Bod zlomu aneb Hitparáda nejodpornějších domácích mazlíčků

11. 12. 2014
Než se dnes dostaneme ke zvířecím šampionům v odpornosti, začneme poněkud zeširoka – tragickým příběhem mladého muže Tomáše.

Tomáš V. (31) si jako každé ráno užíval svůj „startovací“ rituál před zahájením pracovního dne: káva s kapkou mléka, dva máslové croissanty – a sociální sítě. Kolegyně za počítači mezi sebou ševelily, za okny kanceláře se klubal slunný a vlídný den. Avšak v ten památný listopadový čtvrtek viselo ve vzduchu něco temného. K bodu zlomu došlo přesně v 8:51 SEČ. Tomáš to ráno na Facebooku zhlédl již 1365. video roztomilé kočičky dovádějící s ještě roztomilejším štěňátkem.

1
Kolik neštěstí a zmařených životů ještě zaviní podobné obrázky a videa?

Tomáš V. (jeho celé jméno redakce zná) později vypověděl, že co následovalo v nejbližších minutách, si vůbec nepamatuje, protože „má okno“. Ale rozmlácený laptop (služební), převrácený stůl, dvě kolegyně v týdenní pracovní neschopnosti kvůli akutnímu šoku, a zejména krátká, leč o to drsnější bitka s nadřízeným (s velmi neblahými důsledky pro nalezení příští práce) naznačují, že došlo k něčemu, co Tomáš již prostě nebyl schopen v sobě udržet. A co spustilo osudný amok.

2
Kdysi moderní a krásnou kancelář proměnilo řádění Tomáše V. k nepoznání.

Co to bylo, co Tomáše dovedlo k tak bezprecedentnímu výbuchu? Zejména když tento aktivní sportovec a bývalý skaut má fungující šestiletý vztah, nikdy neměl problémy s drogami ani alkoholem, pochází z funkční rodiny, jeho trestní rejstřík je čistý (jestli čistý zůstane, rozhodne soud), sám ještě před rokem měl psa a proti domácím mazlíčkům nikdy nechoval sebemenší zášť?

Na vině je podle soudního znalce „ten pocit“, který se občas dostaví u každého uživatele Facebooku: přesycenost. Je překočičkováno, přeštěňátkováno, přemazlíčkováno. Co s tím?

Než si smažete nebo „skryjete“ otravného facebookového kamaráda, který prostě nepřestane provokovat podobnými roztomilými obrázky, zamyslete se na vteřinku. Nechtělo by to spíš léčit je jejich vlastní medicínou? A pořídit si domácího mazlíčka odporného natolik, že s ním nejen zbouráte sociální sítě, ale navíc ukážete všem kočičím mámám a psím tátům, že milovat roztomilé zvíře dokáže každý – ale ať si domů pořídí třeba takovou scolopendra gigantea!

Tak pojďme na to, laskavý čtenáři. Podíváme se na některé kandidáty na nejodpornějšího domácího mazlíčka.

Pavouk? Tak určitě.

Pavouk jakožto archetyp hnusu a největší favorit fanoušků hnusných zvířat zaslouženě obsadil první příčku. Nejčastěji se v našich podmínkách chovají sklípkani. A může to být láska na celý život. Samičky některých druhů se totiž v zajetí dožívají až 28 let (jak dlouho trval nebo trvá váš poslední vztah, aha?). Opravdu velké druhy sklípkanů pak lze krmit například myšími holátky. I s pavoukem v akvárku si tedy doma můžete užívat krmení dravé zvěře. Natočte to na mobil a vyvěste na sociální sítě, máloco bude na internetu fungovat tak spolehlivě jako podobný video obsah.

