Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Orosená okna a těžký vzduch

To, že bydlíte v bytě, kde je příliš vlhko, poznáte docela lehce. Budete mít nejspíš stále orosená okna a těžký vzduch. Přesnější měření vám pak poskytne vlhkoměr, který pořídíte za pár set korun. Ideální vlhkost se pak pohybuje kolem 45 až 60 %. Pokud však dojde k znatelnému překročení této hodnoty, hrozí, že se v tomto prostředí bude dařit plísním způsobujícím různá respirační onemocnění či alergie.

Bez větrání to nepůjde

V letních měsících je dobré větrat nepřetržitě alespoň na ventilaci. V zimě je vhodné dobře topit a větrat intenzivně několikrát denně, vůbec neuškodí udělat doma trochu průvanu, aby se vzduch vyměnil. Také bychom v bytě neměli sušit prádlo a při vaření vždy používat digestoř. Nábytek, za kterým se objevila plíseň nebo vlhká místa, raději postavte alespoň 10 centimetrů od zdi, aby za ním mohl cirkulovat vzduch.

Pořiďte si pomocníky

Pokud ani to nepomáhá, lze si na pomoc přizvat různé přístroje. V hobby marketech lze koupit záchytné nádoby se speciální náplní, které absorbují vodu ze vzduchu. Po čase je nutné náplň vyměnit a vodu průběžně vylévat. Nákladnější, avšak účinnější variantou jsou elektrické odvlhčovače. Jejich pořizovací cena se však pohybujev řádech tisíců korun. Tyto odvlhčovače fungují na principu, že načerpaný vzduch přemrazí a voda zůstane v zásobníku, který je potřeba pouze jednou za čas vylít.    

Když se objeví plíseň

Pokud přece jen objevíte někde v rohu, za nábytkem či u oken nazelenalá či našedlá místa, nevěšte hlavu. I s plísní v bytě se dá bojovat. Plíseň ale nikdy neodstraňujte mechanicky, do vzduchu by se totiž mohly uvolnit spory, které by se roznesly do okolí. Pořiďte si dezinfekční přípravek (zakoupíte například v drogerii), který je určen přímo na plísně. Postižené místo nastříkejte a až pak za mokra ho můžete očistit špachtlí. Poté stěnu či roh vymalujte, k dostání jsou již barvy určené přímo proti plísním, brání jejich opětovnému výskytu. Na nátěr lze použít i hašené vápno.

Zkuste houbu

S plísní nejen v bytě pomůže také nechemické řešení – tzv. chytrá houba. Jde o biologický přípravek, který se plísněmi živí, a představuje proto ideální způsob, jak s nevítaným hostem zatočit a zároveň šetřit životní prostředí. Použít se dá nejen v interiérech, ale také na zahradě.

Foto: money.usnews.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.

Proměňte domov v oázu klidu

28. 12. 2017
Toužíte si odpočinout od stresu, hluku a spěchu a mít doma po náročném dni klid a pohodu? Poradíme vám pár triků, díky nimž bude váš byt zase o trochu útulnější a přívětivější, takže se vám v něm bude lépe relaxovat.