18 míst nejhustěji osídlených mikroby a bakteriemi. Ve vašem bytě.

20. 11. 2014
Uklízíte doma rádi? Samozřejmě, že nikoli. Ale měli byste. Hledáte-li motivaci, proč doma pravidelně uklízet, přečtěte si tento článek. Troufáme si předpovědět, že vaše ochota uklízet se zvýší řádově o stovky procent. A ještě něco: pokud právě obědváte nebo svačíte, NEČTĚTE TENTO ČLÁNEK (ale určitě si ho nezapomeňte přečíst potom).

1

Připraveni? Vítejte na okružní jízdě po vlastním bytě, na níž se podíváme všude tam, kde žijí a prosperují další, nevítaní obyvatelé vaší domácnosti. A že jich, panečku, je!

OBÝVÁK

Myslíte si, že se na televizi díváte sami, i když si děláte relaxační večer sami pro sebe? Omyl. Bakterie jsou všude tam, kde běžně neuklízíte, tedy na normálně nepřístupných místech. To nejmenší, co můžete udělat, je zajet s luxem a mopem i pod pohovky, hýbnout s nábytkem a utřít všechny zaprášené plochy. Máte to? Fajn. Ale obývák je celkem slabá káva.

KOUPELNA

Tady už to začíná být hustší. Skvělou a žádanou adresou pro bakterie a mikroby je samozřejmě záchodové prkénko a mísa, pročež myslete na jejich pravidelnou dezinfekci. Ale to vám došlo – s výjimkou zelených mozků málokdo rád večeří místo z talíře ze záchodové mísy.

Ale co třeba taková vana?

2

V koupelně je vlhko (Amerika objevena!). A všude, kde je vlhko, se skvěle daří bakteriím, plísním a vůbec breberkám. Včetně těch, které při koupání smyjete z vlastního těla. Na 1 cm2 vany najdete až 50 000 bakterií! Uff… Mikrobi a bakterie ale obývají i váš ručník. Co s tím? Všechna místa, která přijdou v koupelně do styku s vodou či vlhkem (a že jich je!) čistěte silnými dezinfekčními prostředky. Týká se to i kachliček u vany či sprchového koutu. Ručníky měňte minimálně jednou za 4 dny. A když už jsme u toho praní…

Víte, že bakteriím typu E. coli se parádně daří i ve svatyni čistoty – v pračce? Takže co takhle sem tam vyprat i pračku? K tomu postačí nalít do ní směs bělidla a vody v poměru 1:20 a zapnout naprázdno nějaký krátký program. A ještě jedna rada zcela zdarma: po každém praní pračku nechte otevřenou, ať se vyvětrá.

3
E. coli

To je, co? A to nejlepší náš ještě čeká. Vítejte v zemi zaslíbené všech mikrobů, bakterií, roztočů a dalších sympatických domácích zvířátek, dámy a pánové, vstupte prosím do…

KUCHYNĚ

Pokud je kuchyň rájem všech těchto sympatických domácích zvířátek, jejich hlavní a prudce se rozvíjející aglomerací je – kuchyňsky dřez. Pokud se vybavíte dostatečně silným mikroskopem, právě ve dřezu najdete populaci mikroorganismů až 100 000× početnější, než je ta, kterou tvoří jejich chudí příbuzní např. v záchodové míse! Dřez proto řádně čistěte ihned poté, co v něm oplachujete potraviny (hlavně maso). A nezapomínejte ani na odpad – ten stačí vyčistit 1×týdně.

4

Další je na řadě houbička na nádobí, tu měňte maximálně po týdnu používání. Toto eldorádo kolioformních bakterií ať po týdnu ihned putuje do kuchyňského koše, který je také potřeba jednou do týdne (počkej si na to…) pečlivě postříkat dezinfekcí, nechat chvíli působit a pak pečlivě omýt.

Utěrky a kuchyňské hadříky perte také po týdnu používání a nezapomínejte utírat i držadla dveří kuchyňských skříněk či lednice.

5
Salmonela

Denně dezinfikujte kuchyňskou linku. Ideální je činit tak bezprostředně před i po přípravě jak syrových, tak vařených potravin. A ještě jedna věc: neexistuje, že na kuchyňskou linku po příchodu domů položíte tašku, batoh či kabelku, kterou jsme předtím položili bůhvíkam, třeba na podlahu v autobuse, v restauraci nebo vedle lavičky v parku! Tedy pokud nechcete mít doma nové, vědci často ještě neobjevené mikroorganismy, mikroskopické kousky fekálií a další lahůdky. A když jsme u těch lahůdek…

Nemyslete si, že vysoká teplota v mikrovlnce zničí všechny bakterie a mikroby! I mikrovlnku je třeba jednou týdně důkladně očistit – zejména od zbytků vylitých či zaschlých zbytků jídla. Ohřívané jídlo zakrývejte chránidlem. Jistota je jistota“.