3
Budeme mu říkat Hektor!

Štír

na obrázku se jmenuje veleštír císařský a na rozdíl od pejska nebo kočičky vydrží až rok bez jídla, což se může hodit, když hodně cestujete. Další výhodou veleštíra je – kromě nesporně impozantního vzhledu, který vyloženě vybízí k pohlazení a pomazlení – fakt, že na rozdíl od ostatních druhů štírů je jeho jed jedovatý jen mírně. Takže zabodne-li do vás při mazlení svůj jedovatý hrot na konci ocasu, čeká vás maximálně nevolnost, bolení hlavy a horečka, následovaná prudkým ochlazením vzájemných vztahů. Výhodou je výrazná vizibilita na Facebooku, neboť máloco připomíná kočičky a pejsky méně než veleštír císařský.

4
Nelíbí? Štíři za sebou mají 400 milionů let úspěšné historie. Tak proč se měnit?

Stonožka

Podle druhu se dožívá až 20 let a dorůstá až 30 cm. Je vybavena jedem, na který neexistuje protijed. Jde o lovce, a ne ledajakého: přepočteme-li rychlost útoku stonožky dle velikosti jejího těla, vyjde nám, že na své úrovni je rychlá stejně jako – gepard! Tento mazlíček vám vyčistí byt od drobného hmyzu. Ale pozor, aby se vám doma někam nezaběhla. Už ji nikdy nenajdete. Ale ona si najde vás. V noci… vám zaleze do… nic, pojďme dál.

5

Kudlanka

Nenechejte se zmást zdánlivým úsměvem němé tváře, tento vraždící stroj nejenže rozsívá smrt mezi svými hmyzími oběťmi, ale jejich samičky během kopulace (viz Google) uhryzávají samečkům hlavu, a pak je samou láskou zkonzumují celé. Znáte lepší příklad otcovského sebeobětování pro blaho příštích generací?

6
A tebe taky sežeru, miláčku!

Ropucha obrovská

dorůstá až 40 cm (!) a doma vám při vhodném zacházení může poskakovat až 20 let. Pokud máte doma myši, bude je dostatečně veliký jedinec lovit – stejně jako mouchy, pavouky a další hmyz. Ropucha je tedy veskrze užitečné a ošklivé domácí zvíře. Pokud budete chtít zjistit, nejde-li čistě náhodou o zakletou princeznu, nezkoušejte to polibkem: bufotoxiny z ropuších žláz mohou u citlivějších lidí způsobit prý i smrt! Takže ji občas nechejte proskočit doma, ulovit nějaké ty domácí breberky, udělejte si jednu společnou fotku na sociální sítě a pak hned zase pěkně zpátky do terária.

7
Tady hlídám já, kámo.

Bezsrsté morče

předčí morče srstnatého typu minimálně ve třech věcech: má cca o 99 % méně srsti, exemplář s průkazem původu stojí klidně i 2000 Kč a oproti svým osrstěným příbuzným toho také daleko více sní (když vás nehřeje srst, musíte tepelnou energii získávat z jídla ve větší míře). Je ideální jako mazlíček s vlastním instagramovým kanálem. Když ho dnes může mít každý druhý doma chovaný ježek, tak proč ne vaše lysé morčátko?

8
Že furt žeru? Je mi zima!

Bezsrstá kočka

je podobně jako bezsrsté morče prostě vyšlechtěnou verzí kočky bez chlupů. Poslední dobou se dostává do módy, a to hlavně u alergiků. Důvody jsou jasné: žádná srst, žádná alergická reakce. Ale co estetická reakce na podobné pohledy, jako je ten na obrázku? Upřímně: my bychom doma nechtěli takovou potvoru, která připomíná něco, co dostalo Oscara za vedlejší roli v hororu Mumie se vrací. Nicméně jako protiváha roztomilým kočkám a pejskům na síti poslouží víc než dobře.

9
Miluj mě, můj alergiku!

Tak, a teď se běžte podívat do svých newsfeedů. Kolik kočiček a štěňátek, případně roztomilých soviček nebo lenochodů, se v něm objevilo, než jste přečetli tento článek?

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.