4 triky, jak šikovně spojit obývák s ložnicí

8. 2. 2016
Autor: Iri Novak
V malém bytě často nemáte dost místností, takže jeden pokoj slouží zároveň jako obývák i ložnice. Poradíme vám, jak to udělat, aby to vypadalo co nejlépe a nejpohodlněji.

_pastedGraphic

Soulad barev a materiálu

Hanka žije se svým mužem a jejich batoletem v malém bytě s jednou ložnicí, která slouží jako dětský pokoj. Zbývající místnost bylo tedy potřeba přeměnit tak, aby přes den fungovala jako obývací pokoj se skrytou pracovnou a večer plnila roli ložnice. Rozkládací pohovku nahradila dýhovaná postel s úložným prostorem a lenoška vyráběná na míru. Spojovacím prvkem se stalo příjemné teplé dřevo a mintová barva, která interiéru dodává klidný tón.  Ložnice a obývák v jednom v bytě na Praze 4.

_pastedGraphic-1

Vyvýšené pódium

S nelehkým úkolem si muselo poradit také moskevské studio INT2, které je autorem návrhu bytu o rozloze pouhých 45 metrů čtverečních. Mladí architekti chytře umístili postel na vyvýšené pódium, ve kterém je zároveň zabudovaná úložná plocha. Mini ložnice se navíc dá skrýt závěsem, který ji odděluje od přilehlého obýváku, kde je gauč a malý konferenční stolek.  

_pastedGraphic-2 _obyvak1

Přehoz přes postel i gauč

Prostor na spaní hned vedle prostoru na sezení? Jde to! Postel i pohovka totiž díky polštářkům a přehozům působí dokonale útulným dojmem, takže se navzájem neruší, ale hezky doplňují. 

_pastedGraphic-4

Posezení nahoře, poležení dole

Nedostatek místa se v malých bytech často řeší pomocí patrových postelí. Pod ně se pak vejde malé sofa, nebo dokonce i pracovní stůl. V tomhle barcelonském bytě to ale funguje obráceně. Dole je postel a nad ní se leze po žebříku do útulného koutku, kde je posezení a malá knihovna. Nápadité! 

_pastedGraphic-5

Foto: blog.urbanoutfitters.comAmbienceDesign.cz, Int2architecture.ruP10designstudio.comStadshem.se 

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Italský mikrodomek na 9 m²

22. 3. 2018
Architekt a designér Leonardo Di Chiara navrhl v roce 2017 prototyp mobilního mikrodomku aVOID s rozlohou 9 m². Do malinkého interiéru vymyslel speciální multifunkční nábytek, domečku přidělal kola a nakonec se do něj na jeden rok sám nastěhoval.

Jak si vystavit jarní květiny

21. 3. 2018
Snad každý z nás se ke konci zimy těší na jaro a vyhlíží sněženky, bledule a krokusy, aby si byl jist, že konečně přišlo. Jarní květiny ale nemusí zdobit jen venkovní svět. Stejnou parádu udělají i u vás doma.

Atypický minibyt v přízemí

20. 3. 2018
Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.

Vyrobte si květináče z recyklovaných surovin za pár korun

19. 3. 2018
Rozrůstá se vám domácí zeleň nebo jste prostě poprvé v životě dostali živou rostlinu a momentálně nevíte, kam ji zasadit? Vsaďte na levná a rychlá řešení, která nezasáhnou váš rozpočet, budou originální, a navíc ještě šetrná k planetě. Květináč tak získáte snáze, než vás kdy napadlo.

Třípatrovému domku stačí pozemek o velikosti parkovacího místa

15. 3. 2018
Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

14. 3. 2018
Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

Single domácnost na 30 m²

13. 3. 2018
Zařídit jednopokojový byt není pro architekty žádná legrace. Když se k tomu navíc přičte malá podlahová plocha, křivé stěny a umístění v bytovém domě z předválečného období, musí autor návrhu zapojit veškeré zkušenosti a invenci, aby se v takovém prostoru dobře bydlelo.

9 pracovních stolů vlastní výroby

12. 3. 2018
Pořídit si pracovní stůl může stát někdy dost peněz, a pokud máte malý byteček, kde byste potřebovali stůl přesně na míru, tak i hodně nervů. K vyrobení stolu přitom potřebujete jen velkou desku, dobrý nápad a trochu šikovnosti.

Ozdobte si byt pletivem

8. 3. 2018
Pletivo nemusíte využívat jen venku, bude mu to slušet i v interiéru. Nejvhodnějším typem pro zkrášlování domácnosti je pletivo, které se využívá jako výplň pro kurníky nebo králíkárny, protože se s ním lehce manipuluje.