5 zlozvyků, které nás stojí peníze za vodu a energie

Taky vás po prvním roce vlastního bydlení zaskočilo vyúčtování za vodu a energie? Nejste jediní. Má to tak většina z nás, kteří jsme se teprve nedávno odstěhovali od rodičů, kde jsme nějaké to zbytečně rozsvícené světlo nebo plnou vanu, v níž strávíme sotva deset minut, nemuseli řešit. Vybrali jsme pět nejčastějších zlozvyků, kvůli kterým náš účet zbytečně narůstá.

shutterstock_1024x768
1. Čistíme si zuby při tekoucí vodě

Bohatě nám přitom stačí dvoudeckový kelímek naplněný vodou a trocha další vody z kohoutku na opláchnutí kartáčku. S kelímkem ušetříte až 20 litrů vody na jedno čištění.

2. Splachujeme pokaždé celou nádržku

Jeden den chození na WC nás doma vyjde asi na pět korun, což ročně dělá přes osmnáct set. Tenhle výdaj můžeme výrazně omezit, když si pořídíme nádržku s dvojitým splachováním. Ta umí zredukovat původních deset litrů za spláchnutí na pouhé tři.

3. Nevybíráme si ty správné žárovky

Všichni už sice svítíme úspornými žárovkami, jenže i mezi nimi jsou docela podstatné rozdíly. Kromě světelného výkonu se vyplatí sledovat i barvu světla. Nejlepší je hodnota 2700 K, která se podobá barvě klasické žárovky.

4. Topíme a máme zároveň otevřená okna

Usínat při čerstvém vzduchu je určitě příjemné. I proto je lepší, když před spaním vyvětráme krátce a intenzivně, než když necháme otevřenou ventilačku celou noc. Vymění se tak více vzduchu a teplo nestihne utéct ven.

5. Ohříváme víc vody, než potřebujeme

Rychlovarná konvice je jedním z největších žroutů energie v domácnosti. Když například vodu na jedno kafe neodměříme a ohříváme celý litr, přichází až 75 % energie vniveč.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.