5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

rekonstrukce půdního bytu

Stavební průzkum

Nejdříve ze všeho nechte půdu zkontrolovat zkušeným odborníkem, který prohlédne krovy a udělá sondy do podlahy. Zjistí tak, jestli je potřeba sanovat trámy a zpevnit podlahu (což se u 90 % půdních bytů nakonec stejně musí udělat).

Architektonický návrh

Ať už si na něj troufnete sami, nebo ho zadáte architektovi, myslete na to, aby všechny prostory byly dostatečně vysoké, a dejte pozor na rozmístění rozvodů (odpad, elektřina, plyn). Přesvědčte se, zda je lze napojit na stávající sítě. Pokud chcete mít v bytě klimatizaci, zarezervujte si jeden průduch do komína navíc a počítejte také s nutností napojit trubku odvádějící z klimatizace vodu na odpad.

Spočítejte si, kolik korun měsíčně zaplatíte, když se rozhodnete zafinancovat půdní byt úvěrem.

Co nejlehčí materiál na střechu

Na vnitřní stranu střechy volte materiál, který ji bude co nejméně zatěžovat. Nejčastěji se střecha buď podbíjí dřevem, nebo zaklápí sádrokartonem. Ten se hodí i na instalace, protože vedení pro elektřinu, vodu, plyn či kanalizaci nemusíte vysekávat, ale jednoduše je zaklopíte mezi dvě desky.

Pozor na okna

Musíte je zvolit a umístit tak, aby dodávala prostoru dostatek světla a zároveň je bylo možné v létě dobře zastínit, abyste se v bytě za parných letních dnů neuvařili. V historických centrech měst se ale nejprve domluvte s památkáři, kteří dost často výklopná střešní okna nepovolují a požadují klasické vikýře.

Podívejte se, jakou podkrovní parádu si postavila mladá španělská architektka.

Jak již bylo řečeno, u devíti z deseti půdních bytů se obvykle musí podlaha vyztužit. Provádí se to dřevěnými trámy, dřevěnými příložkami či ocelovými prvky. Zároveň ale pamatujte i na její kvalitní zvukové odizolování, budete totiž od autorizované firmy potřebovat osvědčení o kročejové a zvukové neprozvučnosti podlahy.

Foto: Shutterstock.com

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.

Vzdušné ministudio se vyrovná modernímu loftu

27. 6. 2018
Malý studiový byt v centru ukrajinského Kyjeva si před několika lety pořídila dvojice mladých lidí, jež architekt Stanislav Kaminskyi označuje za perfekcionisty. Určitě ví, o čem mluví, protože od nich dostal na starosti návrh, jenž měl v jednopokojové garsonce o velikosti 32,6 m² vytvořit moderní interiér připomínající loft.