3 zaručené rady, jak si jednoduše uspořádat byt

24. 6. 2018
Malá, nebo naopak až moc prostorná koupelna, členitý byt vytažený do patra, nebo až moc nábytku v jedné místnosti, a to na úkor touhy zavést ve svém domově vzdušný minimalismus. Společně s naším architektem Karlem Rechem jsme se podívali na tři problémy, které při zařizování nového nebo zrekonstruovaného bytu pálí mnohé z vás.

moderní jídelna s točitým schodištěm

Jak uspořádat místnosti ve vícepatrovém bytě?

Stejně jako rodinný dům i byt můžete rozdělit do několika zón – klidové, relaxační, pracovní, úložné a soukromé. Každý z nás využívá jednotlivé části bytu jinak a hlavně po různě dlouhou dobu. Soukromá zóna, do které patří ložnice a koupelna, by měla být nejdál od srdce bytu, kterým je vždy obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Dalším pravidlem je umístění obýváku co nejblíž ke vstupu, a to z důvodu návštěv. Ne každý chce nechat hosty nahlížet do svého soukromí. Do spodní části bych proto umístil obývací prostor s jídelnou a kuchyní, rozhodně se zde vyplatí zabudovat i WC s malým umyvadlem. Do horní patra pak ložnici, hlavní koupelnu a dětské pokoje.

Tip: Pokud chcete být co nejvíce se všemi členy rodiny, přestěhujte hrací koutek z dětského pokoje dolů do obýváku. Budete tak mít navíc jistotu, že si vaši malí rošťáci v zápalu hry nic neprovedou.

Pojďte na návštěvu k architektu Františku Sulzerovi. Podívejte se na video, jak si on sám netradičně uspořádal bydlení.

Co by mělo a nemělo chybět v minimalistické ložnici? Ráda bych si vystačila s pár kusy nábytku.

Pokud přemýšlíte jak naložit se zařízením minimalistické ložnice, měli byste si nejdřív promyslet, co všechno v ložnici potřebujete. Tento styl totiž vnáší do interiéru čistotu a vzdušnost a klade důraz na použití pouze nezbytně nutných prvků nábytku a jemných dekorací, které tak dokonale vyniknou. Někteří majitelé chtějí mít v ložnici televizi, šatní skříň, noční stolky nebo třeba toaletku. Ložnice může být minimalistická, i když do ní vše zmíněné umístíte, záleží jen na její velikosti. Udělejte si proto nejdřív seznam věcí, které chcete v ložnici mít a také které můžete umístit do jiné části bytu. Pokud máte úložné prostory na chodbě, pak nepotřebujete skříně v ložnici. Nicméně je dobré v ní mít alespoň prádelník, ať nemusíte ráno po bytě pobíhat nazí.

Tip: Minimalistickou ložnici zjemněte těžšími závěsy. Zatemní místnost lépe než okenní žaluzie a navíc ji zútulní.

Minimalismus sluší malým ložnicím. Poradíme vám, jakých zásad se při jejich vybavování držet.

Jak si zařídit malou koupelnu?

S problémem malých koupelen se potýká spousta domácností. Základem je snížit potřebu skříní tím, že nebudete skladovat nepotřebné věci. Přece jen nemusíte mít sbírku šamponů ani zásobu zubních past na tři roky. Určitě využijte prostor pod umyvadlem, kam se vejde praktická skříňka. Dalším úložným prostorem je pak toaletní skřínka se zrcadlem namísto pouhého zrcadla připevněného ke stěně. Budete se divit, kolik drobnějších kosmetických a hygienických potřeb se vám do ní vejde. Stejně tak můžete vestavět pár poliček nad záchod, kam dáte toaletní papír a čisticí prostředky.

A ještě jedna užitečná rada na závěr: Do koupelny si pořiďte nábytek s vyššími nerezovými nožkami. Bude se vám tam pak lépe uklízet a v případě potopy se voda nevsákne do nábytku a neznehodnotí ho.

Zrovna řešíte, kde si koupit nábytek do koupelny? Třeba vám v rozhodování pomůže sleva na koupelny SIKO.

 

Ing. arch. Karel Rech

Po startovací praxi v týmu jednoho z pražských ateliérů, kde nasbíral zkušenosti a spolupodílel se na projektech různého rozsahu, založil se svou partnerkou (také architektkou) ateliér arch_feel.  Kromě návrhů veřejných staveb se specializují hlavně na novostavby a rekonstrukce rodinných domů a bytů. Ze všeho nejraději se ale věnují interiérovému designu.

