5 zlozvyků, které nás stojí peníze za vodu a energie

7. 9. 2015
Taky vás po prvním roce vlastního bydlení zaskočilo vyúčtování za vodu a energie? Nejste jediní. Má to tak většina z nás, kteří jsme se teprve nedávno odstěhovali od rodičů, kde jsme nějaké to zbytečně rozsvícené světlo nebo plnou vanu, v níž strávíme sotva deset minut, nemuseli řešit. Vybrali jsme pět nejčastějších zlozvyků, kvůli kterým náš účet zbytečně narůstá.

shutterstock_1024x768
1. Čistíme si zuby při tekoucí vodě

Bohatě nám přitom stačí dvoudeckový kelímek naplněný vodou a trocha další vody z kohoutku na opláchnutí kartáčku. S kelímkem ušetříte až 20 litrů vody na jedno čištění.

2. Splachujeme pokaždé celou nádržku

Jeden den chození na WC nás doma vyjde asi na pět korun, což ročně dělá přes osmnáct set. Tenhle výdaj můžeme výrazně omezit, když si pořídíme nádržku s dvojitým splachováním. Ta umí zredukovat původních deset litrů za spláchnutí na pouhé tři.

3. Nevybíráme si ty správné žárovky

Všichni už sice svítíme úspornými žárovkami, jenže i mezi nimi jsou docela podstatné rozdíly. Kromě světelného výkonu se vyplatí sledovat i barvu světla. Nejlepší je hodnota 2700 K, která se podobá barvě klasické žárovky.

4. Topíme a máme zároveň otevřená okna

Usínat při čerstvém vzduchu je určitě příjemné. I proto je lepší, když před spaním vyvětráme krátce a intenzivně, než když necháme otevřenou ventilačku celou noc. Vymění se tak více vzduchu a teplo nestihne utéct ven.

5. Ohříváme víc vody, než potřebujeme

Rychlovarná konvice je jedním z největších žroutů energie v domácnosti. Když například vodu na jedno kafe neodměříme a ohříváme celý litr, přichází až 75 % energie vniveč.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.

Ministudio celé v bílém

4. 10. 2017
Bílá barva vizuálně zvětšuje a rozjasňuje prostor. Dovoluje vyniknout barevným detailům a podle psychologie barev podporuje přemýšlení, symbolizuje čistotu a odkazuje na nové začátky. Hodí se hlavně pro introverty a ty, kteří mají rádi pevný řád. Bílá je také dominantní barvou moderního ministudia z Tel Avivu, který dokazuje, že i jednobarevný styl může vypadat dobře.