17 důvodů, proč milovat starou dobrou českou garsonku aneb jak se (taky) bydlí v Asii

7. 8. 2014
Každý školák ví, že v Číně, v Japonsku a v Honkongu žije hodně lidí. Čína eviduje bratru 1,5 miliardy lidí, Japonsko necelých 130 milionů, samotný Hongkong skoro 7 milionů. Takže je tam doslova hlava na hlavě. A postel na posteli. Podívejte se, jak se dá žít (nebo přežívat) na minimální obytné ploše. Než zas začnete proklínat poněkud stísněné bydlení ve své garsonce – nebo ještě v pokoji v bytě rodičů – srovnejte si svou situaci s podmínkami v Asii. Otevře vám to oči a zaplaví vás vděk za tu spoustu prostoru, který máte k dispozici. A možná přestanete tolik závidět kamarádům, kteří rádi pořádají party na terase svého loftu s plochou blížící se fotbalovému hřišti a s výhledem na městský park. Navíc budete-li chytří, jednou tak můžete bydlet i vy. Protože tady u nás v Čechách pořád máme místa dost!

1. Tohle není čínská márnice. To je hotel!

1-1

2. Všechno pěkně po ruce, ale nic pro klaustrofobiky. Zato ideál pro všechny, kdo neradi vstávají z postele.

2

3. Na ranní rozcvičku v tomto „pokoji“ zapomeňte. Ale hubnout budete i tak – kuchyňka chybí. Takže před návratem domů se nezapomeňte hodně najíst a napít! (Předpokládáme, že WC bude asi společné a na chodbě.)

3

4. Je velká pravděpodobnost, že při sledování televize budete rušit sousedy v králíkárně ostatních pokojích, takže pohodlná sluchátka jsou nezbytností.

4

Zdroje fotek: http://www.extra.cz/chteli-byste-takto-zit-cinu-trapi-moc-lidi-a-malo-mista-lide-tam-bydli-v-techto-kapslich

5. Hongkong zažívá v posledních letech ekonomický boom. Jedním z následků je i takovéto bydlení.

5-1

6. Výhodou je, že se vám v podobném bytě máloco ztratí.

6-1

7. A když si pozvete někoho na večeři, bude to vždycky komorní záležitost. Doslova.

7-1

8. Ti šťastnější bydlí sami…

8-1

9. … ti méně šťastní s celou rodinou.

9-1

10. Parafrázujme slova klasika Járy Cimrmana: „V Hongkongu by chtěl žít každý (kromě mě).“

10-1

11. Bydlení? Spíš noční můra! Ale pojďme dál…

11

Zdroj fotek: http://vtm.e15.cz/aktuality/nebezpecna-euforie-po-probdele-noci

12. Dům na 15 m2. Vítejte v Tokyu!

12-1

13. Vypadá to jako stěna, ale jde o regulérní dům.

13-1

14. Ale hlavně, že je uvnitř čisto a máte střechu nad hlavou!

14-1

Zdroj fotek: http://www.extra.cz/v-tomhle-pekle-byste-zit-nechteli-podivejte-se-na-10-klaustrofobnich-fotek-z-hongkongskych-bytu/galerie

15. V Asii je to zkrátka často jako v úlu.

15

Zdroj: http://vcelari-praha.webnode.cz/a2-zakladni-organizace-vcelaru-praha-1-praha-2-praha-3/

16. A nakonec jedna pěkná česká garsonka. Podívejte se ještě jednou na předcházející obrázky a najděte 5 rozdílů!

16-1

Zdroj: http://modernibyt.dumabyt.cz/rubriky/byty/garsonka-s-rozlohou-55-m-pro-tri-studenty_611.html

17. V Čechách je přece tak krásně! To dobře věděl už praotec Čech.

17

Zdroj: http://www.postavy.cz/39579-praotec-cech/

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

19. 10. 2017
Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

8 okouzlujících podzimních dekorací

18. 10. 2017
Na stole, na zdech, dveřích i na komodě, všude tam mohou zdobit váš příbytek okouzlující podzimní dekorace. A nemusíte se bát, že by byly příliš složité. Mnohdy stačí seskupit pár tvarově a barevně zajímavých plodů a přírodnin a výsledek je až nečekaně rychlý.

Muž spokojeně bydlí v domku o velikosti 12m²

17. 10. 2017
Letní domek Viking je perfektním důkazem, že když se chce, všechno jde. A že když máte dobře vybraný pozemek s pěkným výhledem, kolem domku dostatek prostoru a přede dveřmi terasu, tak nakonec vůbec nevadí, že bydlíte na pouhých 12 m².

6 nápadů, jak ozdobit nábytek

16. 10. 2017
Zdá se vám, že by nábytek ve vašem bytě potřeboval vyměnit, ale máte zrovna hluboko do kapsy? Zkuste ho tedy alespoň oživit. Máme pro vás parádní techniky, které se zašlými kousky v interiéru dokáží divy.

Pop art vám dá křídla

12. 10. 2017
Máte chuť mít doma něco bláznivého? Rádi kombinujete zdánlivě nekombinovatelné? Chcete si užít křiklavé barvy a netradiční materiály? Potom se nechte inspirovat pop artem. Interiér laděný do tohoto stylu vám nabízí ohromnou svobodu výběru.

7 tipů na parádní pohovku do malého obýváku

10. 10. 2017
Není nad parádní lenošení na pohodlné pohovce, ať už třeba sledujete oblíbený seriál, telefonujete anebo klábosíte s přáteli. Vůbec přitom nevadí, že váš obývák není zrovna nafukovací. I do malých prostor se dá sehnat perfektní sofa, do kterého se zamilujete na první posezení.

DIY svíčky z dýní

10. 10. 2017
Věděli jste, že se dají dýně použít i na něco jiného než na polévku a koláče? Takové vychytané svíčky váš interiér nejenom krásně ozdobí, ale i nádherně provoní.

8 nápadů, jak si originálně vystavit sukulenty

9. 10. 2017
Jsou nenáročné na péči a díky své velikosti se skvěle hodí i do menších bytů. To nejlepší na sukulentech ale je, že se dají zasadit prakticky do čehokoli, což nám dává prostor ke spoustě kreativních nápadů.

7 způsobů, jak se zabydlet v barvách duhy

5. 10. 2017
Když bydlíte s barvami, pochmurná nálada si k vám domů jen tak cestu nenajde. Pestrou paletu v interiéru si můžete oblíbit i v případě, že jste zatvrzelý minimalista. Stačí jen vědět, jak ji vkusně zkombinovat se zbytkem vybavení.