8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

7. 6. 2018
Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

pokojové rostliny v interiéru

Aloe vera

Ne nadarmo se této rostlině říká zázračná. Tento snadno rostoucí a slunce milující sukulent pomáhá zbavovat vzduch od formaldehydů a benzenů. Jistě oceníte i jeho léčebné vlastnosti. Aloe pomáhá hojení řezných ran a popálenin, mírní ekzémy a coby přírodní antibiotikum pomáhá i tam, kde nezabírají chemické léky. Aloe by tak určitě měla mít své místo na osluněném okně třeba v kuchyni.

Indická azalka (Rhododendron simsii)

Přineste tento nádherný kvetoucí keř domů, kde bude zápasit s formaldehydy z dřevěných překližek a pěnové izolace. Protože azalkám se daří v chladnějších oblastech, jsou dobrým řešením, když chcete zlepšit vzduch dole u podlahy. Jednoduše azalku postavte na dobře prosvětlené místo na zem a máte vystaráno.

Gerbera Daisy (Gerbera Jamesonii)

Krásná kvetoucí rostlina pomáhá odstraňovat trichloretylen, který si s sebou můžete přinést třeba i z čistírny oděvů. Je také dobrá na filtrování benzenů, které obsahují například náplně do tiskáren. Postavte si ji na dobře osvětlené místo třeba v ložnici.

 Chrysantema (Chrysantheium morifolium)

Její barevné květy vám rozzáří pokoj a ještě zatočí s benzeny. Jenom myslete na to, že tahle rostlina miluje jasné světlo. Aby vám bohatě kvetla, musíte ji umístit poblíž otevřeného okna s přímým slunečným svitem.

Pokud chcete, aby se rostlinkám v interiéru dařilo, věnujte jim svou pozornost a samozavlažovací nádobu. Tu si teď můžete pořídit se slevou!

Tchýnin jazyk (Sansevieria)

Tato rostlina je jednou z vůbec nejlepších na filtrování formaldehydu, který vedle čisticích prostředků najdete i v toaletním papíru, papírových kapesníčcích a dalších předmětech denní potřeby. Postavte si jednu rostlinu do koupelny, bude se jí dařit i při nízkém osvětlení.

Zelenec (Chlorophytum comosum)

I když vám všechny rostliny uhynou, této odolné rostlinky se jen tak nezbavíte. Se spoustou zeleného listoví a malými bílými kytičkami zelenec navíc dobře absorbuje toluen a bojuje s benzeny, formaldehydy, oxidem uhelnatým a xyleny, což je rozpouštědlo používané v kožených a gumových výrobcích a v tiskařském průmyslu.

Dračinec (Dracaena marginata)

Červené okraje nenáročného dračince přidají nádech červené a keř se může rozrůst až ke stropu. Tato rostlina je nejlepší na odstranění xylenu, trichloretylenu a formaldehydu.

Dracena (Draceana deremensis)

S toxiny v naší domácnosti se dokáže poprat též dracena neboli dračinec. Rostlině se daří i mimo přímé sluneční světlo, špatně však snáší zimu. Když o ní budete pečovat, může dorůst i několika metrů.

Chcete svůj byt vyzdobit květinami, ale nevíte, kam je správně umístit? Poradíme vám, na jakou světovou stranu který druh rostliny orientovat!

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je They: Byt, v němž se žije jako v Barceloně

17. 8. 2018
Útulný byt kousek od Hradčanské je stejně rozzářený jako jeho majitelka – stále usměvavá Tereza „Thea“ Kučerová, pod jejíma rukama mimo jiné vznikal oblíbený magazín ZOOT. V každém pokoji vaši pozornost strhnou vzpomínky a zážitky z cest, všechny možné výrobky (její, jejích přátel i umělců, na něž při svých toulkách narazila) a módní kousky nebo doplňky, které by byla škoda schovávat ve skříni.

Byt jak má být podle Honzy Beka? Útulné podkroví s českým nábytkem

25. 7. 2018
Zvláště v Praze jdou zrekonstruované půdní byty na dračku a podle toho vypadají i jejich současné ceny. Architekt Jan Bek vám proto radí, abyste se dívali i tam, kde zatím nic není – tedy na opuštěné a nevyužívané půdy, které na druhou šanci teprve čekají. A svůj vysněný atypický byt si pak můžete zrekonstruovat podle svého gusta, jak to udělal v posledním patře nuselského bytu Honza. Jak uvidíte na fotkách, udělat z téměř ruiny moderní bydlení dalo práci, výsledek ale dopadl nad očekávání dobře.

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

5 přírodních kousků, ze kterých budou všichni na větvi

20. 8. 2018
Odpolední procházka vás bude mnohem víc bavit, když si dáte jasný cíl. Třeba najít parádní větev a přitáhnout si ji domů. A pak z ní vykouzlit jedinečný interiérový doplněk. Prostě originál, který vám vyrostl v lese úplně zadarmo!

Na parádní hygge domek vám stačí 17 m²

14. 8. 2018
Úplnou novinku mezi prefabrikovanými domky představil v květnu letošního roku americký start-up Klein. Jeho kompaktní mini dům s podlahovou plochou 16,7 m² se vyznačuje moderní architekturou, proskleným průčelím a pohodovým interiérem v populárním hygge stylu.

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

9. 8. 2018
V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

Malý byt ve velkolepém námořnickém stylu

7. 8. 2018
Trojčlenná rodina z Itálie si nedávno zařídila vysněný domov v historickém centru poklidného přímořského městečka Minori, kde má na dosah ruky krásnou přírodu i pláž. Koupila si byt o velikosti 33 m² a společně s architekty se vrhla do rekonstrukce. Vzešel z toho neuvěřitelně originální interiér inspirovaný létem, mořem a hlavně loděmi.

Nové družstevní bydlení jako cesta pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku

2. 8. 2018
Zdražování hypoték a zpřísňování pravidel pro jejich získání mladým lidem ještě víc ztěžuje přístup k vlastnímu bydlení. Jednou z cest ale může být kombinace stavebního spoření s koupí nového družstevního bytu.

Bez úspor už dnes byt ani domek nekoupíte

30. 7. 2018
Doby, kdy si bylo možné vzít hypotéku na sto procent ceny nemovitosti, jsou pryč. Banky totiž v souladu s doporučením ČNB s podobnými úvěry skoncovaly a dnes už půjčují nejčastěji jen do 80 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV), v mnohem menší míře pak do 90 procent. Pro všechny, kteří chtějí bydlet ve vlastním a dosud si na bydlení nespořili, to znamená dost podstatnou komplikaci.

Ptejte se architekta: Od kytek až po rotoped. Dejte všem doplňkům místo a řád!

29. 7. 2018
Ve vlastním můžete zkombinovat, položit, postavit i vypěstovat téměř cokoli, co vám udělá radost. Tak například někdo si raději zacvičí doma než ve fitku a jiní si zase bez zahrádky nedovedou představit svůj domov. Pak není nic jednoduššího než si doma vytvořit cvičící koutek a každý pokoj obohatit zelení. A co když je potřeba květiny či doplňky sladit s dekorem podlahy? Ideální je si nechat poradit někým s vyškoleným okem. Třeba naším architektem Karlem.