Bod zlomu aneb Hitparáda nejodpornějších domácích mazlíčků

11. 12. 2014
Než se dnes dostaneme ke zvířecím šampionům v odpornosti, začneme poněkud zeširoka – tragickým příběhem mladého muže Tomáše.

Tomáš V. (31) si jako každé ráno užíval svůj „startovací“ rituál před zahájením pracovního dne: káva s kapkou mléka, dva máslové croissanty – a sociální sítě. Kolegyně za počítači mezi sebou ševelily, za okny kanceláře se klubal slunný a vlídný den. Avšak v ten památný listopadový čtvrtek viselo ve vzduchu něco temného. K bodu zlomu došlo přesně v 8:51 SEČ. Tomáš to ráno na Facebooku zhlédl již 1365. video roztomilé kočičky dovádějící s ještě roztomilejším štěňátkem.

1
Kolik neštěstí a zmařených životů ještě zaviní podobné obrázky a videa?

Tomáš V. (jeho celé jméno redakce zná) později vypověděl, že co následovalo v nejbližších minutách, si vůbec nepamatuje, protože „má okno“. Ale rozmlácený laptop (služební), převrácený stůl, dvě kolegyně v týdenní pracovní neschopnosti kvůli akutnímu šoku, a zejména krátká, leč o to drsnější bitka s nadřízeným (s velmi neblahými důsledky pro nalezení příští práce) naznačují, že došlo k něčemu, co Tomáš již prostě nebyl schopen v sobě udržet. A co spustilo osudný amok.

2
Kdysi moderní a krásnou kancelář proměnilo řádění Tomáše V. k nepoznání.

Co to bylo, co Tomáše dovedlo k tak bezprecedentnímu výbuchu? Zejména když tento aktivní sportovec a bývalý skaut má fungující šestiletý vztah, nikdy neměl problémy s drogami ani alkoholem, pochází z funkční rodiny, jeho trestní rejstřík je čistý (jestli čistý zůstane, rozhodne soud), sám ještě před rokem měl psa a proti domácím mazlíčkům nikdy nechoval sebemenší zášť?

Na vině je podle soudního znalce „ten pocit“, který se občas dostaví u každého uživatele Facebooku: přesycenost. Je překočičkováno, přeštěňátkováno, přemazlíčkováno. Co s tím?

Než si smažete nebo „skryjete“ otravného facebookového kamaráda, který prostě nepřestane provokovat podobnými roztomilými obrázky, zamyslete se na vteřinku. Nechtělo by to spíš léčit je jejich vlastní medicínou? A pořídit si domácího mazlíčka odporného natolik, že s ním nejen zbouráte sociální sítě, ale navíc ukážete všem kočičím mámám a psím tátům, že milovat roztomilé zvíře dokáže každý – ale ať si domů pořídí třeba takovou scolopendra gigantea!

Tak pojďme na to, laskavý čtenáři. Podíváme se na některé kandidáty na nejodpornějšího domácího mazlíčka.

Pavouk? Tak určitě.

Pavouk jakožto archetyp hnusu a největší favorit fanoušků hnusných zvířat zaslouženě obsadil první příčku. Nejčastěji se v našich podmínkách chovají sklípkani. A může to být láska na celý život. Samičky některých druhů se totiž v zajetí dožívají až 28 let (jak dlouho trval nebo trvá váš poslední vztah, aha?). Opravdu velké druhy sklípkanů pak lze krmit například myšími holátky. I s pavoukem v akvárku si tedy doma můžete užívat krmení dravé zvěře. Natočte to na mobil a vyvěste na sociální sítě, máloco bude na internetu fungovat tak spolehlivě jako podobný video obsah.

