Barevné 5+kk na pouhých 70 m²

Obyvatelé Pyrenejského poloostrova jsou od přírody temperamentní, přátelští a na první místo v žebříčku svých hodnot obvykle staví rodinu. Tato charakteristika se dokonale otiskla do letos zrenovovaného interiéru bytu v centru Barcelony, který hraje barvami a nezapomíná na osobní prostor žádného člena rodiny.

_5plus1

Hlavní město Katalánska, které leží na pobřeží Středozemního moře, si za svůj domov zvolila mladá trojčlenná rodina. Tatínek se během svého pracovního dne věnuje navrhování spotřebních výrobků, jelikož je zaměstnaný jako průmyslový designér. Paní domu vyučuje jazyky. Nejmladší člen domácnosti, čtyřletý Joaquim, sice ještě ani nechodí do školy, ale při navrhování vizuální podoby nového interiéru si už také vydobyl důležité slovo.

_5plus2

Bydlení ušité na míru

Opravdu hodně barevný a hravý styl zvolili architekti ze studia Egue y Seta právě kvůli malému Joaquimovi, ale nezapomněli přitom ani na zájmy jeho rodičů. Ti mají totiž slabost pro originální nábytek, pro který chtěli v novém domově najít uplatnění. Dále si manželé společnými silami během několika let pořídili sbírku artefaktů moderního průmyslového designu a vlastní také  hromadu knih. O dekoracích stěn bylo proto rozhodnuto už předem.

_5plus3

S čím ale rodina potřebovala odbornou pomoc, bylo rozčlenění bytu o rozloze 70 m² včetně terasy. Interiéroví designéři Daniel Pérez a Filipe Araujo jim vymysleli řešení, s nímž mohou být všichni tři členové domácnosti spokojeni, protože tu každý má své místo.

_5plus4

Dokonale sladěný pětipokojový byt

Byt pojali Daniel s Filipem jako 5+kk. Kolem centrálně orientovaného obývacího pokoje rozmístili tři samostatné ložnice. Jedna slouží rodičům, druhá synovi a třetí bude do budoucna využívána jako pokojíček pro další dítě. Poslední místnost funguje jako uzavíratelná pracovna, i když v bytě najdeme ještě jeden pracovní koutek, oddělený přepážkou, kde majitelka bytu pravidelně opravuje písemné práce svých studentů.

_5plus5

Neutrální základ a výrazné barevné kombinace

Designéři se vícepokojový byt snažili nenásilně sjednotit. K tomu jim posloužila bílá barva, která je základem pro stěny ve všech místnostech. Druhým pojítkem se stala přírodní dubová podlaha. Tu opět najdeme ve všech pokojích s výjimkou koupelny, kam bylo z hlediska údržby praktičtější umístit snadno omyvatelné keramické dlaždičky.

_5plus6

Dekorace jako detail, na kterém záleží

Velkými okny do prostoru vstupuje hodně denního světla, takže interiér působí velmi prostorně a otevřeně. Částečné, neobvykle umístěné barevné zvýraznění stěn (například v místech zárubní dveří nebo v prostoru kuchyňského okna), nejednotnost nábytkových solitérů a souhra dekorací, které na první pohled vypadají, že se k sobě nemohou svým stylem nikdy hodit, působí originálně a celému bytu vdechují život.

_5plus7

Foto: Vicugo Foto

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.