáte docela lehce. Budete mít nejspíš stále orosená okna a těžký vzduch. Přesnější měření vám pak poskytne vlhkoměr, který pořídíte za pár set korun. Ideální vlhkost se pak pohybuje kolem 45 až 60 %. Pokud však dojde k znatelnému překročení této hodnoty, hrozí, že se v tomto prostředí bude dařit plísním způsobujícím různá respirační onemocnění či alergie.

Bez větrání to nepůjde

V letních měsících je dobré větrat nepřetržitě alespoň na ventilaci. V zimě je vhodné dobře topit a větrat intenzivně několikrát denně, vůbec neuškodí udělat doma trochu průvanu, aby se vzduch vyměnil. Také bychom v bytě neměli sušit prádlo a při vaření vždy používat digestoř. Nábytek, za kterým se objevila plíseň nebo vlhká místa, raději postavte alespoň 10 centimetrů od zdi, aby za ním mohl cirkulovat vzduch.

Pořiďte si pomocníky

Pokud ani to nepomáhá, lze si na pomoc přizvat různé přístroje. V hobby marketech lze koupit záchytné nádoby se speciální náplní, které absorbují vodu ze vzduchu. Po čase je nutné náplň vyměnit a vodu průběžně vylévat. Nákladnější, avšak účinnější variantou jsou elektrické odvlhčovače. Jejich pořizovací cena se však pohybujev řádech tisíců korun. Tyto odvlhčovače fungují na principu, že načerpaný vzduch přemrazí a voda zůstane v zásobníku, který je potřeba pouze jednou za čas vylít.    

Když se objeví plíseň

Pokud přece jen objevíte někde v rohu, za nábytkem či u oken nazelenalá či našedlá místa, nevěšte hlavu. I s plísní v bytě se dá bojovat. Plíseň ale nikdy neodstraňujte mechanicky, do vzduchu by se totiž mohly uvolnit spory, které by se roznesly do okolí. Pořiďte si dezinfekční přípravek (zakoupíte například v drogerii), který je určen přímo na plísně. Postižené místo nastříkejte a až pak za mokra ho můžete očistit špachtlí. Poté stěnu či roh vymalujte, k dostání jsou již barvy určené přímo proti plísním, brání jejich opětovnému výskytu. Na nátěr lze použít i hašené vápno.

Zkuste houbu

S plísní nejen v bytě pomůže také nechemické řešení – tzv. chytrá houba. Jde o biologický přípravek, který se plísněmi živí, a představuje proto ideální způsob, jak s nevítaným hostem zatočit a zároveň šetřit životní prostředí. Použít se dá nejen v interiérech, ale také na zahradě.

Foto: money.usnews.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.