5 zlozvyků, které nás stojí peníze za vodu a energie

Taky vás po prvním roce vlastního bydlení zaskočilo vyúčtování za vodu a energie? Nejste jediní. Má to tak většina z nás, kteří jsme se teprve nedávno odstěhovali od rodičů, kde jsme nějaké to zbytečně rozsvícené světlo nebo plnou vanu, v níž strávíme sotva deset minut, nemuseli řešit. Vybrali jsme pět nejčastějších zlozvyků, kvůli kterým náš účet zbytečně narůstá.

shutterstock_1024x768
1. Čistíme si zuby při tekoucí vodě

Bohatě nám přitom stačí dvoudeckový kelímek naplněný vodou a trocha další vody z kohoutku na opláchnutí kartáčku. S kelímkem ušetříte až 20 litrů vody na jedno čištění.

2. Splachujeme pokaždé celou nádržku

Jeden den chození na WC nás doma vyjde asi na pět korun, což ročně dělá přes osmnáct set. Tenhle výdaj můžeme výrazně omezit, když si pořídíme nádržku s dvojitým splachováním. Ta umí zredukovat původních deset litrů za spláchnutí na pouhé tři.

3. Nevybíráme si ty správné žárovky

Všichni už sice svítíme úspornými žárovkami, jenže i mezi nimi jsou docela podstatné rozdíly. Kromě světelného výkonu se vyplatí sledovat i barvu světla. Nejlepší je hodnota 2700 K, která se podobá barvě klasické žárovky.

4. Topíme a máme zároveň otevřená okna

Usínat při čerstvém vzduchu je určitě příjemné. I proto je lepší, když před spaním vyvětráme krátce a intenzivně, než když necháme otevřenou ventilačku celou noc. Vymění se tak více vzduchu a teplo nestihne utéct ven.

5. Ohříváme víc vody, než potřebujeme

Rychlovarná konvice je jedním z největších žroutů energie v domácnosti. Když například vodu na jedno kafe neodměříme a ohříváme celý litr, přichází až 75 % energie vniveč.

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.