Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

dřevěný dům se stromy

Naprosto jedinečný projekt

Vzorový ekologický dům z bioodpadu navržený studiem EEN TIL EEN je skutečným světovým unikátem. Jedná se o pilotní projekt, jehož cílem je vzdělávat lidi v otázce znovuvyužívání přírodního odpadního materiálu pocházejícího ze zemědělství. Stavba stojí v ekoparku ve městě Middelfart a na jejím vzniku se dokonce podílelo i dánské ministerstvo životního prostředí. Uvnitř sice zatím nikdo nebydlí, ale v budoucnu by klidně mohl.

SLEDUJEME ŽIVĚ: Blogerka Markéta Venená si staví bydlení s lesem za zády. Buďte u toho!

dřevěný dům s dřevěnými schody

Stavět se dá i z odpadu

Běžně užívané stavební materiály, jako jsou dřevěné panely z překližky nebo OSB desky, se podle autorů projektu dají plně nahradit upcyklací přírodních materiálů. Jde o velký krok dopředu, protože nyní se zemědělský bio odpad využívá především jako biomasa při výrobě energie. Ve velmi blízké budoucnosti by se ale slaměná a rýžová stébla, rákos, konopí, len, mořská tráva a další rostlinná vlákna z buničiny mohla místo spalování zpracovávat na kvalitní stavební materiál. Z něho pak klidně může vzniknout třeba moc pěkný rodinný domek, jaký stojí v Middelfartu.

Podívejte se, jak si šestičlenná rodina postavila za polárním kruhem ekologický dům z hlíny.

dřevěný dům z boku

Stavělo se ze slámy, mořské trávy i lnu

V tomto konkrétním případě se stavělo hlavně z panelů lisované slámy, které tvoří konstrukci. Jako izolace pak posloužila vlákna z mořské trávy, lnu a dřeva. Fasádu tvoří ekologicky ošetřený dřevěný obklad. I střecha využívá přírodní materiál, je vyrobená z gumové membrány na bázi rostlin.

vizualizace vzdušného interiéru

Elektřina díky slunci a slané vodě

Efektivní zacházení s energiemi patří mezi další přednosti bio domu. Počítá se solárním nabíjením fotovoltaických článků a pro výrobu elektřiny zvládá využít i slanou vodu. Umí také dobře nakládat s odpadní vodou, kterou čistí pomocí biologického filtru.

interiér domu s prosklenou terasou

Bio dům jako skutečná alternativa

Na první pohled by si zřejmě nikdo ani nevšiml, že nejde o běžný dům, jakých ve městě vidíme tisíce. A přesně o to architektům šlo. Bio dům nechce jen ukázat, že se dá zdravě, ekologicky a udržitelně stavět nové příbytky za dostupné ceny. Chce také ukázat, že domy z bio odpadu svým vzhledem i funkčností obstojí i mezi cihlovými a dřevěnými konkurenty.

 

 

 

 

konferenční stolek se čtyřmi židlemi

Půdorys jednoposchoďové stavby se člení na tři poměrně samostatná křídla. V prvním se nachází hlavní ložnice s přilehlou koupelnou, ve druhé jsou dva dětské pokoje s další koupelnou a ve třetím leží obývací pokoj s prosklenou stěnou a krásným výhledem. Všechna křídla propojuje centrálně umístěná kuchyně s jídelním koutem. Odtud se také vstupuje na velkou venkovní terasu.

vizualizace koupelny s květinou v okně

Foto: EEN TIL EEN a Ventilationsvinduet

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!

Příjemné studio pro dva na 16 m²

29. 5. 2018
I na hodně omezené ploše 16 m² se dá vybudovat pohodlné bydlení pro dva. Malé, ale vzdušné a neuvěřitelně prosvětlené studio se nachází v nejvyšším patře staršího bytového domu a svým jednoduchým a účelným zařízením plně dostojí standardům, které se očekávají od moderního bydlení.