Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

dřevěný dům se stromy

Naprosto jedinečný projekt

Vzorový ekologický dům z bioodpadu navržený studiem EEN TIL EEN je skutečným světovým unikátem. Jedná se o pilotní projekt, jehož cílem je vzdělávat lidi v otázce znovuvyužívání přírodního odpadního materiálu pocházejícího ze zemědělství. Stavba stojí v ekoparku ve městě Middelfart a na jejím vzniku se dokonce podílelo i dánské ministerstvo životního prostředí. Uvnitř sice zatím nikdo nebydlí, ale v budoucnu by klidně mohl.

SLEDUJEME ŽIVĚ: Blogerka Markéta Venená si staví bydlení s lesem za zády. Buďte u toho!

dřevěný dům s dřevěnými schody

Stavět se dá i z odpadu

Běžně užívané stavební materiály, jako jsou dřevěné panely z překližky nebo OSB desky, se podle autorů projektu dají plně nahradit upcyklací přírodních materiálů. Jde o velký krok dopředu, protože nyní se zemědělský bio odpad využívá především jako biomasa při výrobě energie. Ve velmi blízké budoucnosti by se ale slaměná a rýžová stébla, rákos, konopí, len, mořská tráva a další rostlinná vlákna z buničiny mohla místo spalování zpracovávat na kvalitní stavební materiál. Z něho pak klidně může vzniknout třeba moc pěkný rodinný domek, jaký stojí v Middelfartu.

Podívejte se, jak si šestičlenná rodina postavila za polárním kruhem ekologický dům z hlíny.

dřevěný dům z boku

Stavělo se ze slámy, mořské trávy i lnu

V tomto konkrétním případě se stavělo hlavně z panelů lisované slámy, které tvoří konstrukci. Jako izolace pak posloužila vlákna z mořské trávy, lnu a dřeva. Fasádu tvoří ekologicky ošetřený dřevěný obklad. I střecha využívá přírodní materiál, je vyrobená z gumové membrány na bázi rostlin.

vizualizace vzdušného interiéru

Elektřina díky slunci a slané vodě

Efektivní zacházení s energiemi patří mezi další přednosti bio domu. Počítá se solárním nabíjením fotovoltaických článků a pro výrobu elektřiny zvládá využít i slanou vodu. Umí také dobře nakládat s odpadní vodou, kterou čistí pomocí biologického filtru.

interiér domu s prosklenou terasou

Bio dům jako skutečná alternativa

Na první pohled by si zřejmě nikdo ani nevšiml, že nejde o běžný dům, jakých ve městě vidíme tisíce. A přesně o to architektům šlo. Bio dům nechce jen ukázat, že se dá zdravě, ekologicky a udržitelně stavět nové příbytky za dostupné ceny. Chce také ukázat, že domy z bio odpadu svým vzhledem i funkčností obstojí i mezi cihlovými a dřevěnými konkurenty.

konferenční stolek se čtyřmi židlemi

Půdorys jednoposchoďové stavby se člení na tři poměrně samostatná křídla. V prvním se nachází hlavní ložnice s přilehlou koupelnou, ve druhé jsou dva dětské pokoje s další koupelnou a ve třetím leží obývací pokoj s prosklenou stěnou a krásným výhledem. Všechna křídla propojuje centrálně umístěná kuchyně s jídelním koutem. Odtud se také vstupuje na velkou venkovní terasu.

vizualizace koupelny s květinou v okně

Foto: EEN TIL EEN a Ventilationsvinduet

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.