Z maličkého bytu po babičce je stylové bydlení pro dva lidi

2. 6. 2016
Napadlo by vás, že tohle moderní bydlení je vlastně zděděný byt po babičce? Samozřejmě se ale nejedná o jeho původní stav. Do parády si ho vzali dva polští designéři, kteří z 20 metrů čtverečních dokázali opravdu vyždímat maximum.

_Babicka1

Z bytu pro jednoho vzniklo bydlení pro dva

V roce 2015 oslovil mladý polský pár dva nezávislé designéry Gosiu Czarny a Piotra Matuszeka, aby jim pomohli s rekonstrukcí staršího, zhruba dvacetimetrového bytu. Ten se nachází v centru města Bělostok na severovýchodě Polska a původně patřil babičce současného majitele.

_Babicka2

Původní zařízení a uspořádání bytu nejenže odpovídalo životnímu stylu starší generace, ale ještě navíc se počítalo s tím, že tu bude žít jenom jeden obyvatel. Designéři proto museli v první řadě interiér s půdorysem čtverce (na každou stěnu připadá délka 4,5 metru) přizpůsobit nárokům mladého páru, který se do bytu v minulém roce rozhodl nastěhovat.

_Babicka3

Splněná tři přání

Na začátku si majitelé stanovili tři hlavní požadavky. V první řadě zdůraznili, že malý prostor nesmí být omezením pro plnohodnotné bydlení. Zároveň si přáli, aby byt dýchal živou a otevřenou atmosférou. A v neposlední řadě tu měla zůstat upomínka na původní majitelku, tedy na babičku.

_Babicka4

Se všemi třemi podmínkami si návrháři poradili bez větších zádrhelů. Aby vyhověli prvním dvěma bodům zadání, vybourali nejprve v garsonce všechny stávající příčky. Miniaturní rozměry bytu měly tu výhodu, že nosné zdi byly pouze ty obvodové. Mohl tak vzniknout jediný volný prostor, s nímž už šlo mnohem lépe pracovat.

_Babicka5

Kam se schovala postel?

Hlavní místnost musela pokrýt nároky na kuchyň, obývací pokoj, pracovnu a ložnici. Nachází se tu proto jednoduchá kuchyňská linka, malý stolek s židlí, několik křesílek, skříněk a především sklápěcí manželská postel. Ta díky výklopnému provedení během dne nezabírá v centru dění vůbec žádné místo. Designérům se ji navíc podařilo dokonale zamaskovat. Žádnou návštěvu by ani ve snu nenapadlo, že se za nablýskanou obývací stěnou ukrývá dvojpostel.

_Babicka6

Retro nábytek a bílá barva

Poslední přání, tedy upomínku na babičku, vyřešili Gosia s Piotrem originálně. Vzali totiž některé kusy nábytku, které babička dlouhé roky používala, a zrenovovali je. Komodu opravili a křesla nechali nově potáhnout. A dobře udělali, protože retro nábytek modernímu ladění bytu moc sluší. Interiéru dominuje bílá barva, která jej opticky zvětšuje. Doplňuje ji světlý dřevěný dekor a jemná tapeta s geometrickým vzorem. Výraznější vzorce se pak ještě opakují na čalounění křesel a na dalších doplňcích. Nejodvážněji jsou ale použité v podobě velkoformátových obkladů koupelny.

_Babicka7

Foto: Gosia Czarny & Piotr Matuszek

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.