7 revolučních poloh pro sledování televize – alternativa k nezdravému sezení

9. 10. 2014
Sotva se najde pasivnější zábava než sedět a koukat na televizi (domácí kino nebo monitor počítače vyjde nastejno). Podle statistik dnes lidé ve skupině 15 – 24 let tráví před televizí průměrně 2,5 hodiny denně. Prosedíme ale daleko víc času.

Nějakou tu hodinku sedíme denně v autě nebo v MHD. S radostí se posadíme na pivo, víno, kávičku. Sedíme, když jíme. A pak je tu kancelářský život, který se de facto celý odehrává na židlích. A kdy jediným výraznějším pohybem bývá cesta do kuchyňky nebo cesta (výtahem) za trochou tabákového kouře. Pravdou je, že sedíme vlastně skoro pořád.

1

Kdosi řekl, že sezení je nové kouření, a měl naprostou pravdu – sezení delší než 10 hodin denně má doslova devastační účinky na páteř, kardiovaskulární systém, mobilitu kloubů, prokrvení mozku, trávení… Ale neděste se, máme pro vás alternativu, která ideálním způsobem spojuje příjemné (sledování televize) s užitečným (cvičení a protahování svalů).

Prkno

Dobrý cvik pro začátečníky, který zpevní celé tělo, a nemusíte brát do ruky ani kilo mrtvé váhy. Jak na to: položte se tak, aby záda byla rovná a rovnoběžná s podlahou, dívejte se rovně před sebe (tedy na televizi), zatněte břicho, půlky, stehna, dýchejte mělce a rychle. Vypadá to snadně, ale úplná pohodička to není. Pokud vydržíte v prkně pěkně zpevnění celou znělku večerních zpráv, klobouk dolů!

2

Polibte si… koleno!

A vydržte tak po celou dobu zpráv o počasí. Pomalu se narovnejte a uvidíte, jak se vám v hlavě rozjasní! (Je samozřejmě nutné se při tomto cviku otočit k obrazovce zády a dívat se skulinou mezi nohama, ale to vám jistě došlo samo.)

3

Balík

vám pomůže protáhnout podkolenní šlachy i záda. Začněte se ale balit vždy pomalu a pozvolna! Nohy mějte stále propnuté a rovné. A nezapomeňte i v krajní poloze dýchat – i když třeba právě koukáte na krvavý thriller nebo mrazivý horor.

4

Miska

je celá o rovnováze. A rovnováha je o kosterním svalstvu a svalstvu břicha. Na začátku vydržíte tak 5 vteřin. Za týden už třeba půl minuty. Dbejte na rovná záda, propnuté nohy a na to, abyste si neseděli na ovladači.

5

Na čtyři

Po misce si zasloužíte menší odpočinek. S rovnými zády se postavte na všechny čtyři, dívejte se před sebe a prociťujte, jak se vaše svaly protahují. Odpočinková poloha je vhodná nejen pro dokumenty o zvířatech, ale i pro sledování filmů pro dospělé.

6

Šipka

je poloha pro pokročilé. Bez zdravých, pevných ohebných zápěstí a hlavně s pořádnou dávkou předchozího tréninku to nezkoušejte! V šipce můžete koukat třeba na Ordinaci, ale pozor, aby nebylo potřeba volat Sanitku. Pokud vám přijde příliš náročná, vyzkoušejte o něco lehčí…

7

Stoj na rukou

Veškerou váhu sice opět nesou zápěstí, ale můžete si výrazně ulehčit prací nohou, které vám pomůžou posunout těžiště tak, abyste byli co nejstabilnější.

8

 

Dejte tomu alespoň 3 měsíce a uvidíte, že z vás bude nový člověk. Kromě lepší kondice a mobility vám sledování televize v uvedených pozicích přinese i další výhody:

  • Konec multitaskingu. Podle posledních průzkumů při sledování televize je více než 50 % lidí zároveň připojeno na internet, kontroluje mobil, ťuká do tabletu nebo sleduje sociální sítě. Díky cvičení před televizí tohle všechno jedním vrzem eliminujete – prostě proto, že nebude možné se zabývat ještě něčím dalším. A to znamená, že vaše schopnost koncentrace půjde strmě nahoru.
  • Prokrvení mozku, čistší hlava. Všechny uvedené cviky vám prokrví tělo, zbystří mysl a nastartují celou řadu pozitivních změn v orgánech.
  • Zvláštní bod si zaslouží namáhané plotýnky, které se při sedavém životním stylu během dne komprimují – a vysychají. Tím se snižuje průchodnost páteře pro mozkomíšní tekutinu. A pak vás bolí záda.

Disclaimer: berte tento článek jako inspiraci než jako vyčerpávající návod. Proto než začnete praktikovat uvedené cviky, poraďte se nejdříve se svým lékařem, trenérem, fyzioterapeutem apod. Za případná zranění neneseme odpovědnost!

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

5 knihoven, které si vyrobíte doma

22. 11. 2017
Zařizujete byt a rozpočet vám nedovoluje si koupit pořádnou knihovnu? Pokud nechcete nechat knížky ležet ladem a jste alespoň trošku šikovní, máme pro vás tipy, jak si doma vyrobit parádní nízkorozpočtovou knihovnu vlastníma rukama.

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.