3 zaručené rady, jak si jednoduše uspořádat byt

24. 6. 2018
Malá, nebo naopak až moc prostorná koupelna, členitý byt vytažený do patra, nebo až moc nábytku v jedné místnosti, a to na úkor touhy zavést ve svém domově vzdušný minimalismus. Společně s naším architektem Karlem Rechem jsme se podívali na tři problémy, které při zařizování nového nebo zrekonstruovaného bytu pálí mnohé z vás.

moderní jídelna s točitým schodištěm

Jak uspořádat místnosti ve vícepatrovém bytě?

Stejně jako rodinný dům i byt můžete rozdělit do několika zón – klidové, relaxační, pracovní, úložné a soukromé. Každý z nás využívá jednotlivé části bytu jinak a hlavně po různě dlouhou dobu. Soukromá zóna, do které patří ložnice a koupelna, by měla být nejdál od srdce bytu, kterým je vždy obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Dalším pravidlem je umístění obýváku co nejblíž ke vstupu, a to z důvodu návštěv. Ne každý chce nechat hosty nahlížet do svého soukromí. Do spodní části bych proto umístil obývací prostor s jídelnou a kuchyní, rozhodně se zde vyplatí zabudovat i WC s malým umyvadlem. Do horní patra pak ložnici, hlavní koupelnu a dětské pokoje.

Tip: Pokud chcete být co nejvíce se všemi členy rodiny, přestěhujte hrací koutek z dětského pokoje dolů do obýváku. Budete tak mít navíc jistotu, že si vaši malí rošťáci v zápalu hry nic neprovedou.

Pojďte na návštěvu k architektu Františku Sulzerovi. Podívejte se na video, jak si on sám netradičně uspořádal bydlení.

Co by mělo a nemělo chybět v minimalistické ložnici? Ráda bych si vystačila s pár kusy nábytku.

Pokud přemýšlíte jak naložit se zařízením minimalistické ložnice, měli byste si nejdřív promyslet, co všechno v ložnici potřebujete. Tento styl totiž vnáší do interiéru čistotu a vzdušnost a klade důraz na použití pouze nezbytně nutných prvků nábytku a jemných dekorací, které tak dokonale vyniknou. Někteří majitelé chtějí mít v ložnici televizi, šatní skříň, noční stolky nebo třeba toaletku. Ložnice může být minimalistická, i když do ní vše zmíněné umístíte, záleží jen na její velikosti. Udělejte si proto nejdřív seznam věcí, které chcete v ložnici mít a také které můžete umístit do jiné části bytu. Pokud máte úložné prostory na chodbě, pak nepotřebujete skříně v ložnici. Nicméně je dobré v ní mít alespoň prádelník, ať nemusíte ráno po bytě pobíhat nazí.

Tip: Minimalistickou ložnici zjemněte těžšími závěsy. Zatemní místnost lépe než okenní žaluzie a navíc ji zútulní.

Minimalismus sluší malým ložnicím. Poradíme vám, jakých zásad se při jejich vybavování držet.

Jak si zařídit malou koupelnu?

S problémem malých koupelen se potýká spousta domácností. Základem je snížit potřebu skříní tím, že nebudete skladovat nepotřebné věci. Přece jen nemusíte mít sbírku šamponů ani zásobu zubních past na tři roky. Určitě využijte prostor pod umyvadlem, kam se vejde praktická skříňka. Dalším úložným prostorem je pak toaletní skřínka se zrcadlem namísto pouhého zrcadla připevněného ke stěně. Budete se divit, kolik drobnějších kosmetických a hygienických potřeb se vám do ní vejde. Stejně tak můžete vestavět pár poliček nad záchod, kam dáte toaletní papír a čisticí prostředky.

A ještě jedna užitečná rada na závěr: Do koupelny si pořiďte nábytek s vyššími nerezovými nožkami. Bude se vám tam pak lépe uklízet a v případě potopy se voda nevsákne do nábytku a neznehodnotí ho.

