17 důvodů, proč milovat starou dobrou českou garsonku aneb jak se (taky) bydlí v Asii

Autor: TadyJeMoje.cz
Každý školák ví, že v Číně, v Japonsku a v Honkongu žije hodně lidí. Čína eviduje bratru 1,5 miliardy lidí, Japonsko necelých 130 milionů, samotný Hongkong skoro 7 milionů. Takže je tam doslova hlava na hlavě. A postel na posteli. Podívejte se, jak se dá žít (nebo přežívat) na minimální obytné ploše. Než zas začnete proklínat poněkud stísněné bydlení ve své garsonce – nebo ještě v pokoji v bytě rodičů – srovnejte si svou situaci s podmínkami v Asii. Otevře vám to oči a zaplaví vás vděk za tu spoustu prostoru, který máte k dispozici. A možná přestanete tolik závidět kamarádům, kteří rádi pořádají party na terase svého loftu s plochou blížící se fotbalovému hřišti a s výhledem na městský park. Navíc budete-li chytří, jednou tak můžete bydlet i vy. Protože tady u nás v Čechách pořád máme místa dost!

1. Tohle není čínská márnice. To je hotel!

1-1

2. Všechno pěkně po ruce, ale nic pro klaustrofobiky. Zato ideál pro všechny, kdo neradi vstávají z postele.

2

3. Na ranní rozcvičku v tomto „pokoji“ zapomeňte. Ale hubnout budete i tak – kuchyňka chybí. Takže před návratem domů se nezapomeňte hodně najíst a napít! (Předpokládáme, že WC bude asi společné a na chodbě.)

3

4. Je velká pravděpodobnost, že při sledování televize budete rušit sousedy v králíkárně ostatních pokojích, takže pohodlná sluchátka jsou nezbytností.

4

Zdroje fotek: http://www.extra.cz/chteli-byste-takto-zit-cinu-trapi-moc-lidi-a-malo-mista-lide-tam-bydli-v-techto-kapslich

5. Hongkong zažívá v posledních letech ekonomický boom. Jedním z následků je i takovéto bydlení.

5-1

6. Výhodou je, že se vám v podobném bytě máloco ztratí.

6-1

7. A když si pozvete někoho na večeři, bude to vždycky komorní záležitost. Doslova.

7-1

8. Ti šťastnější bydlí sami…

8-1

9. … ti méně šťastní s celou rodinou.

9-1

10. Parafrázujme slova klasika Járy Cimrmana: „V Hongkongu by chtěl žít každý (kromě mě).“

10-1

11. Bydlení? Spíš noční můra! Ale pojďme dál…

11

Zdroj fotek: http://vtm.e15.cz/aktuality/nebezpecna-euforie-po-probdele-noci

12. Dům na 15 m2. Vítejte v Tokyu!

12-1

13. Vypadá to jako stěna, ale jde o regulérní dům.

13-1

14. Ale hlavně, že je uvnitř čisto a máte střechu nad hlavou!

14-1

Zdroj fotek: http://www.extra.cz/v-tomhle-pekle-byste-zit-nechteli-podivejte-se-na-10-klaustrofobnich-fotek-z-hongkongskych-bytu/galerie

15. V Asii je to zkrátka často jako v úlu.

15

Zdroj: http://vcelari-praha.webnode.cz/a2-zakladni-organizace-vcelaru-praha-1-praha-2-praha-3/

16. A nakonec jedna pěkná česká garsonka. Podívejte se ještě jednou na předcházející obrázky a najděte 5 rozdílů!

16-1

Zdroj: http://modernibyt.dumabyt.cz/rubriky/byty/garsonka-s-rozlohou-55-m-pro-tri-studenty_611.html

17. V Čechách je přece tak krásně! To dobře věděl už praotec Čech.

17

Zdroj: http://www.postavy.cz/39579-praotec-cech/

Diskuze

komentářů


Štítky

Banner TJM_Q2_375x300_c

Přečtěte si také

Designér bydlí i se svou ženou na 35 m²

Interiéroví designéři se realizacemi svých nápadů obvykle rádi pochlubí. Ne každý z nich si ovšem troufne otevřít dveře vlastního bytu a nechat ostatní, ať nahlédnou do jeho osobního prostoru. Designér Alireza Nemati se toho ale nebojí. Tak račte vstoupit.

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

10 nejlepších kousků z naší facebookové soutěže

Oceňujeme a podporujeme kreativitu všech, kteří chtějí bydlet po svém. Proto jsme vypsali před časem na Facebooku soutěž o nejkrásnější, nejzajímavější nebo nejlíbivější vlastnoručně vyrobenou věc, která zdobí vaše domovy. Přišla nám spousta hezkých fotek, z nichž jste lajkováním vybrali dvacítku a z té pak porota desítku výherců. Každý z oceněných dostává od Českomoravské stavební spořitelny odměnu patnáct tisíc korun a se všemi vás postupně na TadyJeMoje seznámíme.

Malý městský byt budoucnosti

Jak budou v blízké budoucnosti vypadat malometrážní byty? Nejspíš se v nich budou různě posouvat stěny, vyklápět podlahy a rozkládat nábytek. A všechno se to bude ovládat pomocí tlačítek. Podobné byty už se vlastně začínají stavět i dnes.

Malinké mobilní domky se vejdou všude

Inspirativní dřevěný minidomek o rozloze necelých 20 m² je zařízený veškerým potřebným vybavením. Jihokorejští architekti jej představili teprve v loňském roce a při jeho projektování se soustředili hlavně na snadnou mobilitu, šetrnost k přírodě a efektivní využití vnitřního prostoru.

6 kaktusů, co nepíchají, ale zdobí

Ať už patříte mezi milovníky kaktusů, nebo vám jejich pěstování nic neříká, tyhle originální dekorace, které si navíc zvládnete vyrobit sami, dodají vašemu interiéru osobitý, Mexikem říznutý styl. O tyhle kaktusy se navíc nepopícháte a nemusíte je zalévat.

4 přípravky na praní, které si vyrobíte doma

Aviváž, prací prášek, bělidla, odstraňovač skvrn… Proč je kupovat, když si je můžete doma vyrobit během chvilky, a navíc v daleko ekologicky šetrnější verzi? Našli jsme pro vás pár návodů, které zvládne každý a vyjdou vás na pár korun.

Z betonu deprese nemáme

Jakub Malý alias DJ Doemixxx si spolu s partnerkou Nicolou nemůže své nové bydlení v panelovém domě vynachválit. S totální rekonstrukcí, která se především týkala změny dispozic a řešení industriálních detailů, se mladý pár obrátil na architekty ze studia NEUHÄUSL HUNAL. Osobitou atmosféru však vytvořil hlavně vlastními nápady.

Ministudio z kontejnerů postavili na střeše bytového domu

Indie je hned po Číně druhou nejlidnatější zemí světa. A kde není prostoru nazbyt, tam přichází na řadu originální řešení. Třeba jako v indické metropoli Nové Dillí, kde se mladý pár podnikatelů rozhodl nedostatek místa řešit po svém – přístavbou malého bytu z kontejnerů přímo na střeše několikapatrového bytového domu.