Asijské mikrobydlení na 22 m²

1. 2. 2018
Ke stylu bydlení, jak jej praktikují na Tchaj-wanu, rozhodně patří jednoduché linie a hojné zastoupení přírodních materiálů. A přesně těmito přednostmi se vyznačuje i maličký byteček z roku 2017, jehož minimalistický design zjemňuje dřevo a ozvláštňuje neonové osvětlení.

Útulnější dojem díky dřevu

Jednopokojové studio se samostatnou koupelnou a kuchyňským koutem se rozkládá na ploše 22,5 m², přičemž půdorys bytu kopíruje tvar úzkého obdélníku. Na jedné z jeho kratších stran se nacházejí vchodové dveře a protilehlou stěnu vyplňuje po celé její šířce okno, které je jediným zdrojem denního světla v interiéru.

Bydlení navrhl ruský designér Andrey Barinov s ohledem na místní zvyklosti. Z toho důvodu volil minimalistický design a sáhl i po řadě dřevěných prvků, které mají schopnost místnost zútulnit.

Originální zrcadlo

Prostor vstupní haly je díky dlaždicím s geometrickým vzorem poměrně jasně definovaný. Výrazný design podlahové krytiny tlumí stěna obložená dřevěnými laťkami. Jako originální detail tu funguje zrcadlo, tvořené celkem šestnácti menšími, vzájemně propojenými kulatými zrcadly.

Vizuální jednota

Jediným odděleným prostorem bytu je koupelna. Designér se zde snažil zachovat jistou provázanost se zbylým prostorem tím, že v ní opakuje použité materiály. Dlaždice na stěnách například kopírují mozaikový obklad za kuchyňskou linkou, ale i na podlaze se vzor prolíná s dlažbou v předsíni.

Neonová koupelna

V koupelně zvolil designér nezvyklé osvětlení. Kromě běžné zářivky, která se nachází nad zrcadlovou skříňkou, prostor nasvítil ještě i tlumeným LED světlem v růžovofialovém odstínu.

Plnohodnotný kuchyňský kout

S ohledem na omezený prostor v koupelně začlenil autor návrhu interiéru pračku pod kuchyňskou linku. Kuchyňský koutek je pak vybaven standardně, nechybí sklokeramická deska, vestavěná lednice, dřez ani úložné prostory. Nad i pod úrovní samotné linky se nachází dostatek skříněk na nádobí, hrnce a další věci, jídelní zónu pak představuje pult se dvěma barovými židlemi.

Děrovaná deska na kabát

Zajímavě pojatá je i stěna naproti kuchyni. Má na sobě obklad z děrované překližky, do které jsou zapíchané libovolně nastavitelné dřevěné háčky pro zavěšení oblečení nebo kabelek.

Zvýšené lůžko s šuplaty

Designéři si při navrhování malometrážních bytů často vypomáhají vytvářením různých mezipater, kterými zvětšují možnosti obytného prostoru. V tomto případě nebyla výška stropů taková, aby přicházelo mezipatro v úvahu. Andrey si ale způsob, jak z prostoru vytěžit maximum, našel i tak.

Dvoulůžkovou postel totiž umístil na zvýšenou platformu pod oknem. Pod celým místem na spaní tak vznikl úložný prostor v podobě pěti objemných šuplat. Postel je do dřevěné platformy částečně zapuštěná, takže kolem matrace zbyl i praktický odkládací prostor. Kapacitu úložných prostor navyšuje ještě vestavěná šatní skříň v blízkosti postele.

Foto: Andrey Barinov

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Soběstačný domek o velikosti 12 m² navržený do přírody

22. 5. 2018
Za vznikem Artist Bothy, sympatické stavby na pomezí chaty a domečku, stojí dva dlouholetí kamarádi z dob studií. Výtvarník Bobby Niven a architekt Iain MacLeod začali na společném projektu pracovat už v roce 2011, kdy stvořili soběstačnou chatku s rozlohou 12 m².

7 tipů, jak si doma udělat tu pravou Skandinávii

18. 5. 2018
Kouzlo seversky laděného interiéru nespočívá pouze v čistém designu a studených barvách, ale hlavně v detailech, které vašemu domovu dodají teplo a útulno. Takoví Dánové by mohli vyprávět, svůj volný čas totiž nejraději tráví doma. Poradíme vám jak na to, abyste to měli stejně.

Londýnský minibyt, kde na 35 m² pohodlně přespí i čtyři lidi

15. 5. 2018
Ceny bytů nerostou jen v českých, moravských nebo slezských městech, ale také například v Londýně. Pokud tedy mladí lidé chtějí bydlet ve vlastním, obvykle stojí před obtížnou volbou. Buď mohou mít menší byt na lepší adrese, nebo sáhnou po větším někde na periferii. Majitel nedávno zrekonstruovaného londýnského bytu se rozhodl pro první variantu a teď spokojeně žije na 35 m².

Tady je Irenčino: Když dáte přízemí zelenou

10. 5. 2018
I tmavý přízemní byt může mít své světlé stránky, chce to jenom odvahu a trochu kreativity. Naše první hostitelka Irča Micková o tom může vyprávět. Právě poloha jejího budoucího letenského domova ji nejdřív odrazovala od návštěvy. Když pak ale vplula do světlé cihlové chodby, hned měla jasno, že je tady doma. Pak už jen stačilo v ložnici objevit okno do zeleně vnitrobloku starých činžovních domů a pustit se do vymazlování jednodnotlivých místností. Aby se tam dobře cítila jak ona, tak její čtyřnohá spolubydlící Stella. Podívejte se, jak se obě našly ve vlastním!

Rodinný domek s mezipatry místo pokojů

8. 5. 2018
Mladá japonská rodina z Ósaky chtěla společně trávit co nejvíc času. Nechala si proto navrhnout domek tvořený vlastně jedním velkým rodinným pokojem propojeným na mnoha úrovních pomocí mezipater.

Zbavte se nepořádku jednou provždy

6. 5. 2018
Pokud zrovna nepatříte mezi ty, kteří se narodili s prachovkou v ruce, nezoufejte. Oprášili jsme pro vás jednoduchý návod, se kterým zkrotíte i permanentní Saigon. A na pravidelný úklid pak vynaložíte minimum energie.

O co se zajímat, než podepíšete smlouvu o koupi bytu

3. 5. 2018
Koupě bytu je jedna z největších investic, které v životě provedete, takže byste při ní měli postupovat opatrně. Poprosili jsme proto zkušeného makléře Jakuba Kubištu ze společnosti Albion Reality o seznam otázek, na které byste měli znát odpověď, než se na kupní smlouvu podepíšete.

Může být katastrofické myšlení užitečné?

30. 4. 2018
Určitě už jste se s někým, kdo za vším vidí katastrofu, setkali. Takoví lidé obvykle rovnou počítají s nejhorší možnou alternativou, nebo dokonce nějakou ještě horší dokáží vymyslet. Otravují tím své okolí a také to ani trochu neprospívá jejich zdraví. Mnohem lepší i zdravější samozřejmě je myslet optimisticky a pozitivně. Neznamená to však, že bychom měli úplně zahodit schopnost počítat s riziky a vyhnout se jim.

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

25. 4. 2018
Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.