Z maličkého bytu po babičce je stylové bydlení pro dva lidi

Napadlo by vás, že tohle moderní bydlení je vlastně zděděný byt po babičce? Samozřejmě se ale nejedná o jeho původní stav. Do parády si ho vzali dva polští designéři, kteří z 20 metrů čtverečních dokázali opravdu vyždímat maximum.

_Babicka1

Z bytu pro jednoho vzniklo bydlení pro dva

V roce 2015 oslovil mladý polský pár dva nezávislé designéry Gosiu Czarny a Piotra Matuszeka, aby jim pomohli s rekonstrukcí staršího, zhruba dvacetimetrového bytu. Ten se nachází v centru města Bělostok na severovýchodě Polska a původně patřil babičce současného majitele.

_Babicka2

Původní zařízení a uspořádání bytu nejenže odpovídalo životnímu stylu starší generace, ale ještě navíc se počítalo s tím, že tu bude žít jenom jeden obyvatel. Designéři proto museli v první řadě interiér s půdorysem čtverce (na každou stěnu připadá délka 4,5 metru) přizpůsobit nárokům mladého páru, který se do bytu v minulém roce rozhodl nastěhovat.

_Babicka3

Splněná tři přání

Na začátku si majitelé stanovili tři hlavní požadavky. V první řadě zdůraznili, že malý prostor nesmí být omezením pro plnohodnotné bydlení. Zároveň si přáli, aby byt dýchal živou a otevřenou atmosférou. A v neposlední řadě tu měla zůstat upomínka na původní majitelku, tedy na babičku.

_Babicka4

Se všemi třemi podmínkami si návrháři poradili bez větších zádrhelů. Aby vyhověli prvním dvěma bodům zadání, vybourali nejprve v garsonce všechny stávající příčky. Miniaturní rozměry bytu měly tu výhodu, že nosné zdi byly pouze ty obvodové. Mohl tak vzniknout jediný volný prostor, s nímž už šlo mnohem lépe pracovat.

_Babicka5

Kam se schovala postel?

Hlavní místnost musela pokrýt nároky na kuchyň, obývací pokoj, pracovnu a ložnici. Nachází se tu proto jednoduchá kuchyňská linka, malý stolek s židlí, několik křesílek, skříněk a především sklápěcí manželská postel. Ta díky výklopnému provedení během dne nezabírá v centru dění vůbec žádné místo. Designérům se ji navíc podařilo dokonale zamaskovat. Žádnou návštěvu by ani ve snu nenapadlo, že se za nablýskanou obývací stěnou ukrývá dvojpostel.

_Babicka6

Retro nábytek a bílá barva

Poslední přání, tedy upomínku na babičku, vyřešili Gosia s Piotrem originálně. Vzali totiž některé kusy nábytku, které babička dlouhé roky používala, a zrenovovali je. Komodu opravili a křesla nechali nově potáhnout. A dobře udělali, protože retro nábytek modernímu ladění bytu moc sluší. Interiéru dominuje bílá barva, která jej opticky zvětšuje. Doplňuje ji světlý dřevěný dekor a jemná tapeta s geometrickým vzorem. Výraznější vzorce se pak ještě opakují na čalounění křesel a na dalších doplňcích. Nejodvážněji jsou ale použité v podobě velkoformátových obkladů koupelny.

_Babicka7

Foto: Gosia Czarny & Piotr Matuszek

Diskuze

komentářů


Štítky

Přečtěte si také

Týpí užijete doma i venku

Snad každý si jako dítě stavěl doma i venku nejrůznější schovávačky a bunkry. Tak proč si svůj dětský sen nesplnit i o pár let později? Ať už si v týpí chcete hrát s dětmi na indiány, jen tak lenošit nebo tam ustlat vašemu pejskovi, řekneme vám, jak si je postavit.

9 parádních proměn vyřazených šuplíků

Než odnesete staré šuplíky do kontejneru, dejte si pět minut. Zkuste zapojit fantazii a představte si, jestli by z nich při troše kreativity nemohl vzniknout jiný kus nábytku nebo bytový doplněk. Třeba vám ještě výborně poslouží.

Závěsy ušetřily v malém bytě místo

Neokoukané využití textilií uvnitř interiéru zvládají Asiaté na jedničku. Své domovy systematicky vybavují hlavně přírodními materiály a třeba s látkovými závěsy umí doslova kouzlit. Používají je nejen na zatemňování oken, ale také jimi dokáží nahradit dělicí příčky. Přesně jako v tomto bytě v centru Singapuru.

8 věcí z měděných trubek

Měděné trubky nemusí sloužit jen jako vodoinstalační materiál. Docela dobře je využijete i v interiéru, kde si z nich vlastníma rukama můžete vyrobit originální a stylové kousky.

6 zábavných dekorací z ovoce

Léto je dobou barev, zážitků a hlavně všemožného ovoce! Našli jsme proto pro vás pár nápadů, jak si z melounu, ananasu, pomeranče či jablka vyrobit veselé a pestré dekorace do bytu.

Užijte si grilování na balkoně nebo přímo doma

Říkáte si, že radosti grilování si mohou užívat jen ti, kteří mají zahradu nebo velkou terasu? Kdepak! Pochoutky z ohně si můžete dopřát, i když vlastníte jen mini balkonek, nebo dokonce ani ten ne!

Úsporný a levný minidomek s luxusním výhledem

Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.

5 psů, kteří se skvěle hodí do garsonky

Bydlíte v malinké garsonce, ale přesto byste si rádi pořídili psa? Nezoufejte, mezi psími plemeny se najdou i taková, kterým malé prostory vadit nebudou, ba naopak bude jim v nich dobře.

Velký úklid podle feng shui

Pokud se už poněkolikáté odhodláváte k nevyhnutelnému generálnímu úklidu domácnosti, zkuste to tentokrát podle feng shui! Ideálně se tenhle způsob hodí v případech, kdy v životě hledáte změnu nebo pokud se vyrovnáváte s nepříjemnou životní událostí.