17 důvodů, proč milovat starou dobrou českou garsonku aneb jak se (taky) bydlí v Asii

7. 8. 2014
Každý školák ví, že v Číně, v Japonsku a v Honkongu žije hodně lidí. Čína eviduje bratru 1,5 miliardy lidí, Japonsko necelých 130 milionů, samotný Hongkong skoro 7 milionů. Takže je tam doslova hlava na hlavě. A postel na posteli. Podívejte se, jak se dá žít (nebo přežívat) na minimální obytné ploše. Než zas začnete proklínat poněkud stísněné bydlení ve své garsonce – nebo ještě v pokoji v bytě rodičů – srovnejte si svou situaci s podmínkami v Asii. Otevře vám to oči a zaplaví vás vděk za tu spoustu prostoru, který máte k dispozici. A možná přestanete tolik závidět kamarádům, kteří rádi pořádají party na terase svého loftu s plochou blížící se fotbalovému hřišti a s výhledem na městský park. Navíc budete-li chytří, jednou tak můžete bydlet i vy. Protože tady u nás v Čechách pořád máme místa dost!

1. Tohle není čínská márnice. To je hotel!

1-1

2. Všechno pěkně po ruce, ale nic pro klaustrofobiky. Zato ideál pro všechny, kdo neradi vstávají z postele.

2

3. Na ranní rozcvičku v tomto „pokoji“ zapomeňte. Ale hubnout budete i tak – kuchyňka chybí. Takže před návratem domů se nezapomeňte hodně najíst a napít! (Předpokládáme, že WC bude asi společné a na chodbě.)

3

4. Je velká pravděpodobnost, že při sledování televize budete rušit sousedy v králíkárně ostatních pokojích, takže pohodlná sluchátka jsou nezbytností.

4

Zdroje fotek: http://www.extra.cz/chteli-byste-takto-zit-cinu-trapi-moc-lidi-a-malo-mista-lide-tam-bydli-v-techto-kapslich

5. Hongkong zažívá v posledních letech ekonomický boom. Jedním z následků je i takovéto bydlení.

5-1

6. Výhodou je, že se vám v podobném bytě máloco ztratí.

6-1

7. A když si pozvete někoho na večeři, bude to vždycky komorní záležitost. Doslova.

7-1

8. Ti šťastnější bydlí sami…

8-1

9. … ti méně šťastní s celou rodinou.

9-1

10. Parafrázujme slova klasika Járy Cimrmana: „V Hongkongu by chtěl žít každý (kromě mě).“

10-1

11. Bydlení? Spíš noční můra! Ale pojďme dál…

11

Zdroj fotek: http://vtm.e15.cz/aktuality/nebezpecna-euforie-po-probdele-noci

12. Dům na 15 m2. Vítejte v Tokyu!

12-1

13. Vypadá to jako stěna, ale jde o regulérní dům.

13-1

14. Ale hlavně, že je uvnitř čisto a máte střechu nad hlavou!

14-1

Zdroj fotek: http://www.extra.cz/v-tomhle-pekle-byste-zit-nechteli-podivejte-se-na-10-klaustrofobnich-fotek-z-hongkongskych-bytu/galerie

15. V Asii je to zkrátka často jako v úlu.

15

Zdroj: http://vcelari-praha.webnode.cz/a2-zakladni-organizace-vcelaru-praha-1-praha-2-praha-3/

16. A nakonec jedna pěkná česká garsonka. Podívejte se ještě jednou na předcházející obrázky a najděte 5 rozdílů!

16-1

Zdroj: http://modernibyt.dumabyt.cz/rubriky/byty/garsonka-s-rozlohou-55-m-pro-tri-studenty_611.html

17. V Čechách je přece tak krásně! To dobře věděl už praotec Čech.

17

Zdroj: http://www.postavy.cz/39579-praotec-cech/

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Vyrobte si sedací pytel

17. 1. 2018
Jsou praktické, skladné a skvěle se na nich lenoší. Jenže jejich pořizovací cena se pohybuje v řádech tisíců korun. Pokud se vám nechce za sedací pytle utrácet, můžete si je za pár stovek vyrobit i doma.

Patrový mini domek má 17 m²

16. 1. 2018
Mikrobydlení si získává po celém světě čím dál větší oblibu. Menší podlahová plocha znamená nižší pořizovací náklady, levnější účty za elektřinu i vytápění a v jistém smyslu i jednodušší život zbavený spousty zbytečných krámů. Přesně to je i případ tohoto mini domečku z Jihoafrické republiky.

5 DIY boxů na kapesníčky

15. 1. 2018
Také se vám na podzim a přes zimu válí všude možně po bytě papírové kapesníčky? Vyřešily by to klasické boxy, v nichž jich je slušná zásoba, ale ty zase nevypadají moc dobře. My však pro vás máme inspiraci, jak nepěkné krabičky na tahací kapesníky proměnit v originální designové kousky.

8 pestrobarevných kuchyní

11. 1. 2018
Obyčejně jsou kuchyně spíše jednobarevné nebo v několika málo tlumených barvách. Že to tak dělá většina, ale vůbec neznamená, že takovou kuchyni musíte mít i vy. Ukážeme vám pár takových, kde se barev nebojí.

Jak zařídit jídelní koutek pro psa

10. 1. 2018
Zásobník na jídlo či misky na pití a žrádlo válející se někde v koutě vám doma moc parády nenadělají. Ukážeme vám, jak uspořádat věci pro vašeho pejska tak, aby to bylo praktické a zároveň vše vkusně zapadalo do interiéru.

Moderní podkrovní ministudio má 25 m²

9. 1. 2018
Centra mnohých evropských měst jsou plná starých bytových domů, z nichž čiší naprosto unikátní atmosféra. Uvnitř jsou navíc stále ještě k nalezení původní garsonky, které čekají, až se jich ujme šikovný designér a pořádně je oživí. Jako se to nedávno podařilo v Londýně.

Bojujeme proti vlhkosti a plísni

8. 1. 2018
Nečekejte, až se vám doma udělá plíseň, a zatočte s vlhkem, dokud je čas. Navlhlé zdi přitom nenajdete pouze ve starých domech a bytech, ale mohou se objevit i v moderních domovech, nebo dokonce v novostavbě. Jak tenhle problém objevit hned v zárodku?

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

4. 1. 2018
Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Mobilní domek se dvěma mezipatry

3. 1. 2018
Některé rodinné sešlosti mohou vyústit v hádky, jiné ve společné podnikání. Tou druhou, výrazně produktivnější cestou se vydala rodina z Nového Zélandu, která díky spolupráci všech svých členů začala navrhovat, stavět i prodávat moderní mobilní domky.