7 revolučních poloh pro sledování televize – alternativa k nezdravému sezení

Autor: TadyJeMoje.cz
Sotva se najde pasivnější zábava než sedět a koukat na televizi (domácí kino nebo monitor počítače vyjde nastejno). Podle statistik dnes lidé ve skupině 15 – 24 let tráví před televizí průměrně 2,5 hodiny denně. Prosedíme ale daleko víc času.

Nějakou tu hodinku sedíme denně v autě nebo v MHD. S radostí se posadíme na pivo, víno, kávičku. Sedíme, když jíme. A pak je tu kancelářský život, který se de facto celý odehrává na židlích. A kdy jediným výraznějším pohybem bývá cesta do kuchyňky nebo cesta (výtahem) za trochou tabákového kouře. Pravdou je, že sedíme vlastně skoro pořád.

1

Kdosi řekl, že sezení je nové kouření, a měl naprostou pravdu – sezení delší než 10 hodin denně má doslova devastační účinky na páteř, kardiovaskulární systém, mobilitu kloubů, prokrvení mozku, trávení… Ale neděste se, máme pro vás alternativu, která ideálním způsobem spojuje příjemné (sledování televize) s užitečným (cvičení a protahování svalů).

Prkno

Dobrý cvik pro začátečníky, který zpevní celé tělo, a nemusíte brát do ruky ani kilo mrtvé váhy. Jak na to: položte se tak, aby záda byla rovná a rovnoběžná s podlahou, dívejte se rovně před sebe (tedy na televizi), zatněte břicho, půlky, stehna, dýchejte mělce a rychle. Vypadá to snadně, ale úplná pohodička to není. Pokud vydržíte v prkně pěkně zpevnění celou znělku večerních zpráv, klobouk dolů!

2

Polibte si… koleno!

A vydržte tak po celou dobu zpráv o počasí. Pomalu se narovnejte a uvidíte, jak se vám v hlavě rozjasní! (Je samozřejmě nutné se při tomto cviku otočit k obrazovce zády a dívat se skulinou mezi nohama, ale to vám jistě došlo samo.)

3

Balík

vám pomůže protáhnout podkolenní šlachy i záda. Začněte se ale balit vždy pomalu a pozvolna! Nohy mějte stále propnuté a rovné. A nezapomeňte i v krajní poloze dýchat – i když třeba právě koukáte na krvavý thriller nebo mrazivý horor.

4

Miska

je celá o rovnováze. A rovnováha je o kosterním svalstvu a svalstvu břicha. Na začátku vydržíte tak 5 vteřin. Za týden už třeba půl minuty. Dbejte na rovná záda, propnuté nohy a na to, abyste si neseděli na ovladači.

5

Na čtyři

Po misce si zasloužíte menší odpočinek. S rovnými zády se postavte na všechny čtyři, dívejte se před sebe a prociťujte, jak se vaše svaly protahují. Odpočinková poloha je vhodná nejen pro dokumenty o zvířatech, ale i pro sledování filmů pro dospělé.

6

Šipka

je poloha pro pokročilé. Bez zdravých, pevných ohebných zápěstí a hlavně s pořádnou dávkou předchozího tréninku to nezkoušejte! V šipce můžete koukat třeba na Ordinaci, ale pozor, aby nebylo potřeba volat Sanitku. Pokud vám přijde příliš náročná, vyzkoušejte o něco lehčí…

7

Stoj na rukou

Veškerou váhu sice opět nesou zápěstí, ale můžete si výrazně ulehčit prací nohou, které vám pomůžou posunout těžiště tak, abyste byli co nejstabilnější.

8

 

Dejte tomu alespoň 3 měsíce a uvidíte, že z vás bude nový člověk. Kromě lepší kondice a mobility vám sledování televize v uvedených pozicích přinese i další výhody:

  • Konec multitaskingu. Podle posledních průzkumů při sledování televize je více než 50 % lidí zároveň připojeno na internet, kontroluje mobil, ťuká do tabletu nebo sleduje sociální sítě. Díky cvičení před televizí tohle všechno jedním vrzem eliminujete – prostě proto, že nebude možné se zabývat ještě něčím dalším. A to znamená, že vaše schopnost koncentrace půjde strmě nahoru.
  • Prokrvení mozku, čistší hlava. Všechny uvedené cviky vám prokrví tělo, zbystří mysl a nastartují celou řadu pozitivních změn v orgánech.
  • Zvláštní bod si zaslouží namáhané plotýnky, které se při sedavém životním stylu během dne komprimují – a vysychají. Tím se snižuje průchodnost páteře pro mozkomíšní tekutinu. A pak vás bolí záda.

Disclaimer: berte tento článek jako inspiraci než jako vyčerpávající návod. Proto než začnete praktikovat uvedené cviky, poraďte se nejdříve se svým lékařem, trenérem, fyzioterapeutem apod. Za případná zranění neneseme odpovědnost!

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Úsporné mikrobydlení pro single nájemníky

Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.

7 tipů, jak doma uskladnit tužky

Klávesnice vládnou světu, většina z nás psací pero do ruky nevzala už pěkně dlouho. I přesto se ale většině z nás povalují pastelky a pera jen tak halabala po stole. Srovnejte je do latě a najděte jim jednou pro vždy pevné a stylové místo, ať nepřekáží!

Annelie Paurová Herz: Jsem blázen do tvoření

Prvním z výherců naší soutěže na Facebooku, které vám postupně všechny na stránkách TadyJeMoje představíme, je Annelie Paurová Herz. Spolu s manželem Jiřím Paurem milují skandinávský styl, hlavně přírodní prvky a tlumené barvy. Na podzim plánují rekonstrukci a těší se na zařizování dětského pokojíčku pro svého čtyřměsíčního syna.

Bydlení v orientálním stylu

Detailně propracované mozaiky, ručně tkané koberce, měkounké polštářky nebo kovové nádobí, to všechno jsou atributy, jimiž se vyznačují orientální interiéry. Nemusíte bydlet zrovna v Marrákeši, Káhiře či Istanbulu a stejně jim to může u vás doma slušet.

Moderní dvoupokojové studio pro dva

Jacque a Hanne tvoří velmi milý a přátelský pár. Dvojice si v průběhu společných let vysnila útulné letní sídlo poblíž pláže. Sny se jim povedlo převést do reality minulý rok, a dnes nás proto s radostí zvou na návštěvu svého zbrusu nového bydlení v živelném středomořském stylu.

5 interiérů s fešáckými paravány

V malém bytě byste se měli snažit prostor spíše otvírat, ale co když najednou potřebujete nějaký koutek, kam si budete moct zalézt, aby vás nikdo nerušil? Zajímavým řešením podobného dilematu mohou být mobilní paravány.

Květinové bydlení

Nemusíte být zrovna nenapravitelní romantici, a přesto uvidíte, že s květinami vstoupí do vašeho bytu dobrá nálada. A nemusí to být jen řezané květiny ve váze, klidně je můžete mít na závěsech, povlečení nebo třeba na nábytku. Schválně se podívejte, jak květinový motiv vykouzlí ve vašem interiéru optimistickou atmosféru rozkvetlé louky.

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

Zbavte se hmyzu bez chemie

Objevil se u vás doma nezvaný hmyzí host? Přestaňte panikařit a odvolejte chemický poplach! V boji s mravenci, komáry, vinnými muškami a dalšími nepříjemnými škůdci vám pomůžou běžné zásoby ze spíže.