Z maličkého bytu po babičce je stylové bydlení pro dva lidi

2. 6. 2016
Napadlo by vás, že tohle moderní bydlení je vlastně zděděný byt po babičce? Samozřejmě se ale nejedná o jeho původní stav. Do parády si ho vzali dva polští designéři, kteří z 20 metrů čtverečních dokázali opravdu vyždímat maximum.
_Babicka1

Krásný světlý interiér se stylovými prvky.

Z bytu pro jednoho vzniklo bydlení pro dva

V roce 2015 oslovil mladý polský pár dva nezávislé designéry Gosiu Czarny a Piotra Matuszeka, aby jim pomohli s rekonstrukcí staršího, zhruba dvacetimetrového bytu. Ten se nachází v centru města Bělostok na severovýchodě Polska a původně patřil babičce současného majitele.

_Babicka2

Kuchyně co je zároveň i místem k posezení.

Původní zařízení a uspořádání bytu nejenže odpovídalo životnímu stylu starší generace, ale ještě navíc se počítalo s tím, že tu bude žít jenom jeden obyvatel. Designéři proto museli v první řadě interiér s půdorysem čtverce (na každou stěnu připadá délka 4,5 metru) přizpůsobit nárokům mladého páru, který se do bytu v minulém roce rozhodl nastěhovat.

Zaujalo vás jak může být malý byt tak stylový? Podívejte se na vymazlený byt v São Paulu.

_Babicka3

Vestavěné skříně a stylové doplňky co opticky zvětšují místnost.

Splněná tři přání

Na začátku si majitelé stanovili tři hlavní požadavky. V první řadě zdůraznili, že malý prostor nesmí být omezením pro plnohodnotné bydlení. Zároveň si přáli, aby byt dýchal živou a otevřenou atmosférou. A v neposlední řadě tu měla zůstat upomínka na původní majitelku, tedy na babičku.

_Babicka4

Prosvětlený interiér, který je zařízen minimalisticky.

Se všemi třemi podmínkami si návrháři poradili bez větších zádrhelů. Aby vyhověli prvním dvěma bodům zadání, vybourali nejprve v garsonce všechny stávající příčky. Miniaturní rozměry bytu měly tu výhodu, že nosné zdi byly pouze ty obvodové. Mohl tak vzniknout jediný volný prostor, s nímž už šlo mnohem lépe pracovat.

_Babicka5

Kuchyně, obývací pokoj i ložnice.

Kam se schovala postel?

Hlavní místnost musela pokrýt nároky na kuchyň, obývací pokoj, pracovnu a ložnici. Nachází se tu proto jednoduchá kuchyňská linka, malý stolek s židlí, několik křesílek, skříněk a především sklápěcí manželská postel. Ta díky výklopnému provedení během dne nezabírá v centru dění vůbec žádné místo. Designérům se ji navíc podařilo dokonale zamaskovat. Žádnou návštěvu by ani ve snu nenapadlo, že se za nablýskanou obývací stěnou ukrývá dvojpostel.

_Babicka6

Výklopná postel ukrytá ve skříni.

Retro nábytek a bílá barva

Poslední přání, tedy upomínku na babičku, vyřešili Gosia s Piotrem originálně. Vzali totiž některé kusy nábytku, které babička dlouhé roky používala, a zrenovovali je. Komodu opravili a křesla nechali nově potáhnout. A dobře udělali, protože retro nábytek modernímu ladění bytu moc sluší. Interiéru dominuje bílá barva, která jej opticky zvětšuje. Doplňuje ji světlý dřevěný dekor a jemná tapeta s geometrickým vzorem. Výraznější vzorce se pak ještě opakují na čalounění křesel a na dalších doplňcích. Nejodvážněji jsou ale použité v podobě velkoformátových obkladů koupelny.

Rýsuje se vám v hlavě nová koupelna? Do začátku se vám bude hodit 10% sleva na nákup v SIKO.

_Babicka7

Geometrický vzor obkladů v koupelně a zajímavé osvětlení.

Foto: Gosia Czarny & Piotr Matuszek

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.