5 zlozvyků, které nás stojí peníze za vodu a energie

7. 9. 2015
Taky vás po prvním roce vlastního bydlení zaskočilo vyúčtování za vodu a energie? Nejste jediní. Má to tak většina z nás, kteří jsme se teprve nedávno odstěhovali od rodičů, kde jsme nějaké to zbytečně rozsvícené světlo nebo plnou vanu, v níž strávíme sotva deset minut, nemuseli řešit. Vybrali jsme pět nejčastějších zlozvyků, kvůli kterým náš účet zbytečně narůstá.

shutterstock_1024x768
1. Čistíme si zuby při tekoucí vodě

Bohatě nám přitom stačí dvoudeckový kelímek naplněný vodou a trocha další vody z kohoutku na opláchnutí kartáčku. S kelímkem ušetříte až 20 litrů vody na jedno čištění.

2. Splachujeme pokaždé celou nádržku

Jeden den chození na WC nás doma vyjde asi na pět korun, což ročně dělá přes osmnáct set. Tenhle výdaj můžeme výrazně omezit, když si pořídíme nádržku s dvojitým splachováním. Ta umí zredukovat původních deset litrů za spláchnutí na pouhé tři.

3. Nevybíráme si ty správné žárovky

Všichni už sice svítíme úspornými žárovkami, jenže i mezi nimi jsou docela podstatné rozdíly. Kromě světelného výkonu se vyplatí sledovat i barvu světla. Nejlepší je hodnota 2700 K, která se podobá barvě klasické žárovky.

4. Topíme a máme zároveň otevřená okna

Usínat při čerstvém vzduchu je určitě příjemné. I proto je lepší, když před spaním vyvětráme krátce a intenzivně, než když necháme otevřenou ventilačku celou noc. Vymění se tak více vzduchu a teplo nestihne utéct ven.

5. Ohříváme víc vody, než potřebujeme

Rychlovarná konvice je jedním z největších žroutů energie v domácnosti. Když například vodu na jedno kafe neodměříme a ohříváme celý litr, přichází až 75 % energie vniveč.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.