Barevné 5+kk na pouhých 70 m²

22. 11. 2016
Obyvatelé Pyrenejského poloostrova jsou od přírody temperamentní, přátelští a na první místo v žebříčku svých hodnot obvykle staví rodinu. Tato charakteristika se dokonale otiskla do letos zrenovovaného interiéru bytu v centru Barcelony, který hraje barvami a nezapomíná na osobní prostor žádného člena rodiny.

_5plus1

Hlavní město Katalánska, které leží na pobřeží Středozemního moře, si za svůj domov zvolila mladá trojčlenná rodina. Tatínek se během svého pracovního dne věnuje navrhování spotřebních výrobků, jelikož je zaměstnaný jako průmyslový designér. Paní domu vyučuje jazyky. Nejmladší člen domácnosti, čtyřletý Joaquim, sice ještě ani nechodí do školy, ale při navrhování vizuální podoby nového interiéru si už také vydobyl důležité slovo.

_5plus2

Bydlení ušité na míru

Opravdu hodně barevný a hravý styl zvolili architekti ze studia Egue y Seta právě kvůli malému Joaquimovi, ale nezapomněli přitom ani na zájmy jeho rodičů. Ti mají totiž slabost pro originální nábytek, pro který chtěli v novém domově najít uplatnění. Dále si manželé společnými silami během několika let pořídili sbírku artefaktů moderního průmyslového designu a vlastní také  hromadu knih. O dekoracích stěn bylo proto rozhodnuto už předem.

_5plus3

S čím ale rodina potřebovala odbornou pomoc, bylo rozčlenění bytu o rozloze 70 m² včetně terasy. Interiéroví designéři Daniel Pérez a Filipe Araujo jim vymysleli řešení, s nímž mohou být všichni tři členové domácnosti spokojeni, protože tu každý má své místo.

_5plus4

Dokonale sladěný pětipokojový byt

Byt pojali Daniel s Filipem jako 5+kk. Kolem centrálně orientovaného obývacího pokoje rozmístili tři samostatné ložnice. Jedna slouží rodičům, druhá synovi a třetí bude do budoucna využívána jako pokojíček pro další dítě. Poslední místnost funguje jako uzavíratelná pracovna, i když v bytě najdeme ještě jeden pracovní koutek, oddělený přepážkou, kde majitelka bytu pravidelně opravuje písemné práce svých studentů.

_5plus5

Neutrální základ a výrazné barevné kombinace

Designéři se vícepokojový byt snažili nenásilně sjednotit. K tomu jim posloužila bílá barva, která je základem pro stěny ve všech místnostech. Druhým pojítkem se stala přírodní dubová podlaha. Tu opět najdeme ve všech pokojích s výjimkou koupelny, kam bylo z hlediska údržby praktičtější umístit snadno omyvatelné keramické dlaždičky.

_5plus6

Dekorace jako detail, na kterém záleží

Velkými okny do prostoru vstupuje hodně denního světla, takže interiér působí velmi prostorně a otevřeně. Částečné, neobvykle umístěné barevné zvýraznění stěn (například v místech zárubní dveří nebo v prostoru kuchyňského okna), nejednotnost nábytkových solitérů a souhra dekorací, které na první pohled vypadají, že se k sobě nemohou svým stylem nikdy hodit, působí originálně a celému bytu vdechují život.

_5plus7

Foto: Vicugo Foto

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.