18 míst nejhustěji osídlených mikroby a bakteriemi. Ve vašem bytě.

Autor: TadyJeMoje.cz
Uklízíte doma rádi? Samozřejmě, že nikoli. Ale měli byste. Hledáte-li motivaci, proč doma pravidelně uklízet, přečtěte si tento článek. Troufáme si předpovědět, že vaše ochota uklízet se zvýší řádově o stovky procent. A ještě něco: pokud právě obědváte nebo svačíte, NEČTĚTE TENTO ČLÁNEK (ale určitě si ho nezapomeňte přečíst potom).

1

Připraveni? Vítejte na okružní jízdě po vlastním bytě, na níž se podíváme všude tam, kde žijí a prosperují další, nevítaní obyvatelé vaší domácnosti. A že jich, panečku, je!

OBÝVÁK

Myslíte si, že se na televizi díváte sami, i když si děláte relaxační večer sami pro sebe? Omyl. Bakterie jsou všude tam, kde běžně neuklízíte, tedy na normálně nepřístupných místech. To nejmenší, co můžete udělat, je zajet s luxem a mopem i pod pohovky, hýbnout s nábytkem a utřít všechny zaprášené plochy. Máte to? Fajn. Ale obývák je celkem slabá káva.

KOUPELNA

Tady už to začíná být hustší. Skvělou a žádanou adresou pro bakterie a mikroby je samozřejmě záchodové prkénko a mísa, pročež myslete na jejich pravidelnou dezinfekci. Ale to vám došlo – s výjimkou zelených mozků málokdo rád večeří místo z talíře ze záchodové mísy.

Ale co třeba taková vana?

2

V koupelně je vlhko (Amerika objevena!). A všude, kde je vlhko, se skvěle daří bakteriím, plísním a vůbec breberkám. Včetně těch, které při koupání smyjete z vlastního těla. Na 1 cm2 vany najdete až 50 000 bakterií! Uff… Mikrobi a bakterie ale obývají i váš ručník. Co s tím? Všechna místa, která přijdou v koupelně do styku s vodou či vlhkem (a že jich je!) čistěte silnými dezinfekčními prostředky. Týká se to i kachliček u vany či sprchového koutu. Ručníky měňte minimálně jednou za 4 dny. A když už jsme u toho praní…

Víte, že bakteriím typu E. coli se parádně daří i ve svatyni čistoty – v pračce? Takže co takhle sem tam vyprat i pračku? K tomu postačí nalít do ní směs bělidla a vody v poměru 1:20 a zapnout naprázdno nějaký krátký program. A ještě jedna rada zcela zdarma: po každém praní pračku nechte otevřenou, ať se vyvětrá.

3
E. coli

To je, co? A to nejlepší náš ještě čeká. Vítejte v zemi zaslíbené všech mikrobů, bakterií, roztočů a dalších sympatických domácích zvířátek, dámy a pánové, vstupte prosím do…

KUCHYNĚ

Pokud je kuchyň rájem všech těchto sympatických domácích zvířátek, jejich hlavní a prudce se rozvíjející aglomerací je – kuchyňsky dřez. Pokud se vybavíte dostatečně silným mikroskopem, právě ve dřezu najdete populaci mikroorganismů až 100 000× početnější, než je ta, kterou tvoří jejich chudí příbuzní např. v záchodové míse! Dřez proto řádně čistěte ihned poté, co v něm oplachujete potraviny (hlavně maso). A nezapomínejte ani na odpad – ten stačí vyčistit 1×týdně.

4

Další je na řadě houbička na nádobí, tu měňte maximálně po týdnu používání. Toto eldorádo kolioformních bakterií ať po týdnu ihned putuje do kuchyňského koše, který je také potřeba jednou do týdne (počkej si na to…) pečlivě postříkat dezinfekcí, nechat chvíli působit a pak pečlivě omýt.

Utěrky a kuchyňské hadříky perte také po týdnu používání a nezapomínejte utírat i držadla dveří kuchyňských skříněk či lednice.

5
Salmonela

Denně dezinfikujte kuchyňskou linku. Ideální je činit tak bezprostředně před i po přípravě jak syrových, tak vařených potravin. A ještě jedna věc: neexistuje, že na kuchyňskou linku po příchodu domů položíte tašku, batoh či kabelku, kterou jsme předtím položili bůhvíkam, třeba na podlahu v autobuse, v restauraci nebo vedle lavičky v parku! Tedy pokud nechcete mít doma nové, vědci často ještě neobjevené mikroorganismy, mikroskopické kousky fekálií a další lahůdky. A když jsme u těch lahůdek…

Nemyslete si, že vysoká teplota v mikrovlnce zničí všechny bakterie a mikroby! I mikrovlnku je třeba jednou týdně důkladně očistit – zejména od zbytků vylitých či zaschlých zbytků jídla. Ohřívané jídlo zakrývejte chránidlem. Jistota je jistota“.

