Barevné 5+kk na pouhých 70 m²

22. 11. 2016
Obyvatelé Pyrenejského poloostrova jsou od přírody temperamentní, přátelští a na první místo v žebříčku svých hodnot obvykle staví rodinu. Tato charakteristika se dokonale otiskla do letos zrenovovaného interiéru bytu v centru Barcelony, který hraje barvami a nezapomíná na osobní prostor žádného člena rodiny.

_5plus1

Hlavní město Katalánska, které leží na pobřeží Středozemního moře, si za svůj domov zvolila mladá trojčlenná rodina. Tatínek se během svého pracovního dne věnuje navrhování spotřebních výrobků, jelikož je zaměstnaný jako průmyslový designér. Paní domu vyučuje jazyky. Nejmladší člen domácnosti, čtyřletý Joaquim, sice ještě ani nechodí do školy, ale při navrhování vizuální podoby nového interiéru si už také vydobyl důležité slovo.

_5plus2

Bydlení ušité na míru

Opravdu hodně barevný a hravý styl zvolili architekti ze studia Egue y Seta právě kvůli malému Joaquimovi, ale nezapomněli přitom ani na zájmy jeho rodičů. Ti mají totiž slabost pro originální nábytek, pro který chtěli v novém domově najít uplatnění. Dále si manželé společnými silami během několika let pořídili sbírku artefaktů moderního průmyslového designu a vlastní také  hromadu knih. O dekoracích stěn bylo proto rozhodnuto už předem.

_5plus3

S čím ale rodina potřebovala odbornou pomoc, bylo rozčlenění bytu o rozloze 70 m² včetně terasy. Interiéroví designéři Daniel Pérez a Filipe Araujo jim vymysleli řešení, s nímž mohou být všichni tři členové domácnosti spokojeni, protože tu každý má své místo.

_5plus4

Dokonale sladěný pětipokojový byt

Byt pojali Daniel s Filipem jako 5+kk. Kolem centrálně orientovaného obývacího pokoje rozmístili tři samostatné ložnice. Jedna slouží rodičům, druhá synovi a třetí bude do budoucna využívána jako pokojíček pro další dítě. Poslední místnost funguje jako uzavíratelná pracovna, i když v bytě najdeme ještě jeden pracovní koutek, oddělený přepážkou, kde majitelka bytu pravidelně opravuje písemné práce svých studentů.

_5plus5

Neutrální základ a výrazné barevné kombinace

Designéři se vícepokojový byt snažili nenásilně sjednotit. K tomu jim posloužila bílá barva, která je základem pro stěny ve všech místnostech. Druhým pojítkem se stala přírodní dubová podlaha. Tu opět najdeme ve všech pokojích s výjimkou koupelny, kam bylo z hlediska údržby praktičtější umístit snadno omyvatelné keramické dlaždičky.

_5plus6

Dekorace jako detail, na kterém záleží

Velkými okny do prostoru vstupuje hodně denního světla, takže interiér působí velmi prostorně a otevřeně. Částečné, neobvykle umístěné barevné zvýraznění stěn (například v místech zárubní dveří nebo v prostoru kuchyňského okna), nejednotnost nábytkových solitérů a souhra dekorací, které na první pohled vypadají, že se k sobě nemohou svým stylem nikdy hodit, působí originálně a celému bytu vdechují život.

_5plus7

Foto: Vicugo Foto

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.