8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

pokojové rostliny v interiéru

Aloe vera

Ne nadarmo se této rostlině říká zázračná. Tento snadno rostoucí a slunce milující sukulent pomáhá zbavovat vzduch od formaldehydů a benzenů. Jistě oceníte i jeho léčebné vlastnosti. Aloe pomáhá hojení řezných ran a popálenin, mírní ekzémy a coby přírodní antibiotikum pomáhá i tam, kde nezabírají chemické léky. Aloe by tak určitě měla mít své místo na osluněném okně třeba v kuchyni.

Indická azalka (Rhododendron simsii)

Přineste tento nádherný kvetoucí keř domů, kde bude zápasit s formaldehydy z dřevěných překližek a pěnové izolace. Protože azalkám se daří v chladnějších oblastech, jsou dobrým řešením, když chcete zlepšit vzduch dole u podlahy. Jednoduše azalku postavte na dobře prosvětlené místo na zem a máte vystaráno.

Gerbera Daisy (Gerbera Jamesonii)

Krásná kvetoucí rostlina pomáhá odstraňovat trichloretylen, který si s sebou můžete přinést třeba i z čistírny oděvů. Je také dobrá na filtrování benzenů, které obsahují například náplně do tiskáren. Postavte si ji na dobře osvětlené místo třeba v ložnici.

 Chrysantema (Chrysantheium morifolium)

Její barevné květy vám rozzáří pokoj a ještě zatočí s benzeny. Jenom myslete na to, že tahle rostlina miluje jasné světlo. Aby vám bohatě kvetla, musíte ji umístit poblíž otevřeného okna s přímým slunečným svitem.

Pokud chcete, aby se rostlinkám v interiéru dařilo, věnujte jim svou pozornost a samozavlažovací nádobu. Tu si teď můžete pořídit se slevou!

Tchýnin jazyk (Sansevieria)

Tato rostlina je jednou z vůbec nejlepších na filtrování formaldehydu, který vedle čisticích prostředků najdete i v toaletním papíru, papírových kapesníčcích a dalších předmětech denní potřeby. Postavte si jednu rostlinu do koupelny, bude se jí dařit i při nízkém osvětlení.

Zelenec (Chlorophytum comosum)

I když vám všechny rostliny uhynou, této odolné rostlinky se jen tak nezbavíte. Se spoustou zeleného listoví a malými bílými kytičkami zelenec navíc dobře absorbuje toluen a bojuje s benzeny, formaldehydy, oxidem uhelnatým a xyleny, což je rozpouštědlo používané v kožených a gumových výrobcích a v tiskařském průmyslu.

Dračinec (Dracaena marginata)

Červené okraje nenáročného dračince přidají nádech červené a keř se může rozrůst až ke stropu. Tato rostlina je nejlepší na odstranění xylenu, trichloretylenu a formaldehydu.

Dracena (Draceana deremensis)

S toxiny v naší domácnosti se dokáže poprat též dracena neboli dračinec. Rostlině se daří i mimo přímé sluneční světlo, špatně však snáší zimu. Když o ní budete pečovat, může dorůst i několika metrů.

Chcete svůj byt vyzdobit květinami, ale nevíte, kam je správně umístit? Poradíme vám, na jakou světovou stranu který druh rostliny orientovat!

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

5 důkazů, že i bez klimatizace se dají přežít horké letní noci

21. 6. 2018
Už se blíží! Parné dny, během kterých teplota vzduchu citelně neklesne ani po setmění a nás tak čekají horké a bezesné noci. Máme pro vás pár tipů, s kterými se během letních nocí doma příjemně zchladíte, aniž byste potřebovali klimošku.

Zelené bydlení v centru Sydney

19. 6. 2018
Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.

Jak najít v bytě další úložné prostory

15. 6. 2018
Čím menší byt, tím větší invenci a úsilí musíte vynaložit, aby se vám tam vešlo všechno, co potřebujete. Přinášíme pár tipů a triků, jak objevit úložné prostory i tam, kde byste je nejspíš nehledali.

Tady je Martyna: Bydlím u svých kytar

14. 6. 2018
Většina z nás si to své bydlení chce vymazlit od píky. Přestěhovat se do prázdného bytu, vymalovat si podle svého a pořídit si nábytek i dekorace, které nás uvedou do stavu „tady je moje“. Na téhle návštěvě se ale přesvědčíte, že „domov“ může vytvořit i nevšední atmosféra a věci po předchozích obyvatelích. V žižkovském bytě Martyna Starého, zpěváka a kytaristy skupiny Holden, najdete například hudební nástroje, které zde plní jinou úlohu, než ke které byly původně vytvořeny. A navíc zjistíte, že bydlet u Olšanských hřbitovů není žádná hrůza!

Garsonka je díky mezipatru o hodně větší

12. 6. 2018
Vybudování mezipatra patří mezi nejefektivnější způsoby, jak zvětšit užitnou plochu malometrážního bytu. Když se tedy majiteli moskevské garsonky naskytla příležitost pomocí mezipatra získat ve svém bytě poměrně dost důležitých metrů čtverečních navíc, není divu, že ani on neváhal.

Biologický dům z přírodních materiálů

5. 6. 2018
Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.

Co vás čeká při rekonstrukci? Je dobré si to zjistit předem.

4. 6. 2018
Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.

Prohlídka s architektem: Jak z šedesát let starého bytu udělat moderní bydlení

1. 6. 2018
Jestli chcete v bytě z 50. let bydlet moderně, nebojte se do jeho rekonstrukce zapojit architekta, jak to udělali třeba Libor s Lenkou. Jejich malý a na dnešní dobu atypicky uspořádaný byt v Sezimově Ústí potřeboval vzít pořádně od podlahy. Požádali proto mladé architekty z ateliéru arch_feel, aby jim navrhli řešení na míru dispozic jejich nového bydlení i osobností. A jak sami uvidíte, právě původní dřevěná podlaha byla to jediné, co ze starého bytu zůstalo. Vyrazte na prohlídku s architektem Karlem Rechem!

Příjemné studio pro dva na 16 m²

29. 5. 2018
I na hodně omezené ploše 16 m² se dá vybudovat pohodlné bydlení pro dva. Malé, ale vzdušné a neuvěřitelně prosvětlené studio se nachází v nejvyšším patře staršího bytového domu a svým jednoduchým a účelným zařízením plně dostojí standardům, které se očekávají od moderního bydlení.