A co váš nejlepší kamarád – lednička? Světe, div se – i lednice si zaslouží pravidelné čištění razantní dezinfekcí.

6

Pamatujte – přestože kuchyň je ideálním prostředím, kde se během pouhého jednoho dne z 10 mikroorganismů mohou snadno stát desetimilionové kolonie, nepanikařte a nepodléhejte paranoii. Prostě používejte hlavu – a myjte si ruce. Když to budete dělat po každé manipulaci s jakýmkoli jídlem, rozhodně nic nekazíte.

Malý tip: dejte si seznam všech popsaných míst na ledničku, abyste na ně při příštím úklidu nezapomněli. Po měsíci už vám jejich očista přejde do krve a budete je uklízet automaticky.

Kuchyň svítí čistotou, až oči přecházejí. Takže je tu čas na to, odpočinout si v posteli a možná si i zdřímnout? Ne tak rychle. Ani v posteli nejste sami!

LOŽNICE

Chcete vědět, kdo s vámi spí v posteli? Seznamte se s roztoči, jedněmi z hlavních původců alergií a astmatu!

7

Sympaťáci, co říkáte? Roztoči se živí zbytky vaší kůže, která z vás opadala během spánku. Co z toho plyne: povlečení i lůžkoviny perte jednou za 14 dní, ložnici větrejte a nepřetápějte – roztoči milují vlhko a teplo, tak jim zatněte tipec. (V chladnější a větrané místnosti se navíc lépe vyspíte.)

Mimochodem, chorobná posedlost čistotou resp. strach ze špíny a bakterií se odborně nazývá mysofobie. Ale to vám po přečtení tohoto článku jistě nehrozí. Počkat, kam utíkáte? Aha, trochu poklidit… výborně. Náš článek tedy splnil svůj účel :)

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Kolik máte naspořeno? I tak se vás může zeptat banka

Skoro každý, kdo si v posledních měsících chtěl pořídit byt nebo rodinný domek, nejspíš narazil na podobný problém. Banky v souladu s požadavkem ČNB půjčují od letošního dubna jen do 90 procent hodnoty nemovitosti (loan to value, ve zkratce LTV) a navíc úvěrů v rozpětí 80—90 procent LTV mohou poskytnout jen limitovaný počet.

9 šikovných pomocníků do kuchyně

V domácnosti musíte každý den vykonat spoustu malých úkonů, které vám nejdou nebo vás otravují. Taky si při nich vždycky říkáte, proč ještě nikdo nevymyslel nějaké „udělátko“, se kterým by to šlo líp? Je dost pravděpodobné, že už taková šikovná věcička někde existuje, jen o ní nevíte. Podívejte se na pár našich tipů, třeba mezi nimi taky objevíte svého favorita.

Minibyt s 19 m² vyhovuje rodině i turistům

Jednu brazilskou rodinu, která pravidelně navštěvuje Paříž, přestalo bavit pokaždé bydlet v neosobním hotelu. Ve francouzské metropoli si proto nakonec zařídila svůj druhý domov a teď už jezdí do svého. A vůbec nevadí, že jejich pařížské útočiště nemá ani dvacet metrů.

7 originálních DIY držáků na tablet

Za těch pár let, co jsou tablety na trhu, se staly oblíbenými společníky mnohých z nás. Pokud také patříte mezi ty, kteří nedají bez tabletu ani ránu, asi řešíte, jak jej prakticky uložit, aby na něj bylo dobře vidět, i když ležíte v posteli, vaříte v kuchyni nebo si právě dáváte koupel.

Chcete víc sexu? Přemalujte ložnici!

Už dávno je známo, že barvy ovlivňují naše nálady, vyvolávají emoce a dokonce ovlivňují i náš život. Třeba to, jestli budeme úspěšní, pozitivní nebo třeba kolik si v životě užijeme sexu. Barva ložnice totiž přímo ovlivňuje to, zda v ní budeme více nakloněni spánku, nebo milostným hrátkám.

Květiny, kterým se daří v koupelně

Máte problém s tím, že byste rádi vyzdobili koupelnu nějakou zelení, ale nic vám v temnu a neustálém vlhku neroste? Nezoufejte, poradíme vám, na které květiny vsadit, aby se jim v tomhle prostředí dařilo.

Vychytaný minidomek za necelý milion a půl korun

Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.

10 knihoven, které si zamilujete

Máte byt přeplněný knížkami, které je vám líto odnést do antikvariátu nebo rozdat kamarádům? Podívejte se na pár originálních knihoven, do nichž nejen uložíte své literární poklady, ale ještě v interiéru skvěle vypadají.

7 ukázek elegantního černobílého bydlení

Pokud patříte mezi lidi, kteří zrovna netouží mít byt překypující barvami, můžete to zkusit jen s černou a bílou. Připadá vám to příliš minimalistické? Ukážeme vám pár případů, kdy černobílé interiéry skvěle fungují.