Menu

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

Rady 7. 6. 2018
Autor: Jana Tržilová ,

Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

pokojové rostliny v interiéru

Aloe vera

Ne nadarmo se této rostlině říká zázračná. Tento snadno rostoucí a slunce milující sukulent pomáhá zbavovat vzduch od formaldehydů a benzenů. Jistě oceníte i jeho léčebné vlastnosti. Aloe pomáhá hojení řezných ran a popálenin, mírní ekzémy a coby přírodní antibiotikum pomáhá i tam, kde nezabírají chemické léky. Aloe by tak určitě měla mít své místo na osluněném okně třeba v kuchyni.

Indická azalka (Rhododendron simsii)

Přineste tento nádherný kvetoucí keř domů, kde bude zápasit s formaldehydy z dřevěných překližek a pěnové izolace. Protože azalkám se daří v chladnějších oblastech, jsou dobrým řešením, když chcete zlepšit vzduch dole u podlahy. Jednoduše azalku postavte na dobře prosvětlené místo na zem a máte vystaráno.

Gerbera Daisy (Gerbera Jamesonii)

Krásná kvetoucí rostlina pomáhá odstraňovat trichloretylen, který si s sebou můžete přinést třeba i z čistírny oděvů. Je také dobrá na filtrování benzenů, které obsahují například náplně do tiskáren. Postavte si ji na dobře osvětlené místo třeba v ložnici.

 Chrysantema (Chrysantheium morifolium)

Její barevné květy vám rozzáří pokoj a ještě zatočí s benzeny. Jenom myslete na to, že tahle rostlina miluje jasné světlo. Aby vám bohatě kvetla, musíte ji umístit poblíž otevřeného okna s přímým slunečným svitem.

Pokud chcete, aby se rostlinkám v interiéru dařilo, věnujte jim svou pozornost a samozavlažovací nádobu. Tu si teď můžete pořídit se slevou!

Tchýnin jazyk (Sansevieria)

Tato rostlina je jednou z vůbec nejlepších na filtrování formaldehydu, který vedle čisticích prostředků najdete i v toaletním papíru, papírových kapesníčcích a dalších předmětech denní potřeby. Postavte si jednu rostlinu do koupelny, bude se jí dařit i při nízkém osvětlení.

Zelenec (Chlorophytum comosum)

I když vám všechny rostliny uhynou, této odolné rostlinky se jen tak nezbavíte. Se spoustou zeleného listoví a malými bílými kytičkami zelenec navíc dobře absorbuje toluen a bojuje s benzeny, formaldehydy, oxidem uhelnatým a xyleny, což je rozpouštědlo používané v kožených a gumových výrobcích a v tiskařském průmyslu.

Dračinec (Dracaena marginata)

Červené okraje nenáročného dračince přidají nádech červené a keř se může rozrůst až ke stropu. Tato rostlina je nejlepší na odstranění xylenu, trichloretylenu a formaldehydu.

Dracena (Draceana deremensis)

S toxiny v naší domácnosti se dokáže poprat též dracena neboli dračinec. Rostlině se daří i mimo přímé sluneční světlo, špatně však snáší zimu. Když o ní budete pečovat, může dorůst i několika metrů.

Chcete svůj byt vyzdobit květinami, ale nevíte, kam je správně umístit? Poradíme vám, na jakou světovou stranu který druh rostliny orientovat!