Asijské mikrobydlení na 22 m²

1. 2. 2018
Ke stylu bydlení, jak jej praktikují na Tchaj-wanu, rozhodně patří jednoduché linie a hojné zastoupení přírodních materiálů. A přesně těmito přednostmi se vyznačuje i maličký byteček z roku 2017, jehož minimalistický design zjemňuje dřevo a ozvláštňuje neonové osvětlení.

Útulnější dojem díky dřevu

Jednopokojové studio se samostatnou koupelnou a kuchyňským koutem se rozkládá na ploše 22,5 m², přičemž půdorys bytu kopíruje tvar úzkého obdélníku. Na jedné z jeho kratších stran se nacházejí vchodové dveře a protilehlou stěnu vyplňuje po celé její šířce okno, které je jediným zdrojem denního světla v interiéru.

Bydlení navrhl ruský designér Andrey Barinov s ohledem na místní zvyklosti. Z toho důvodu volil minimalistický design a sáhl i po řadě dřevěných prvků, které mají schopnost místnost zútulnit.

Originální zrcadlo

Prostor vstupní haly je díky dlaždicím s geometrickým vzorem poměrně jasně definovaný. Výrazný design podlahové krytiny tlumí stěna obložená dřevěnými laťkami. Jako originální detail tu funguje zrcadlo, tvořené celkem šestnácti menšími, vzájemně propojenými kulatými zrcadly.

Vizuální jednota

Jediným odděleným prostorem bytu je koupelna. Designér se zde snažil zachovat jistou provázanost se zbylým prostorem tím, že v ní opakuje použité materiály. Dlaždice na stěnách například kopírují mozaikový obklad za kuchyňskou linkou, ale i na podlaze se vzor prolíná s dlažbou v předsíni.

Neonová koupelna

V koupelně zvolil designér nezvyklé osvětlení. Kromě běžné zářivky, která se nachází nad zrcadlovou skříňkou, prostor nasvítil ještě i tlumeným LED světlem v růžovofialovém odstínu.

Plnohodnotný kuchyňský kout

S ohledem na omezený prostor v koupelně začlenil autor návrhu interiéru pračku pod kuchyňskou linku. Kuchyňský koutek je pak vybaven standardně, nechybí sklokeramická deska, vestavěná lednice, dřez ani úložné prostory. Nad i pod úrovní samotné linky se nachází dostatek skříněk na nádobí, hrnce a další věci, jídelní zónu pak představuje pult se dvěma barovými židlemi.

Děrovaná deska na kabát

Zajímavě pojatá je i stěna naproti kuchyni. Má na sobě obklad z děrované překližky, do které jsou zapíchané libovolně nastavitelné dřevěné háčky pro zavěšení oblečení nebo kabelek.

Zvýšené lůžko s šuplaty

Designéři si při navrhování malometrážních bytů často vypomáhají vytvářením různých mezipater, kterými zvětšují možnosti obytného prostoru. V tomto případě nebyla výška stropů taková, aby přicházelo mezipatro v úvahu. Andrey si ale způsob, jak z prostoru vytěžit maximum, našel i tak.

Dvoulůžkovou postel totiž umístil na zvýšenou platformu pod oknem. Pod celým místem na spaní tak vznikl úložný prostor v podobě pěti objemných šuplat. Postel je do dřevěné platformy částečně zapuštěná, takže kolem matrace zbyl i praktický odkládací prostor. Kapacitu úložných prostor navyšuje ještě vestavěná šatní skříň v blízkosti postele.

Foto: Andrey Barinov

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.