1000 důvodů, proč si udělat výlet do Barcelony (a usadit se natrvalo)

5. 9. 2014
Objevte s námi úžasné, nepříliš vzdálené město, kde se lidé usmívají, ryby i chleba jsou vždy čerstvé, zmrzlina je ze skutečného ovoce a kde slunce svítí celý rok. A kde jediné sandály v ponožkách, které potkáte, budou ty vaše, odrážející se nepatřičně ve výkladních skříních elegantních nákupních ulic.

Omrzela vás naše krásná země, jejíž bory šumí po skalinách zalévané častými a vydatnými dešti? Naše vlast oplývající mlékem, strdím a věčně nadávajícími, zachmuřenými spoluobčany, nekvalitním jídlem a strašidelným módním vkusem? Kudy z toho ven? Jeden tip bychom měli: pokud jste tak už neučinili, objevte s námi úžasné město. Podívejme se společně, jak se žije a bydlí v Barceloně – městě, odkud se přímo od (krásné) mořské pláže dostanete lanovkou na (krásný) výletní vrch, prozkoumáte spoustu muzeí, galerií a architektonických památek (krásných), kde se bez výjimky skvěle najíte a kde uslyšíte snad všechny řeči světa. Woody Allen věděl, proč svůj veleúspěšný film Vicki, Christina, Barcelona točil právě zde. Snad jen ty ceny bytů… Ale nepředbíhejme.

Pokud máte rádi netradičně pojatou architekturu nebo milujete příběh o pejskovi a kočičce, kterak vařili dort, zamilujete se do Gaudího staveb. Kromě katedrály Sagrada Familia je to třeba parc Güell (hodně turistická záležitost, kde stojíte frontu nejen na lístky, ale i na samotný vstup do parku) nebo dům Casa Mila. Podobných staveb ale v Barceloně najdete plno. Líbí?

2

3

Každý městský povaleč ocení fakt, že Barcelona je plná parků, kde se můžete bez obav natáhnout na trávník a díky extrémně malé populaci pejskařů se venčit bez obav ze znečištění třeba celý den (a noc). Na oblíbený výletní vrch Montjiuc jede přímo z pláže lanovka…

4

5

… a v Parc della Ciutadella můžete sledovat místní mládež trénující akrobacii. Nebo si dát pivo. Nebo obojí.

6

Zvláštní kapitolu tvoří jídlo (a skvělé víno). Jako asi všude u Středozemního moře můžete do sebe ládovat čerstvé mořské potvory ve velkém a dorazit se nabídkou luxusních dezertů, sladkostí, zmrzliny a dalších pochutin.

7

8

Dobrá zpráva: podle dietologů je středomořská dieta jednou z nejzdravějších na světě a vaši linii neohrozí. Tady je důkaz:

9

V Barceloně (snad s výjimkou zimního období) můžete s klidem zapomenout na deštníky. Slunce má Barcelonu rádo. Jistě i proto se tu lidé cítí v pohodě, usmívají se a je vidět, že jsou rádi na světě. Aby ne, když navíc můžete kdykoli vyrazit na pláž!

10

Potkáte tam sympatické lidi…

11

… a pláž „funguje“ i v noci. Znáte romantičtější pocit, než být se svou láskou (a s lahví místního vína v ruce) v noci u moře za šumění příboje?

12

Jen si dejte velký pozor na krádeže – na pláži i ve městě. Podle neoficiálních informací se do Barcelony jezdí školit specialisté-kapsáři nejen z Evropy, ale i Asie a Afriky! 🙂

13

Tak co? Chcete bydlet v Barceloně? Žádný div. Pokud máte zbytečných v přepočtu cca 5 milionů Kč, můžete začít pomýšlet na nějaký ten krcálek v okrajovější části města. Za ty lepší v centru dáte s klidem i 15 mega. A to je přece jen dost. Pokud nemáte bohatého tatínka, ale zato pár kamarádů s nomádskou duší, pronajměte si ve více lidech celý byt nebo dům, snižte tak náklady a poznejte na vlastní kůži, jak by se vám v Barceloně líbilo žít. Varování: asi se vám už pak nebude chtít zpátky do srdce Evropy. Svých 1000 důvodů proč už jistě objevíte sami.

14

Diskuze

komentářů

Přečtěte si také

Chtějí bydlet v klidu

23. 11. 2017
Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

5 knihoven, které si vyrobíte doma

22. 11. 2017
Zařizujete byt a rozpočet vám nedovoluje si koupit pořádnou knihovnu? Pokud nechcete nechat knížky ležet ladem a jste alespoň trošku šikovní, máme pro vás tipy, jak si doma vyrobit parádní nízkorozpočtovou knihovnu vlastníma rukama.

Studentka si v bytě vytvořila hnízdo na spaní

21. 11. 2017
S velkou dávkou originality se do zařizování vlastního domova pustila studentka z Francie. Toužila totiž po tom, aby její ložnice byla vyvýšená nad zemí a působila jako útulné hnízdo. Tohle nezvyklé přání se jí nakonec podařilo realizovat dokonce i v malém jednopokojovém bytě v Paříži.

7 zábavných pokojíčků pro malé kluky

16. 11. 2017
Chystáte pokojíček pro syna a rádi byste mu připravili něco výrazného a originálního? Volte podle toho, co má ten váš kluk rád, co ho baví a co se mu líbí. A také se pro inspiraci mrkněte na pár našich tipů.

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

16. 11. 2017
Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Vdechněte starým deštníkům nový život

15. 11. 2017
S podzimním počasím začínáme tahat ze skříní a šuplíků deštníky a zjišťujeme, že mnohé z nich už jsou na výhoz. Než se s nimi ale vydáte na jejich poslední cestu do kontejneru směsného odpadu, podívejte se na pár tipů, jak byste je doma ještě mohli upotřebit.

Ze staré stodoly vznikl domov pro celou rodinu

14. 11. 2017
Příležitostí, jak bydlet ve vlastním, existuje možná víc, než si myslíte. Stačí se jen pozorně dívat kolem sebe a nebát se originálních řešení. Mezi taková se nepochybně řadí i House Moser – energeticky úsporný dům pro mladou rodinu. Stojí v Rakousku na místě, kde byste ještě před rokem narazili jen na starou stodolu.

Jak se bydlí na 13 m2

13. 11. 2017
I dost malý prostor, když se pojme kreativně, může být praktický a příjemný k bydlení. Nicméně třináct metrů čtverečních, to už je opravdu silné kafe. Dá se i tak stísněný prostor proměnit v útulný domov? Bytoví architekti z ateliéru STUDIOMAMA se o to v Londýně pokusili.

V nejstylovější pražské jídelně vaří ženy bez domova

9. 11. 2017
Příběh poměrně nedávno otevřené smíchovské jídelny Kuchařek bez domova, kde veganská jídla za velice slušné ceny vaří a servírují ženy, jež se ocitly bez střechy nad hlavou, proběhl letos už několika médii. Nás však na smysluplném, humanitárně prospěšném a navíc chytrém projektu zaujalo i to, jak pozoruhodný interiér provozovna v Brožíkově ulici má.