5 tipů, jak reagovat, když někomu vytopíte byt

30. 10. 2014
Krví podlité oči. Rozcuchané vlasy. Divoká gestikulace, zvýšený hlas. Takhle nějak bude asi vypadat váš soused, pokud ho nešťastnou náhodou vytopíte. Ať za to může puštěný kohoutek, prasklé akvárium o objemu pár hektolitrů nebo třeba prasklá trubka pod vanou, po přečtení tohoto článku už vždycky budete vědět, jak zareagovat. Ve jménu dobrých sousedských vztahů, čtěte dál.

1

I ten nejrozlícenější soused se brzo uklidní. Základní strategií je proto v první chvíli hodit vinu na někoho jiného, případně odvést sousedovu agresi správným směrem (a to je vždy ten, který vede pryč od vás).

1. DEJTE SI PANÁKA

Řekněte: „Ano, je strašné, co se stalo. Sám jsem v šoku, že jsem vám způsobil potíže. Musím se něčeho napít – dáte si taky?“ Nalijte sobě a hlavně sousedovi štědrou dávku a nezapomeňte ani na druhou a třetí nohu. Soused se rozveselí, uklidní a možná ještě dá do placu nějaký ten vtip a podobně. Pokud budete s jeho pitím držet krok, brzo se budete jeho vtipům smát společně.

2. POCHVALA ZABÍRÁ

Zkuste to třeba takto: „Vzácný pane, je mi skutečně a hluboce líto, že jsem vás vytopil. Kdybych si mohl vybrat, radši bych vytopil někoho daleko méně sympatického, než jste vy. Mimochodem, tohle tílko vám fantasticky sluší. Hezky vám ladí k trenýrkám.“

3. RELATIVIZUJTE

„Tak vytopený byt, říkáte? To je nepříjemné, já se hrozně moc omlouvám. Ale mohlo se stát něco daleko horšího. Věděl jste například, že před týdnem minul Zemi jen o vlásek asteroid, který – kdyby býval dopadl – by zničil 99 % všeho života na planetě? Podle mého názoru je lepší být vytopený, ale živý než nevytopený, ale mrtvý.“

4. HRAJTE SI NA BLÁZNA

S vytřeštěným pohledem mu vysvětlete, že ne vy, ale ti narůžovělí skřítci, co s vámi žijí v bytě, celou noc nosili kyblíčky s vodou a lili ji do vany, která přetekla, zatímco jste spali. Trvejte na tom, že se na skřítky musí jít osobně podívat. Mluvte rychle, zmateně, vyrobte klidně nesouvislý „slovní salát“, a do řeči občas vpleťte slova: „Já nejsem blázen, já nejsem blázen. To mi říká i můj psychiatr.“ S bláznem se nikdo bavit nechce, a tak soused jistě brzo vycouvá. A možná se vám navíc začne i vyhýbat, takže nebudete muset nic nahrazovat.

5. POKUD ANI HRA NA BLÁZNA NEZABERE, PAK…

…prostě vezměte věci, jak jsou, smiřte se se situací a nabídněte pomoc při malování případně férovou finanční kompenzaci. V této souvislosti si dovolujeme doporučit pojistit se proti podobným nepříjemnostem u některé z pojišťoven.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.

Jak si doma uspořádat papíry, aby to dobře vypadalo

2. 1. 2018
Žijeme sice v digitální době, ale stejně se nám doma pořád hromadí spousta papíru. A když zrovna nějaký potřebujeme, jako na potvoru ho nemůžeme najít. Přinášíme několik tipů, jak si v důležitých listinách konečně udělat pořádek.