A co váš nejlepší kamarád – lednička? Světe, div se – i lednice si zaslouží pravidelné čištění razantní dezinfekcí.

6

Pamatujte – přestože kuchyň je ideálním prostředím, kde se během pouhého jednoho dne z 10 mikroorganismů mohou snadno stát desetimilionové kolonie, nepanikařte a nepodléhejte paranoii. Prostě používejte hlavu – a myjte si ruce. Když to budete dělat po každé manipulaci s jakýmkoli jídlem, rozhodně nic nekazíte.

Malý tip: dejte si seznam všech popsaných míst na ledničku, abyste na ně při příštím úklidu nezapomněli. Po měsíci už vám jejich očista přejde do krve a budete je uklízet automaticky.

Kuchyň svítí čistotou, až oči přecházejí. Takže je tu čas na to, odpočinout si v posteli a možná si i zdřímnout? Ne tak rychle. Ani v posteli nejste sami!

LOŽNICE

Chcete vědět, kdo s vámi spí v posteli? Seznamte se s roztoči, jedněmi z hlavních původců alergií a astmatu!

7

Sympaťáci, co říkáte? Roztoči se živí zbytky vaší kůže, která z vás opadala během spánku. Co z toho plyne: povlečení i lůžkoviny perte jednou za 14 dní, ložnici větrejte a nepřetápějte – roztoči milují vlhko a teplo, tak jim zatněte tipec. (V chladnější a větrané místnosti se navíc lépe vyspíte.)

Mimochodem, chorobná posedlost čistotou resp. strach ze špíny a bakterií se odborně nazývá mysofobie. Ale to vám po přečtení tohoto článku jistě nehrozí. Počkat, kam utíkáte? Aha, trochu poklidit… výborně. Náš článek tedy splnil svůj účel 🙂

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Bláznivé bydlení pro single kluky

14. 12. 2017
Pro někoho budou následující nápady asi bláznivé, když ale žijete single, můžete si ve svém bytě dělat, co chcete. Víte, že s partnerkou či se spolubydlícím byste se na něčem extrémně ulítlém těžko shodli, ale v bytě, kde člověk žije sám, nemusí řešit neustále nějaké kompromisy.

Malá domácí čajovna

13. 12. 2017
Milujete prostředí čajoven a celou kulturu spojenou s přípravou a klidným popíjením lahodného nápoje? Pojďte se s námi podívat, jak si alespoň miniaturní čajový koutek zařídit i v menším bytě.

V karavanu místo na koleji

12. 12. 2017
Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

8 parádních nápadů pro prázdné kouty

11. 12. 2017
Téměř každý byt alespoň jedno takové místo má. Prázdný kout, nejčastěji mezi futry a oknem, pro který se horko těžko hledá využití. Našli jsme pro vás pár inspirací, jak podobný prostor nápaditě využít.

Vyzdobte si byt šiškami

7. 12. 2017
Že vás na sezónní dekorace moc neužije? Zkuste si vyzdobit byt šiškami a máte stylovou výzdobu na celou zimu. Našli jsme pro vás pár parádních inspirací, které jsou hotové raz dva a stojí pár korun.

7 způsobů využití prázdných sklenic

6. 12. 2017
Skleničky a sklenice od kompotů, okurek, hořčice a všemožných dalších pochutin nemusí nutně končit v kontejneru na sklo. Schválně se podívejte, jaké nejrůznější funkce ještě mohou u vás doma zastat.

Levný minidomek za 16 tisíc korun

5. 12. 2017
Alla a Garrett z americké Montany jsou manželé, kteří se rádi pouštějí do společných DIY projektů. Naposledy je napadlo, že si na zahradě sami postaví domek pro hosty. Stačila jim k tomu dávka nadšení, několik týdnů intenzivní práce a necelých 16 000 korun.

6 jednoduchých způsobů, jak si doma netradičně vymalovat

4. 12. 2017
Nebaví vás konvenční jednobarevné nátěry, rádi byste doma zkusili něco divočejšího, ale nevíte, jak na to?  Podívejte se na pár tipů, co všechno můžete se stěnami svého bytu provést.

Svěží bydlení pro mladý pár a kočku

27. 11. 2017
Tchajvanská metropole Tchaj-pej patří k nejlidnatějším městům světa. Představuje typické velkoměsto s ohromným množstvím bytových domů, uvnitř kterých se nachází spousta bytů s poměrně malou výměrou. Pokud se v nich mají jejich obyvatelé cítit dobře, je nutné tyhle mini byty velice chytře a šikovně uspořádat.