3
Budeme mu říkat Hektor!

Štír

na obrázku se jmenuje veleštír císařský a na rozdíl od pejska nebo kočičky vydrží až rok bez jídla, což se může hodit, když hodně cestujete. Další výhodou veleštíra je – kromě nesporně impozantního vzhledu, který vyloženě vybízí k pohlazení a pomazlení – fakt, že na rozdíl od ostatních druhů štírů je jeho jed jedovatý jen mírně. Takže zabodne-li do vás při mazlení svůj jedovatý hrot na konci ocasu, čeká vás maximálně nevolnost, bolení hlavy a horečka, následovaná prudkým ochlazením vzájemných vztahů. Výhodou je výrazná vizibilita na Facebooku, neboť máloco připomíná kočičky a pejsky méně než veleštír císařský.

4
Nelíbí? Štíři za sebou mají 400 milionů let úspěšné historie. Tak proč se měnit?

Stonožka

Podle druhu se dožívá až 20 let a dorůstá až 30 cm. Je vybavena jedem, na který neexistuje protijed. Jde o lovce, a ne ledajakého: přepočteme-li rychlost útoku stonožky dle velikosti jejího těla, vyjde nám, že na své úrovni je rychlá stejně jako – gepard! Tento mazlíček vám vyčistí byt od drobného hmyzu. Ale pozor, aby se vám doma někam nezaběhla. Už ji nikdy nenajdete. Ale ona si najde vás. V noci… vám zaleze do… nic, pojďme dál.

5

Kudlanka

Nenechejte se zmást zdánlivým úsměvem němé tváře, tento vraždící stroj nejenže rozsívá smrt mezi svými hmyzími oběťmi, ale jejich samičky během kopulace (viz Google) uhryzávají samečkům hlavu, a pak je samou láskou zkonzumují celé. Znáte lepší příklad otcovského sebeobětování pro blaho příštích generací?

6
A tebe taky sežeru, miláčku!

Ropucha obrovská

dorůstá až 40 cm (!) a doma vám při vhodném zacházení může poskakovat až 20 let. Pokud máte doma myši, bude je dostatečně veliký jedinec lovit – stejně jako mouchy, pavouky a další hmyz. Ropucha je tedy veskrze užitečné a ošklivé domácí zvíře. Pokud budete chtít zjistit, nejde-li čistě náhodou o zakletou princeznu, nezkoušejte to polibkem: bufotoxiny z ropuších žláz mohou u citlivějších lidí způsobit prý i smrt! Takže ji občas nechejte proskočit doma, ulovit nějaké ty domácí breberky, udělejte si jednu společnou fotku na sociální sítě a pak hned zase pěkně zpátky do terária.

7
Tady hlídám já, kámo.

Bezsrsté morče

předčí morče srstnatého typu minimálně ve třech věcech: má cca o 99 % méně srsti, exemplář s průkazem původu stojí klidně i 2000 Kč a oproti svým osrstěným příbuzným toho také daleko více sní (když vás nehřeje srst, musíte tepelnou energii získávat z jídla ve větší míře). Je ideální jako mazlíček s vlastním instagramovým kanálem. Když ho dnes může mít každý druhý doma chovaný ježek, tak proč ne vaše lysé morčátko?

8
Že furt žeru? Je mi zima!

Bezsrstá kočka

je podobně jako bezsrsté morče prostě vyšlechtěnou verzí kočky bez chlupů. Poslední dobou se dostává do módy, a to hlavně u alergiků. Důvody jsou jasné: žádná srst, žádná alergická reakce. Ale co estetická reakce na podobné pohledy, jako je ten na obrázku? Upřímně: my bychom doma nechtěli takovou potvoru, která připomíná něco, co dostalo Oscara za vedlejší roli v hororu Mumie se vrací. Nicméně jako protiváha roztomilým kočkám a pejskům na síti poslouží víc než dobře.

9
Miluj mě, můj alergiku!

Tak, a teď se běžte podívat do svých newsfeedů. Kolik kočiček a štěňátek, případně roztomilých soviček nebo lenochodů, se v něm objevilo, než jste přečetli tento článek?

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.