Asijské mikrobydlení na 22 m²

1. 2. 2018
Ke stylu bydlení, jak jej praktikují na Tchaj-wanu, rozhodně patří jednoduché linie a hojné zastoupení přírodních materiálů. A přesně těmito přednostmi se vyznačuje i maličký byteček z roku 2017, jehož minimalistický design zjemňuje dřevo a ozvláštňuje neonové osvětlení.

Útulnější dojem díky dřevu

Jednopokojové studio se samostatnou koupelnou a kuchyňským koutem se rozkládá na ploše 22,5 m², přičemž půdorys bytu kopíruje tvar úzkého obdélníku. Na jedné z jeho kratších stran se nacházejí vchodové dveře a protilehlou stěnu vyplňuje po celé její šířce okno, které je jediným zdrojem denního světla v interiéru.

Bydlení navrhl ruský designér Andrey Barinov s ohledem na místní zvyklosti. Z toho důvodu volil minimalistický design a sáhl i po řadě dřevěných prvků, které mají schopnost místnost zútulnit.

Originální zrcadlo

Prostor vstupní haly je díky dlaždicím s geometrickým vzorem poměrně jasně definovaný. Výrazný design podlahové krytiny tlumí stěna obložená dřevěnými laťkami. Jako originální detail tu funguje zrcadlo, tvořené celkem šestnácti menšími, vzájemně propojenými kulatými zrcadly.

Vizuální jednota

Jediným odděleným prostorem bytu je koupelna. Designér se zde snažil zachovat jistou provázanost se zbylým prostorem tím, že v ní opakuje použité materiály. Dlaždice na stěnách například kopírují mozaikový obklad za kuchyňskou linkou, ale i na podlaze se vzor prolíná s dlažbou v předsíni.

Neonová koupelna

V koupelně zvolil designér nezvyklé osvětlení. Kromě běžné zářivky, která se nachází nad zrcadlovou skříňkou, prostor nasvítil ještě i tlumeným LED světlem v růžovofialovém odstínu.

Plnohodnotný kuchyňský kout

S ohledem na omezený prostor v koupelně začlenil autor návrhu interiéru pračku pod kuchyňskou linku. Kuchyňský koutek je pak vybaven standardně, nechybí sklokeramická deska, vestavěná lednice, dřez ani úložné prostory. Nad i pod úrovní samotné linky se nachází dostatek skříněk na nádobí, hrnce a další věci, jídelní zónu pak představuje pult se dvěma barovými židlemi.

Děrovaná deska na kabát

Zajímavě pojatá je i stěna naproti kuchyni. Má na sobě obklad z děrované překližky, do které jsou zapíchané libovolně nastavitelné dřevěné háčky pro zavěšení oblečení nebo kabelek.

Zvýšené lůžko s šuplaty

Designéři si při navrhování malometrážních bytů často vypomáhají vytvářením různých mezipater, kterými zvětšují možnosti obytného prostoru. V tomto případě nebyla výška stropů taková, aby přicházelo mezipatro v úvahu. Andrey si ale způsob, jak z prostoru vytěžit maximum, našel i tak.

Dvoulůžkovou postel totiž umístil na zvýšenou platformu pod oknem. Pod celým místem na spaní tak vznikl úložný prostor v podobě pěti objemných šuplat. Postel je do dřevěné platformy částečně zapuštěná, takže kolem matrace zbyl i praktický odkládací prostor. Kapacitu úložných prostor navyšuje ještě vestavěná šatní skříň v blízkosti postele.

Foto: Andrey Barinov

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

6 polštářů, které si vyrobíte sami

22. 2. 2018
Polštáře nejrůznějších barev a tvarů dokáží s interiérem divy. Rázem místnost zútulní, oživí, dodají jí osobitý styl, a když máte chuť na změnu, není nic jednoduššího než je prostě vyměnit. Podívejte se na pár interesantních kousků vlastní výroby.

Levně zařízený industriální byt

21. 2. 2018
Industriální styl se vyznačuje jednoduchostí, úsporností a neokázalou věcností. Řekli byste, že bude něco takového blízké Rusům? Překvapivě se tam právě dostávají do módy tmavší interiéry s industriálním nádechem. Jeden takový zpracovalo pro investora z Moskvy petrohradské studio INT2 architecture.

9 hodin, které si vyrobíte hravě sami

20. 2. 2018
Je libo hodiny malované, látkové, ratanové nebo třeba z klobouku? Proč pracně v obchodě shánět originální nástěnné hodiny, když si je doma zvládnete vyrobit za pár šupů. Stačí jen hodinový strojek a troška fantazie.

Ozdobte si balkon nebo okno domečkem pro ptáčky

19. 2. 2018
Nejen v chladných měsících naše opeřené kamarády potěšíte plným krmítkem nebo ptačí budkou, které můžete umístit na balkon nebo třeba na parapet. Zkuste si je vyrobit sami doma.

Valentýnské dekorace tak trochu jinak

14. 2. 2018
Kdo říká, že valentýnské dekorace musejí být kýčovitě přeslazené? Máme pro vás nápady na originální zamilované kousky, které vám už za pár dní nepolezou krkem a klidně si je v bytě necháte celý rok.

Nábytek z plechových barelů aneb Recyklace nás baví

12. 2. 2018
Stoličky, lavičky, minibar, improvizovaná lednička nebo umyvadlo, tím vším se mohou stát dobře vyčištěné barely od všeho možného. Stačí zvolit vhodnou barvu, aby ladila s interiérem, a máte doma perfektní doplněk, který hned tak někde neuvidíte.

Levné experimentální bydlení v betonových trubkách o velikosti 9,3 m²

8. 2. 2018
Zájemce o bydlení ve větších městech už nějakou dobu trápí vyšponované ceny nemovitostí. S vysokými náklady na pořízení či pronájem bytu se ale nepotýkají jen evropské metropole. V Hongkongu je situace ještě výrazně horší. Místní architekt proto přišel s přechodným řešením. Úlevu by v realitní krizi mělo přinést bydlení ve vodovodních trubkách z betonu.

Sekli jste s bubnováním? Buben rozhodně nevyhazujte, ještě se může hodit!

7. 2. 2018
Pustil už vás pubertální sen o kariéře bubeníka, co na něm stojí celá kapela a jedou po něm nejhezčí holky? Marně se snažíte prodat bubny, o které nikdo nemá zájem? Než je vyhodíte, podívejte se na naše tipy, jak se dají upotřebit v interiéru.