Zrovna řešíte, kde si koupit nábytek do koupelny? Třeba vám v rozhodování pomůže sleva na koupelny SIKO.

 

Ing. arch. Karel Rech

Po startovací praxi v týmu jednoho z pražských ateliérů, kde nasbíral zkušenosti a spolupodílel se na projektech různého rozsahu, založil se svou partnerkou (také architektkou) ateliér arch_feel.  Kromě návrhů veřejných staveb se specializují hlavně na novostavby a rekonstrukce rodinných domů a bytů. Ze všeho nejraději se ale věnují interiérovému designu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Klárky a Máry: Byt, ve kterém rostou krásné věci

12. 7. 2018
Vršovický byt mladých a kreativních manželů Kláry a Marka nepřehlédnete už z protější ulice. Jejich balkónek spolu s okenními parapety ve druhém patře nejmenšího činžovního domu v celé čtvrti překypuje bylinkami, chilli papričkami, borůvčím i saláty, jejichž názvy neumíme ani vyslovit, natož napsat.

Úžasné studentské bydlení na 18 m² vzniklo ze starých kanceláří

18. 7. 2018
Mnozí studenti, kteří vyrážejí na výměnný pobyt do zahraničí, se musí smířit s přechodným bydlením na koleji. Některé studentské ubytovny sice mají kvůli své nízké úrovni velmi špatnou pověst, existují už ale i takové, kde se studentům bydlí skvěle. Jsou to třeba nové studentské koleje v Rotterdamu, které vznikly teprve vloni ve zrekonstruované kancelářské budově.

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

16. 7. 2018
Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

První zasypaná dřevostavba se inspirovala vesmírnou stanicí

11. 7. 2018
Dřevostavba zapuštěná do země a zasypaná hlínou by mohla v nedaleké budoucnosti být jedním z nových typů bydlení. Vyrábí se z obnovitelných zdrojů, energeticky je téměř soběstačná, dá se sestavovat jako stavebnice, je kvalitně odizolovaná a přečká i nepřízeň počasí.

5 kroků, které si pohlídat při stavbě půdního bytu

10. 7. 2018
Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.

7 tipů, jak interiér oživit květinami

9. 7. 2018
Květiny nejsou jenom záležitostí romantických dívek a dam. Jakmile je pustíte do bytu, uvidíte, že zvednou náladu i mužským obyvatelům. A nemusíte je mít pouze ve váze, pořiďte si i takové květy, které vám vydrží dlouho a ještě vám udělají službu navíc. Například závěsy s potiskem vlčích máků, pomněnkové polštáře nebo třeba knihovna s malovanými pampeliškami vás i váš interiér rozveselí.

Dům vytisknutý na 3D tiskárně vyjde na 87 tisíc

6. 7. 2018
Výrobky vytisknuté na 3D tiskárnách se v současnosti už běžně užívají třeba při výrobě aut, letadel nebo zdravotnických pomůcek. Zdá se, že nastává doba, kdy se stejně běžně budou na 3D tiskárnách tisknout celé domy. A podle amerického start-upu ICON by dokonce mohly být postavené za jediný den a stát jen necelých 90 tisíc korun!

6 rad, jak udělat strop vyšší

2. 7. 2018
Máte doma nízké stropy a nechcete, aby interiér vašeho bytu působil stísněně? Zkuste si pomoct několika optickými triky, díky nimž bude strop působit výše položený, než ve skutečnosti je.

Byt jak má být: Jak se bydlí v silu

29. 6. 2018
Někdy se vysněné bydlení může stát realitou rychleji, než byste vyslovili Řevničov. Právě tady osmadvacetiletému architektovi Františku Sulzerovi padlo do oka staronové silo, které bylo v roce 2012 zrekonstruováno podle návrhu Ing. arch. Pavla Martinka. Možná si říkáte, že už jste tenhle vytáhlý domek někde viděli… Aby ne, o řevničovském loftu se toho napsalo i natočilo docela hodně. Přesto si doteď každý mohl jen představovat, jak si jej nový majitel vybavil.