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Tady je Lubici: V létě ve stanu, v zimě v sauně

18. 9. 2018
Nedávno nás k sobě domů pozvala půvabná fotografka Lubica Martincova, jejíž fotografie jste mohli obdivovat například na obálkách magazínu Zoot. Přímo pod zámeckou oborou ve Zbirohu si pořídila se svým partnerem atypický cihlový dům ze 40. let, který má v sobě trochu první republiky, trochu Skandinávie i britské útulnosti. S pestrou škálou stylů a exotických vlivů se setkáte i v interiéru.

Tady je Terky z Obyčeje: Dům, ve kterém ožívají staré věci

30. 8. 2018
Staré mísy jako lustry, skřínka na gramofon jako součást umyvadla a pilky coby umělecké dílo. V domě z roku 1929 nebudete vědět, co dřív obdivovat. Ať už budete v kuchyni, ložnici, nebo dílně, ve které „paní domácí“ Terka se svou kamarádkou Martou provozují portál Obyčej.cz nabízející originální kousky od českých nábytkářů a samy dávají starým i nalezeným věcem druhý život. Vyrazte s námi na návštěvu do parádně zrekonstruovaného domku v Kounicích plného originálních nápadů Terezy, Marty a českých furnitiérů, jejichž nábytek si můžete omrknout i objednat právě na Obyčeji!

Jak se vyhnout chybám při rekonstrukci? Jděte do ní krůček po krůčku

24. 9. 2018
Minulý měsíc vám architekt Karel poradil, abyste se předtím, než se naplno pustíte do rekonstrukce domu nebo bytu, zamysleli nad svou představou. Co je cílem rozsáhlých oprav a úprav, jestli to zvládnete sami, nebo oslovíte stavební firmu či architekta. A že je vždy lepší dát na zkušenosti a doporučení známých. Nyní se už pouštíme do samotné rekonstrukce – čím začít a na co nezapomenout? (Jeďte krok za krokem a odškrtněte si, co už máte hotové.)

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

22. 9. 2018
Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

A co jste na kolaudační párty dostali vy?

20. 9. 2018
První vlastní byt. Paráda! Skvělý důvod k uspořádání večírku pro všechny kámoše, známé a příbuzné. Jen se musíte připravit na neskutečné dary, které vám návštěvníci do nového kvartýru přinesou.

Kamenný domek o velikosti 35 m² se proměnil v moderní bydlení

14. 9. 2018
Útulný domeček s atmosférou středověkého hradu a výhodou moderně vybaveného interiéru se letos podařilo zrealizovat architektům z ateliéru Archiplanstudio v italské provincii Siena. Citlivým propojením budovy, která v sobě nese nádech dávné historie, s designovými zařizovacími předměty nakonec vzniklo naprosto okouzlující bydlení na pouhých 35 m².

Islandem inspirovaný mini domek pod milion korun

12. 9. 2018
Vodopády, gejzíry a ledovce naučily obyvatele Islandu respektu k přírodě a blízkost polárního kruhu je zase přiměla používat dobře izolujících materiálů. Právě islandskou estetikou se při tvorbě svého důkladně zatepleného a energeticky úsporného mini domku Plús Hús inspirovala dvojice amerických architektů původem z Ledové země.

Zima se blíží, ušetřete za topení

9. 9. 2018
Horké léto nevydrží na věky a topná sezóna leckdy začíná už v září. Aby se vám při ročním vyúčtování za teplo neprotočily panenky, osvojte si pár užitečných návyků. Uvidíte, že účet za topení poletí dolů přímo raketovým tempem.

Proměna starého bytu ve stylové 2+kk

6. 9. 2018
Jedno architektonické studio, jeden bytový dům a pětice zrenovovaných bytů. Taková je bilance projektu, v rámci něhož došlo k obnovení interiéru a sjednocení charakteru staršího domu v gotické čtvrti v samém centru Barcelony. Poslední byt ze série renovací se nového vzhledu dočkal minulý rok. Architekti v něm vsadili na jednoduchost a nebáli se ani experimentů se sníženými podhledy, černou barvou nebo výraznou tapetou.

Domek nebo byt?

3. 9. 2018
Investice do vlastní nemovitosti je jednou z nejdůležitějších ve vašem životě. Abyste se opravdu našli ve vlastním a nepořídili si typ bydlení, které vám nevyhovuje, potřebujete si předem ujasnit pár věcí. Volba mezi domkem a bytem bude logicky asi tím prvním, co byste měli vyřešit. Pojďme se podívat, co by vám mohlo vzhledem k vašemu životnímu stylu více sedět.